Oroszország?Kanada 4-5

Connor McDavid három emberelőnyös asszisztjával Kanada nyerte a nap nagy rangadóját az utolsó leheletéig küzdő Oroszország ellen.

A mérkőzés első perceiben kiegyenlített játék folyt, a csapatok jó tempóban, de óvatosan kezdték a csatát. A 3. perc végén változott a játék képe, miután Andronovot kiküldték két percre. Az emberelőnyt megnyomták a kanadaiak, sőt gólra is váltották: az oroszok hiába hozták ki a harmadukból a korongot, Eberle visszaszerezte, McDavidnek passzolt, aki hátrahagyta Paraykónak, ő pedig kapásból bombagólt vert Sesztyorkin kapujába. Az kapus tehetetlen volt, Schwartz a lövés pillanatában takarta előle a kilátást. A következő percekben az olimpiai címvédő hajtott az egyenlítésért, próbálta tartani a juharlevelesekkel a tempót, ez arra vezetett, hogy látványosan elcserélték magukat. Az oroszok kibekkelték az emberhátrányt, de a kiegészülés után 5 az 5 ellen is maradt a kanadai fölény. A harmad végére magukra találtak az oroszok, Barabanov cselsorozata adott némi reményt számukra.

A második játékrészben sem sokat változott a meccs képe az elsőhöz képest. Az történt a pályán, amit Kanada akart, és amit engedett az oroszoknak, ez pedig nem volt sok. Vorobjov mester tanítványai körülményesebbek és lassabbak is voltak az ellenfélnél. Ráadásul Andronov az ellenfél kapuja mögött gáncsolt, a kanadai előnyben pedig ismét érkezett McDavid, aki ezúttal Nugent-Hopkinsot hozta kihagyhatatlan helyzetbe, és máris 2-0 volt az állás. Az oroszok kapcsoltak egyet a tempón, aminek egy perc múlva meg is lett az eredménye: Anyiszimov cselezte át magát a komplett kanadai védelmen és a jó messzire kikorcsolyázó Kuemper kapuson, lövése ugyan nem talált utat a kapuba, ám a kapu mögül még vissza tudta tenni a pakkot Mihejevnek, akinek nem volt nehéz dolga bekotorni azt az üres kapuba. Támadásban maradtak az oroszok, újabb bő egy perccel később megkapták első előnyüket is. Aki azt gondolta, ezzel eljött az a bizonyos momentum, amit üstökön lehet ragadni, az nagyobbat nem is tévedhetett volna, a fórt ugyanis roppant enerváltan és pontatlanul játszották meg, lényegében fel sem álltak. Hanem amint kiegészült Kanada, ismét magukhoz ragadták a kezdeményezést. Egy kapu előtti kavarodás végén Dadonov hozta el a korongot egy kisebb birkózást követően, levitte a kapu mögé, majd védőjét átcselezve visszafordult és pontosan tálalt Barabanov elé, aki egyből a kapuba bombázott, miközben Kablukov olyat harcolt a kapu előtt Murray és Parayko szorításában, ami bármelyik utcai harcosnak dicséretére vált volna.

2018 IIHF Ice Hockey World Championship
Fotó: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images

2-2-ről folytatódott tehát a harmadik harmad, Jaden Schwartz a nyolcadik percben egy hatalmas csellel etette meg Kablukovot, majd egy újabb, nem kevésbé látványos mozdulattal a kapu előterében is átverte a szentpétervári centert, akinek ezután már ütője sem maradt a kezében, így Schwartz akadálytalanul passzolhatott a középen álló Kyle Turris elé, aki még éppen át tudta lőni a középre mozgó Sesztyorkin alatt a korongot. Ez az orosz válogatott azonban más karaktert mutatott, mint amiről a róla szóló klisék általában szólnak. Nem zsonglőrködtek sokat a koronggal, viszont keményen beleálltak a fizikai játékba is, és egy percre nem adták fel. Másfél perccel a kanadai gól után Zajcev löbbölte a kapu irányába a korongot, amelybe Andronov ért bele védhetetlenül. Az utolsó tíz perc így 3-3-as döntetlennel indult, és végül ez lett a meccs legélvezetesebb szakasza. Előbb Barzal került villámgyorsan szólóhelyzetbe, majd a túloldalon Anyiszimov lőhetett ígéretes helyről, ám mindkét próbálkozás kimaradt. Az 53. percben Jost tartott meg egy korongot Dadonovval szemben, nem tudta ugyan rendesen ellőni, ám Sesztyorkinnak így is meggyűlt vele a baja, messzire pattant tőle, éppen a középen tarthatatlanul érkező, mindössze 19 éves Pierre-Luc Dubois elé, aki Kablukovval a nyakán is bevarrta a kapuba. Hiába, két perccel később Anyiszinimov lőtt hatalmas erejű fonákgólt Kuemper válla fölött a rövidbe, ismét kiegyenlítve az állást. A folytatásban sem vettek vissza a felek, óriási meccs kerekedett ebből az összecsapásból, az utolsó fél percben még mindkét kapuba eshetett volna gól.

Azonban nem esett, így jöhetett a tízperces hosszabbítás, négy-négy mezőnyjátékossal a jégen, az első gólig. Az első percek óvatos játékkal, fegyelmezett védekezéssel teltek. Az oroszok előtt adódtak kisebb lehetőségek, már éppen belelendültek volna, amikor Kaprizovot küldték ki testre ütésért. Oroszország hősiesen védekezett, pedig még vagy egy percet rá is húztak a hátrányukra a juharlevelesek, akik nagyon ügyesen tartották maguknál a korongot a késleltett előny ideje alatt is. Sokáig úgy tűnt, hogy ki tudják védekezni az újabb hátrányt, ám ekkor menetrendszerűen érkezett McDavid, aki Kiszelevics lába között juttatta a korongot a kapu előtt tábort ütő O?Reilly elé, aki eldöntötte a meccs és a továbbjutás kérdését. Az, hogy kivel játszanak a döntőbe jutásért McDavidék, az esti Finnország?Svájc mérkőzésen derül ki.