Első vb-aranyérméért küzdhet Svájc

Öt éve már jártak a döntőben ? akkor sem kisebb meglepetésre ?, de a svédek sokkal jobbak voltak. Koppenhágában megismétlődik a stockholmi finálé.

Előbb azonban lesz egy bronzmérkőzés is, amely ugyancsak ígér feszültséget. Kanada az elmúlt három évben döntőt játszott, kettőt megnyert. Szombaton Svájc állt az útjába az elődöntőben, és a helvétek fegyelmezett, taktikus védekezése, illetve Leonardo Genoni fantasztikus kapusteljesítménye leküzdhetetlen akadálynak bizonyult. Az SC Bern kapusa 43 lövést fogott, 95,6%-kal védett. A svájci csapat egyetlen kétperces büntetést kapott, 3-1-es vezetésnél, az 54. percben, ezzel egyik legfontosabb fegyverüktől fosztva meg a juharleveleseket. Akik így a bronzmeccsért szállnak harcba az USA-val. Az amerikaiak borzasztóan erősen kezdtek Svédország ellen, az északiak az első húsz percben többnyire csak védekeztek, ám első lehetőségeik egyikét gólra váltották Arvidsson révén. A második játékrészben aztán három perc alatt eldőlt a mérkőzés, a félidőben 4-0 volt a svédeknek. A világbajnokságok bronzmeccsei nem annyira a felfokozott izgalmakról híresek, de ha van párosítás, amely a lehetőségekhez képest érdekesnek ígérkezik, akkor az észak-amerikaiaké ezek közé tartozik.

A döntőben Svájc igyekezhet egy újabb nagy hokinemzet skalpját begyűjteni, Finnország és Kanada legyőzése után Svédországgal találkoznak. A két csapat a 2013-as világbajnokság döntőjében is összecsapott Stockholmban, akkor 5-1-re nyertek a svédek, többek között Henrik Sedin két góljának és három pontjának köszönhetően. A svájciak akkor megszerezték a vezetést, Roman Josi az ötödik percben talált be. Az egy más stílusban hokizó válogatott volt, közönségszórakoztató, agresszív játékára az ellenfelek nemigen találták a választ, már a csoportkörben mindenkit végigvertek. A svédek sem nagyon találták az ellenszert, hiszen a harmadik harmadnak is csak 2-1-es vezetéssel futottak neki. A nyílt sisakos taktikára az utolsó húsz percben fizettek rá Sean Simpson fiai akkor. Az idei csapat kicsit más felállásban játszik. A csoportkörből negyedikként jutottak tovább, a nagyoktól sorra kikaptak ? igaz, mindegyiktől szűken ?, és még Ausztriával szemben is elvesztettek egy pontot az elején. Ezzel együtt látszott, hogy most is jók, de hogy ennyire, azt az egyenes kieséses szakaszban bizonyították be. A finneket és Kanadát is sikerült meglepniük támadójátékukkal, de a vezetés megszerzése után átengedték a területet, a saját harmadukban igyekeztek kontrollálni a játék menetét. Az elődöntőben volt ez a leglátványosabb, amikor az utolsó húsz percben 18-1-re nyerték a juharlevelesek a lövőpárbajt, ám abból az egy svájci kapura lövésből megszületett a harmadik gól.

2018 IIHF Ice Hockey World Championship
Fotó: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images

Mindehhez kellett Genoni kivételesen jó formája és egy adag szerencse is, de két dolgot nem árt nem szem elől téveszteni. Egyrészt a statisztikában nincs benne blokkolt lövések száma, holott ezekből rengeteg volt, másrészt a hihetetlen nyomást megúszták azzal az említett egy kiállítással, amire nem sokan képesek egy teljes fordulatszámon pörgő kanadai hengerrel szemben. És arról se feledkezzünk el, hogy három góljukat három olyan játékos szerezte, akik a hazai bajnokságban játszanak.

A svéd szurkolók kissé csalódottak voltak a svájci siker miatt, hiszen ők Kanadát szerették volna legyőzni a döntőben. Ahogyan tavaly is Kölnben, egy felejthetetlen meccsen, egy még felejthetetlenebb hosszabbításban. Ehelyett most szinte semmit nem nyerhetnek ? bár azért egy címvédés mégis valami ?, ám nagyon sokat veszíthetnek. Lettország ellen is megszenvedtek a negyeddöntőben, és most is roppant szervezett védelemre és kontrákra építő “kiscsapat” ellen készülhetnek. Márpedig az ő fegyverük is a bombabiztos védekezésen alapul. Az USA-é volt a torna legjobb emberelőnyös játéka szombatig, de az elődöntőben a svédek felmorzsolták őket, a középső harmadban négy perc folyamatos emberhátrányt is kibírtak, sőt gólt szereztek belőle. Nemcsak arról van szó, hogy hátvédjeik a világ legjobbjai közé tartoznak, de az egész csapat olyan magabiztossággal uralja a kapu előtti területet, hogy hiába lőttek az amerikaiak 41-szer, Nilsson mindent fogott, a kipattanóknál pedig nem sokszor volt esélyük második szándékból kapura tenni a korongot. Nem véletlen, hogy a vancouveri lett a meccs legjobbja a svédeknél, a megterhelő 60 perc után nem is jelent meg a vegyes zónában, azonnal bement az öltözőbe, hogy máris a vasárnapi döntővel foglalkozhasson. Azzal a döntővel, ahol alapvetően mást kell játszaniuk, mint az offenzív amerikaiak ellen. Feltehetően övék lesz az irányítás, a fő feladat a svájci védelem feltörése.