Svédország?Csehország 3-2

Rickard Rakell három pontjának köszönhetően az előzetesen vártnál nagyobb nehézségek árán nyert a címvédő a remekül küzdő csehek ellen.

Az előzetes várakozásoknak megfelelően svéd dominanciával indult a mérkőzés és nem is kellett sokat várni az első találatra. Az ötödik percben egy villámgyors ellentámadás végén Mattias Janmark tette át a pakkot Rickard Rakellnek a túloldalra, aki az átmozgó kapussal ellentétes oldali kapuvas belső felét lőtte ki védhetetlenül. Két perccel később Elias Pettersson harcolt ki kiállítást, amelyet a fenti páros használt ki fordított leosztásban, Rakellé lett az assziszt, Janmarké a gól. Ezt követően eggyel magasabb sebességi fokozatba kapcsoltak a felek, amit egy felső kapuvas is jelzett, majd a csehek legveszélyesebb játékosa, Tomás Plekanec is többször veszélyeztetett. Ezzel együtt, bár a svédek ? kétgólos vezetésük birtokában ? valamivel több területet engedtek át ellenfelüknek, bármikor képesek voltak egyenlő létszám mellett is felállni a csehek harmadában. Hátul kemények, elöl roppant kombinatívak voltak, ez pedig elég volt az eredmény tartásához.

Cseh attakkal kezdődött a középső húsz perc, egy 2-1 elleni szituáció után Magnus Hellberg védett nagyot. A cseh lendületet egy svéd emberelőny törte meg átmenetileg, majd ők mutathatták meg, mit tudnak létszámfölényben. Bár a két speciális játékhelyzet közül a cseheké határozottan ígéretesebb volt, gól abból sem született. Ide-oda játék alakult ki, felváltva alakultak ki helyzetek, a hangulat pedig időközben igen paprikássá vált. A 32. percben újabb cseeh emberelőny következett, melynek során az első nagy helyzet Adam Larsson előtt adódott. A cseheknek egy percbe került míg felálltak, a svédek azonban kiválóan védekeztek és a kékről érkező bombák kipattanóit is jól kezelték. Egészen az utolsó másodpercekig, amikor egy feleslegesnek tűnő szabálytalanság következtében kettős előnybe kerültek. A bulit elhozták, sikerült felállni, az AHL-es Grand Rapids Griffins húszévees hátvédje, Filip Hronek távoli lövése megpattant egy svéd korcsolyán, Hellberg ezúttal tehetetlen volt. Az utolsó négy percben láthattunk egy meglehetősen indiszponált svéd emberelőnyt.

2018 IIHF Ice Hockey World Championship
Fotó: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images

A záró húsz perc előtt az volt a kérdés, hogy a lendületbe jövő, nagyon elszántan küzdő csehek képesek lesznek-e tartani a maguk által diktált tempót, különös tekintettel arra, hogy előző este hosszabbításig mentek Szlovákiával szemben. A túloldalon ezzel szemben az volt az első számú feladat, hogy sebességfokozatot váltva visszaszerezzék a dominanciát. A kérdés eldöntetlen maradt, mert bár a csehek nem vettek vissza a tempóból, egy egyéni akció végén Mika Zibanejad emelt fonákkal, nagy erővel és közvetlen közelről a kapuba, a gólnál Rickard Rakell a harmadik pontját szerezte. Ezt követően kissé leült a meccs, mígnem a 48. percben törlesztettek valamit az addig felgyűlt sérelmekből a felek, így 4-4 ellen folytatódhatott a játék. Gustav Nyqvist roppant trükkös lövése után újabb összeakaszkodások voltak, aminek újabb páros kiállítás lett a vége. Teljes létszámban játszva a csehek átvették a kezdeményezést, nagyobbnál nagyobb helyzeteket puskáztak el. Az utolsó öt percnek kétgólos svéd előnnyel fordultak neki a csapatok, amikor egy támadó harmadban elkövetett szabálytalanság után emberelőnybe került Csehország. Tomás Hyka messziről lőtt nagy erővel és pontossággal, Hellberg előtt takarták a kilátást, így a hajrára ismét egy gólra csökkent a különbség, nem érdemtelenül. Az utolsó egy percre tovább fokozódtak az izgalmak, Csehország lehozta kapusát, majd idejét is kikérte. Tapintható volt a feszültség, a felek letáboroztak a svéd kapu előtt, akik hat emberrel szemben képtelenek voltak biztonságban kijuttatni a korongot a harmadból, inkább az üres kaput vették célba. Mivel ezeket sorra elvétették így a korong újra és újra visszakerült a svéd harmadba. A taktika azonban bevált, a svédek szép lassan lepörgették a meccsből hátralévő időt és ha nagy nehézségek árán is, de 3-2-re megnyerték a meccset.