Finnországnak Kanadát kell vernie az elődöntőért

Az egyik szerdai rangadón megismétlődik a 2002-es olimpiai negyeddöntők egyik párosítása, míg a cseh?amerikai párharc Szocsiban is a legjobb 4 közé jutásról döntött.

Szerdán a negyeddöntőkhöz ér a pjongcsangi olimpia férfi tornája. A magyar idő szerint hajnali 4:10-kor kezdődő Csehország?Egyesült Államok mérkőzésen az A csoport győztese találkozik a B csoport 3. helyezettjével. A csehek számára nehezen indult a torna, csak 2-1-es sikernek örülhettek Dél-Korea ellen, majd büntetőkkel 3-2-re legyőzték Kanadát. Svájc ellen a csoportelsőség volt számukra a tét, ezt ha nehezen is, de egy 4-1-es diadallal elérték. Az USA kedden Szlovákiával játszott, nem sok esélyt adott az északi szomszédunknak, az amerikaiak 5-1-re nyertek.

A két válogatott Szocsiban is negyeddöntőzött, akkor a tengerentúliak bedarálták a cseheket és 5-2-re győztek. Azóta 3 világbajnoksági meccset játszottak, 1-1 rendes játékidős siker mellett 2016-ban büntetőkkel jutott vb-elődöntőbe az Egyesült Államok. A csehek kapusai közül eddig csakis a fordított alapállású Pavel Francouz kapott lehetőséget, 80 lövésből 4 gólt kapott, míg az amerikaiaknál Ryan Zapolski kirobbanthatatlan, 96 lövésből 9-et nem tudott védeni.

A játéknap második találkozója, az Oroszország?Norvégia meccs ígérkezik a legegyoldalúbbnak. Az oroszok a szlovákok ellen elszenvedett 3-2-es vereség óta jobbik arcát mutatja, Szlovénia és az USA ellen sem volt kétséges, hogy behúzza-e a mérkőzést. Norvégia a keddi nyolcaddöntő első két harmadában nem nyújtott kiemelkedőt, ám a harmadik játékrészre már harapós játékkal érkezett, aminek eredményeként hosszabbításra mentette és ott be is húzta a szlovénok elleni meccset.

A oroszok és a norvégok 2014-ben a 8 közé jutásért találkoztak, akkor 4-0-s diadalt aratott a hazai jégen játszó Oroszország. Szocsi óta kétszer vb-ztek, 2015-ben 6-2-re, a 2016-os oroszországi vb-n 3-0-ra nyert az 1992-ben olimpai bajnok együttes. Mindkét edző 1-1 kapusban bízik. Az oroszoknál Vaszilij Kosecskin 3 meccs alatt csak 56 lövést kapott, ebből 52-t védett, Ilja Szorokin csak 20 percre ugrott be helyette, míg a norvég Lars Haugen 4 mérkőzésen 129 lövéssel szembesült, ebből 12-vel szemben volt tehetetlen.

RUSNOR jubilejnyij

A délutáni meccsek közül a Svédország?Németország találkozón megismétlődik egy csoportmérkőzés. A pénteki csatájuk egyetlen gólt hozott, akkor a százszázalékos csoportgyőztes háromkoronások 1-0-ra nyertek. A németek a nyolcaddöntőben Svájccal csaptak össze, a meccs első harmadára elvesztették Ehrhoffot, de egyik legjobb játékosuk a második játékrészben visszatért, aztán végül Seidenberg 26. másodpercben lőtt góljával túlórában 2-1-re legyűrték Svájcot.

A két ország mérlegével kapcsolatban továbbra is igaz: a svédek nem kaptak ki tétmeccsen az elmúlt két évtizedben a németektől. Rikard Grönborg két kiváló kapus közül is választhat, Jhonas Enroth 28 védéssel ért el shutoutot a németek ellen, míg Viktor Fasth 2 meccs alatt 36 lövésből csak 1-et nem fogott. A németeknél Danny aus den Birken vált első számú hálóőrré, 3 mérkőzés után 90%-kal áll.

A legizgalmasabb és legpikánsabb csata a Kanada?Finnország rangadón várható. Az olimpiai címvédő juharlevelesek azzal előzték meg a legutóbb bronzérmes finneket a legjobb cosportmásodik pozíciójáért folyó harcban, hogy a csehek ellen pontot szereztek a büntetős vereségükkel. A keddi nyolcaddöntőben a finnek szinte végig vezettek Dél-Korea ellen, de a házigazda megizzasztotta őket, felzárkózott 3-2-re, de az európaiak magabiztossá tették a sikerüket és 5-2-re nyertek.

A két válogatott múltja sokszínű, legutóbb 2002-ben találkoztak az olimpiai negyeddöntőben, Salt Lake Cityben 2-1-re győzött Kanada. A 2014-es játékokon a csoportkörben csatáztak, akkor 2-1-es tengerentúli siker született hosszabbításban. Világbajnokságokon felemás a mérlegük, az elmúlt 4 évben 2-2 győzelmet arattak a májusi eseményeken. A finn kaput uralja Mikko Koskinen, mind a 4 meccsen ő védett, ehhez képest csak 87 lövéssel találkozott, ezekből 7 gólt kapott. Kanadánál az első két meccsen Ben Scrivens kapott lehetőséget, 50 lövésből 4-szer nem védett, míg Dél-Korea ellan Kevin Poulin ugrott be és 19 védéssel hibátlanul zárt.

fin-tolvanen-kontiola

A 2018-as pjongcsangi olimpia férfi jégkorong-tornájának eredményei és közvetítései:

2018. 02. 14, szerda, 13:10 Szlovákia?Oroszország 3-2
2018. 02. 14, szerda, 13:10 USA?Szlovénia 2-3 h.
2018. 02. 15, csütörtök, 4:10 Finnország?Németország 5-2
2018. 02. 15, csütörtök, 8:40 Norvégia?Svédország 0-4
2018. 02. 15, csütörtök, 13:10 Csehország?Dél-Korea 2-1
2018. 02. 15, csütörtök, 13:10 Svájc?Kanada 1-5
2018. 02. 16, péntek, 4:10 USA?Szlovákia 2-1
2018. 02. 16, péntek, 8:40 Oroszország?Szlovénia 8-2