Svédország?Svájc 3-2

Szenzációs volt a döntője ennek a világbajnokságnak is, a svájciak nagyon közel jártak a történelmi sikerhez, a svédek csak büntetőkkel nyertek.

A svájciak idei szokásuk szerint a fináléba is bátran beleálltak ? a negyed- és az elődöntőben is ezt tették esélyesebbnek sejtett ellenfelükkel szemben ?, lendületes ide-oda hoki zajlott a jégen az elején. Hamarosan azonban a várakozásoknak megfelelően átvették a játék irányítását a svédek, ami nem jelentett döntő fölényt, csak helyzeteket. Ezek sorra kimaradtak, mígnem a 17. percben egy svéd kapu előtti kisebb kavarodás alkalmából Nino Niederreiter bekotorta a korongot, 0-1. Nem sokáig tartott az első világbajnoki címükre hajtó svájciak öröme, egy perccel később jókora gólt lőtt takarásból Gustav Nyquist, 1-1. Azt a kis maradék időt alaposan megnyomták a svédek, de a vezetést nem sikerült megszerezniük a szünet előtt.

A második menet elején megint a svédek domináltak egy darabig, ám Nyquist kiállítása megtörte  lendületüket. A svájciak nem sokat tudtak kezdeni az előnyükkel, felállniuk sem sikerült, ám a két perc vége felé így is meglódultak, hatalmas gólt lőtt Meier, Corvi asszisztált hozzá, 1-2. A svédek kezdhették elölről, nyomultak ezerrel, sokáig hiába, összeszedetten zárt a svájci retesz. A harmad közepe táján félelmetessé vált a svéd dominancia, perceken át a svájci védekező harmadban zajlott a jégkorong, a sárgák menet közben cseréltek egyenként, a pirosak totálisan kifulladtak, lépni alig bírtak. Ennek közvetlenül nem lett gól a következménye, viszont emberelőny igen, melynek alkalmából Zibanejad pontos lövéssel egyenlített a 35. percben, 2-2. A svédek elindultak a harmadik találatukért, nem jött össze, sőt, a felvonás utolsó pillanatai meglepetésre a svájciakéi voltak, szép helyzeteket alakítottak ki, de nekik sem ment be semmi.

Az utolsó harmadban nekiugrott ellenfelének a címvédő, de vagy a bekkek voltak a helyükön, vagy Genoni kapus. A 47. percben kiállították a legjobb svájci bekket, Roman Josit, aki ziccerben csapott oda Backlundnak. Ezt kivédekezték, de a visszatérő Josi azelőtt piszkált bele az épp arra csúszkáló korongba, hogy belépett volna a jégre, így újabb két percet kapott. Megoldották ezt is. Egyre inkább az volt a kérdés, meddig és hogyan lehet bírni svájci szemszögből ezt az elképesztő presszinget. Bírták, sőt: hat perccel a vége előtt újra oda-vissza rohanás kezdődött, mindkét oldalon voltak gólszerzési lehetőségek, sorra kimaradtak, Meiernek, majd Forsbergnek sem sikerült. Az utolja újfent a svédeké volt, egy Ekholm-szóló is összejött, hiába, maradt a 2-2, jött a hosszabbítás.

Ez húsz perc volt, négy a négy ellen, fergeteges játékkal. Helyzetek itt, helyzetek ott, több a svájci kapu előtt. A svédek két kapuvasat is lőttek ? az egyiket alig néhány másodperccel a vége előtt ?, és volt még jó pár ziccerük. Ugyanígy eldönthették volna a pirosak is, Kukan óriási passzt adott Fialának, de Nilsson védett. Maradt a 2-2 nyolcvan perc után is, jöhettek a rávezetések.

Andrighetto belőtte. Zibanejad kihagyta. Fialának nem sikerült. Rakellnek sem. Corvi elhibázta, mivel Nilsson kiszúrt. Ekmann Larsson beverte a bal felsőbe, egál. Haas elrontotta. Forsberg belőtte, előny náluk. Niderreiter kihagyta, Svédország világbajnok.

Ebben az évtizedben Svédország harmadszor nyert vb-t, 2013 és 2017 után. Dupláznia legutóbb Kanadának sikerült, 2015-ben és 2016-ban. Az északiak nívós kerettel jöttek, amely menet közben is fokozatosan erősödött, világos volt, hogy szeretnének nagyot alkotni. Sikerült nekik, még ha épp Svájcot nem is volt könnyű megoldaniuk a fináléban. Egyetlenként maradtak veretlenek a csoportkörben, a tavalyi “vb-alapszakasz” óta nem kaptak ki egyszer sem. Diadaluk maximálisan megérdemelt, kétség ehhez nem férhet. De minden elismerés megilleti Svájcot is: az ezüst is szépen csillog, akkor is, ha soha nem volt még ilyen közel az arany.