Svédország?Lettország 3-2

Az első gólját szerző Forsberg és Arvidsson vezetésével nehéz mérkőzést nyert Svédország a mindig szimpatikusan játszó Lettország ellen.

Az első harmadban a lettek fogták a papírformát, összegyűrték és kidobták az első kukába, ami az útjukba került. Persze egy 4-3-as kapura lövést hozó periódus után túlzás lenne azt mondani, hogy ráborították a pályát a svédekre, de ezt senki nem is várta el tőlük. Ettől függetlenül az viszont teljes mértékben megállja a helyét, hogy offenzívebbek voltak, több támadást vezettek, miközben a svédek erejét főként az kötötte le, hogy veszélyes helyről ne engedjék lőni a letteket. A harmad felénél ez sem sikerült, Freibergs passzolt Dzerinshez, aki a kapu előterében egyedül kapta a korongot, egyetlen szerencséje a háromkoronásoknak az volt, hogy háttal állt Nilssonnak, így Lindholmnak volt ideje arra, hogy korrigálja a helyezkedési hibát. A svédek az utolsó öt percben vették át az irányítást, előbb Arvidsson száguldott át a pályán, gyönyörű cselekkel és iszonyatosan sebességgel rázta le magáról a lett védelmet, amely azonban figyelt és számított a kapu mögül visszatett korongjára. Ezt még több svéd helyzet követte, de a gólszerzés lehetőségétől azért többnyire messzire voltak.

Nem úgy a második játékrészben, melyet az első pillanattól nagyon megnyomtak, kapujukhoz szögezték a letteket és sokkal többet lőttek kapura, mint az első harmadban. Jellemző adat, hogy az első szűk 3 percben többet kaput eltaláló lövésük volt, mint az előző húszban. A lettek többnyire hősiesen védekeztek, Merzlikinsnek minden tudására szüksége volt, Zibanejad passzába például még éppen bele tudott nyúlni, gyakorlatilag megfosztva Janmarkot egy góltól. Ezt a nyomást azonban nem lehetett a végtelenségig bírni, a 27. percben Filip Forsberg lőtt középtávolról, a kapu előtt a szintén nashville-i Arvidsson takart, a korong beakadt. A svédek lendületét egy rossz csere törte meg a harmad derekán, a lettek kis híján ki is használták a fórt. Egyenlő létszám mellett előbb Nyquist hagyott ki egy újabb hatalmas ziccert, majd Kenins passzolt a feltörő Galvins elé, aki azonban szintén kihagyta a ziccert. Ami nem ment a hátvédnek, az összejött csatártársának: a lettek kék vonalán Adrian Kempe botja a legrosszabbkor tört el, Teodors Blugers azonnal észlelte a lehetőséget, kispriccelt a koronggal és elemi erővel lőtt középmagasan a hosszúba, kiegyenlítve az állást. Nehéz percek következtek a svédek számára, hiszen hat másodperc híján két perc kettős hátrányt kellett kivédekezniük, amit ? ha nem is egyszerűen ?, de megoldottak. A harmadot egy újabb lett emberelőny zárta le, csodával határos módon úszták meg a svédek az újabb kapott gólt, Lettország láthatóan új erőre kapott, szép, lendületes akciók sorát vezették, ami élvezetes harmadik harmaddal kecsegtetett.

2018 IIHF Ice Hockey World Championship
Fotó: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images

Folytatódott is az őrület, előbb svéd rohamok formájában. Az egyik végén Ekholm tette be a korongot a kapu elé, az érkező Arvidsson gyönyörű mozdulattal a levegőből ütötte azt be, talán a negyeddöntők legszebb találatát szerezve. Nyugalomra azonban nem volt semmi ok, hiszen az ellentámadásból kis híján egyenlítettek a lettek, majd pár másodperccel később túl is jutott a korongjuk a svéd gólvonalon, azonban kapusakadályozás miatt meg kellett elégedniük egy előnnyel. Ez azonban kimaradt, a svédek kiegészülve azonnal támadásba lendültek, aminek az eredménye az első emberelőnyük lett. Ez a speciális játékelem nekik megy az egyik legjobban a tornán, és bár a lettek egészen az utolsó pillanatokig jól védekeztek, a háromkoronásoknak minimális kihagyás is elég volt, két másodperccel a kiegészülés előtt gólra váltották a lehetőséget. Maradék erejét összeszedte Lettország, bár látszott, hogy már a végét járják. Ekkor jött Rudolfs Balcers, a San José Barracuda 21 éves csatára takarásból lőtt furmányos gólt. Minimális, 3-2-es svéd előnnyel láttunk neki az utolsó tíz percnek. A svédek erre az időre nagyon taktikus játékot vettek elő, nem feltétlenül akartak újabb gólt szerezni, azonban ellentmondást nem tűrő magabiztossággal járatták a lett harmadban a korongot, az ellenfélnek esélye sem volt lélegzethez jutni. Ez csak az utolsó 1-2 percre változott meg valamelyest, illetve akkor határozottan, amikor 58:48-nál Merzlikins helyett is mezőnyjátékos volt fent a jégen. Előbb Kenins előtt adódott hatalmas lehetőség, majd Arvidssonéhoz hasonlóan levegőből próbáltak beütni egy korongot, de nem jártak sikerrel.

Így az eredmény már nem változott, 3-2-re nyert az ügyesebb, erősebb Svédország egy roppant hittel és elszántsággal küzdő, ezért minden dicséretet megérdemlő Lettország ellen. A svédekre a továbbiakban az USA válogatottja vár, velük mérkőznek a döntőbe jutásért szombaton.