Ausztria?Fehéroroszország 4-0

Megérdemelten nyerték a kiesési rangadót az osztrákok, Fehéroroszország ellenfelünk lesz 2019-ben a divízió 1/A-ban.

Az első lövések a fehéroroszokéi voltak, a vezetést mégis az osztrákok szerezték meg, Viveiros próbálkozott távolról, a korong többszörösen is megpattant, aztán a kapuban kötött ki az 5. perc elején. Pavlovicsék úgy megijedtek a balszerencsés 0-1-től, hogy haladéktalanul komoly munkába kezdtek, jó néhányszor tesztelték Bernhard Starkbaum kapus képességeit, főleg emberelőnyben. Ezzel együtt igazi ziccerük nem volt, sőt, a harmad felénél kis híján megduplázták fórjukat az osztrákok: Lukas Haudum találta magát egyedül Karnauhovval szemben, elhúzta előtte a pakkot, feltette fonákkal, a felső vasról perdült fölé. A fehéroroszok ezután támadtak tovább, de nem ment be nekik semmi.

A második menet első felében is ők domináltak még, Hundertpfundék azonban szervezetten őrizték 1-0-jukat. Három osztrák kiállítás után a 30. percben kiment két percre az első fehérorosz is, Geoff Platt személyében, akit előzőleg leütköztek masszívan, ezt viszonozta egy buta akadályozással. Nem érte meg: Komarek hatalmas bombája utat talált a kapuba, 2-0. Ha egy üzlet beindul: Falkovszkij szájon ? azaz inkább plexin ? ütötte bottal Zwergert, ismét Komarek lőtt, Raffl belekapott, 3-0. A fehéroroszok kapust cseréltek, Karnauhov ment, Trusz jött. Nem sok minden változott, minthogy hamarosan Liszovec is kapott két percet, és ezúttal Zwerger bombája kötött ki a felső sarokban, háromból három, 4-0 a 39. percben. A szünetre vonuló fehéroroszok nem úgy néztek, mint akik visszaszerezhetik a hitüket tizenöt perc alatt. Vert seregnek néztek ki teljesen.

Nem is tudtak kijönni ebből. Végigtámadták ugyan az utolsó húsz percet, de meggyőződés és átütő erő nélkül, miközben az osztrákok továbbra is szívósan védekeztek. Az eredmény így már nem változott.

Ezzel eldőlt: a 0 pontos Fehéroroszország az utolsó meccsek eredményétől függetlenül kiesik az A csoportból, 15 év után először, ilyenformán ellenfelünk lesz jövőre a divízió 1/A-ban. 2003-ban Helsinkiben búcsúztak az elittől, 2004-ben máris visszakapaszkodtak. Azóta négyszer játszottak negyeddöntőt, legutóbb 2014-ben Minszkben és 2015-ben Prágában. Ezzel négy ellenfelünket ismerjük, így néz ki a mezőny: Fehéroroszország, Kazahsztán, Magyarország, Szlovénia, Litvánia. A másik ágon Norvégia és Dél-Korea várhatóan klasszikus ki-ki meccset vív a bennmaradáséet kedden. Körülbelül csoda lenne, ha minden idők talán legharmatosabb A csoportos válogatottja meglepné a skandinávokat, de ne feledjük: ez jégkorong, inkább várjuk ki a végét.

Essék néhány szó Ausztriáról is. Szomszédainknak utoljára 2004-ben sikerült az elitben maradniuk, egy esztendővel később ? hazai jégen, Bécsben ? csaknem évtizedes szép időszakuk zárult le. Azóta folyamatosan lifteztek, leszámítva 2016-ot, amikor plusz egy szezonra lent ragadtak a divízió 1/A-ban. Hogy most megérdemelten maradtak fent ennyi idő után, az nem kérdéses.

Végül még egy érdekes adat: 2008 óta nem sikerült nem kiesnie friss feljutónak. Akkor a franciák csinálták meg a bravúrt, és azóta is ott vannak a legjobbak között.