

#22 Szlaby Gyöngyi
Sorozatunk huszadik részében a felnőtt válogatott csapatkapitányát mutatjuk be. Szlaby Gyöngyi, a magyar válogatott 1988. január 26-án született játékosa következik, aki a Marilyn HC védője és a Budai Bocsok edzője.
A magyar jégkorong zászlóshajója ezekben az években a női jégkorong-válogatott, jelentette ki Ocskay Gábor a tavaly A csoportba jutott, idén pedig bent maradó U18-as válogatott sikerei kapcsán. Itt az ideje, hogy bemutassuk a személyzetet. Mezszám szerinti sorrendben halad új sorozatunk, a felnőtt vb-kerettel kezdünk.
Szlaby Gyöngyi 2003, azaz tizenöt éves kora óta tagja a magyar női jégkorong-válogatottnak. Nyolc világbajnoksága alatt két gólt és hét gólpasszt jegyzett. A 2013-as aucklandi vébén volt a legtermékenyebb, három gólpasszt adott a divízió 1-be feljutott csapatban.
– Mikor kezdtél el jégkorongozni és miért?
– 1999-ben, 11 évesen az unokatestvérem, Maklári Erik által kezdtem el jégkorongozni. Mivel csak egy év a korkülönbség köztünk, így gyerekkorunkban mint két testvér, össze voltunk nőve. Ő kezdett el először hokizni, én pedig a palánk mellől néztem minden edzést. Egyszer a nővérem úgy jött értünk az iskolába, hogy két felszerelés volt nála, majd közölte, hogy én is felmegyek a jégre.
– A családban, rokonságban van rajtad kívül jégkorongozó?
– Erik jelenleg is hokizik az Újpest felnőtt csapatában, valamint a párom, Szongoth Kristóf is játszik, emellett edzősködik is.
– Játszottál-e a védőn kívül másik poszton?
– Nem. Valószínű, hogy Erik, aki szintén hátvéd és a magasságom miatt egyértelmű volt a hátvéd poszt.
– Hogyan tudod összeegyeztetni a jégkorongot a tanulással?
– A TF sportmenedzser MSC-szakát már elvégeztem, a Pázmányon kell még egy diplomát írnom és leállamvizsgáznom. A suli és a sport összeegyeztetése soha nem jelentett gondot. Ebben nőttem fel.
– A világbajnokságon az olaszok elleni mindent eldöntő találkozón a harmadik gólnál te jegyezted a gólpasszt Medgyes Dorottya góljánál. Miként emlékszel erre vissza?
– Az már csak hab volt a tortán. Szép befejezése volt a vébének. A gól után mertem először belegondolni, hogy megnyertük a vb-t.
– Gondoltál-e már a légióséletre?
– Lehetőségem lett volna rá, de “sajnos” én nem az a típus vagyok, aki hosszabb időre el tud szakadni otthonról.
Gömöri Csaba szövetségi kapitány Szlaby Gyöngyiről
Maca a válogatott korelnöke, csapatkapitánya. Még ő is nagyon fiatal. Ennek ellenére számos világbajnokságon szerepelt, nagyon rutinos játékos. A kiemelkedő képességű hátvédjeink közé tartozik. Csendes természetű, nagyon szorgalmas. Gegesy Bogi mellett ő is a Budai Bocsok edzője, a szupermini korosztályt edzi. Amikor Bogi Finnországban tanult, akkor kértem meg, hogy segítsen. Mára nagyon megszerette a klubot és a kis Bocsokat, és ez fordítva is igaz. Mivel ő már nem játszik fiúk között, sokszor magának kell megoldania, hogy edzésben maradjon, és ezért rengeteget tesz. Neki is az egyik szerelme a jégkorong, remélem, hosszú évekig még ő lesz a felnőtt válogatott csapatkapitánya. |
– Te vagy a rangidős a magyar válogatottban. Tisztelnek és hallgatnak rád a fiatalabbak, mint csapatkapitány?
– Igen, ami nagyon jó érzés. Bár van két – nálam “hangosabb” – segédem. A két alkapitány, Kiss-Simon Franci és Trencsényi Kitti.
– 2003, azaz tizenöt éves korod óta vagy tagja a magyar női jégkorong-válogatottnak, sok játékossal léphettél jégre egy csapatban. Mit gondolsz, meddig juthat a magyar női jégkorong?
– Volt szerencsém részt venni a legutóbbi U15-ös női összetartáson. Nagyon sok ügyes kislány hokizik már. Egyre nagyobb a merítési lehetőség, és a versenyhelyzet kialakulása jót tesz a női válogatottnak. Megnőtt a női hoki támogatottsága is, több a lehetőség, mint régen. A kitaposott úton és a sok begyűjtött tapasztalattal sokra vihetik majd.
– Miért a 22-es mezszámot választottad a válogatottban?
– Nem választottam. Kaptam, de azért ezt, mert a klubnál is dupla és páros a számom. A 88-as, mert 1988-ban születtem.
– A Budai Bocsoknál mini és szupermini korosztályban edzői feladatokat is ellátsz Gegesy Boglárkával közösen. A későbbiekben el tudod képzelni magad magasabb szintű edzőként?
– Amint említettem már, sportmenedzser diplomám van. LTP-tanfolyamon szereztem edzői minősítést, amivel a nagyobb korosztályokban nem edzősködhetek. Különben is, nagyon élvezem a szupermini, mini korosztállyal a munkát.
– Mik a céljaid, meddig szeretnél jégkorongozni?
– Amíg csak lehet!
A sorozat korábbi részei:
#1 – Németh Anikó
#2 – Németh Bernadett
#3 – Dettrich Szilvia
#4 – Somogyi Vivien
#5 – Köles Kata
#7 – Ungár Rebeka
#8 – Jókai Szilágyi Kinga
#9 – Medgyes Dorottya
#10 – Horváth Tifani
#11 – Gasparics Fanni
#12 – Kiss Andrea
#13 – Molnár Mónika
#14 – Kiss-Simon Franciska
#15 – Dabasi Réka
#16 – Tóth Enikő
#17 – Brgles Nóra
#18 – Huszák Alexandra
#20 – Gegesy Boglárka
#21 – Pintér Lili
További cikkek
- Hol tartanak a vb-ellenfeleink?
- Pat Cortina 25 játékossal kezdi a vb-felkészülést
- Tajvan hosszabbításban verte Mexikót
- Mexikó csoportharmadikként játszhat döntőt
- Nem az a cél, hogy eltitkoljuk a játékunkat
- Csak Ausztrália maradt hibátlan Mexikóban
- Ausztrál–török csata a csoportelsőségért
- Dániába utazik a női válogatott
- A spanyolok legyőzték a döntőben a briteket