Bombameglepetés: kiesett a címvédő Kanada

Csehország drámai mérkőzésen győzte le a kétszeres címvédő juharleveleseket, egyik csoportmásodik sem jutott elődöntőbe a göteborgi junior vb-n.

Az U20-as A csoportos világbajnokság negyeddöntői három végletekig szoros, illetve egy sima párharcot hoztak. Az A jelű ötösben második helyen végzett Szlovákia a B csoport harmadikjával, Finnországgal találkozott a nyolc között. Az első harmad végén Sykora szerezte meg a vezetést a szlovákoknak, ám a finnek a harmadik harmad elejére Mannisto és Hameenaho góljával megfordították az állást. A 47. percben Dalibor Dvorsky egalizált, már mindenki a hosszabbításra készült amikor 58:26-kor Kaskimäki visszaszerezte a finneknek az előnyt. A találkozó még két fordulatot tartogatott, 59:16-nál Mesar kapuslehozatal mellett kiharcolta a hosszabbítást a szlovákoknak, ám a túlóra elején Lassila volt eredményes, így Finnország 4-3-mal elődöntőbe jutott.

A második negyeddöntő is hasonló fordulatokat tartogatott. Az Egyesült Államok és Szlovákia mögött csak az A csoport harmadik helyet megszerző Csehország a kétszeres címvédő Kanadával találkozott, így korán megismétlődött a tavalyi finálé, amely akkor emlékezetes, túlórás juharleveles sikert hozott végül. A felek mostani mérkőzése hasonló drámai összecsapást hozott: a legutóbb tehát ezüstérmes európai válogatott az első harmadban Stancl és Cibulka góljával meglépett, majd Kanada a középső felvonásban Wood és Furlong révén egalizált. A harmadik harmadban sokáig nem esett gól, ám mindössze 11 másodperccel a végső dudaszó előtt Stancl szerencsés körülmények közepette másodszorra is gólt szerzett, így Csehország hatalmas meglepetésre 3-2-vel búcsúztatta Kanadát, revansot véve a tavalyi döntőért. Külön érdekesség és a sors fintora, hogy a mindent eldöntő találat éppen a cseh hokiscsaládból származó, de már Ottawában született Oliver Bonkról pattant be.

A legsimább negyeddöntőt az Egyesült Államok–Lettország összecsapás hozta. Az USA végig vezetve 7-2-re verte a balti országot, Perreault 2+1-ig, Casey három asszisztig jutott. A lett kapitány, Dans Locmelis duplázott, Jacob Fowler 92%-kal védte az amerikai kaput.

A házigazda Svédország szintén drámai mérkőzésen jutott tovább Svájccal szemben. A skandinávok Stenberg és Lekkerimaki góljával 2-0-s előnyt építettek ki az első játékrészben, ám a helvétek a második és harmadik harmadot is elvitték 1-1 góllal: Hornecker a 38. percben szépített, Meile 10 perccel a vége előtt egyenlített. A negyeddöntő hosszabbításba torkollott, Dionicio kiállítását pedig a tornán először betaláló Sadin-Pellikka a 66. percben kihasználta. Svédország 3-2-re legyőzte Svájcot, a csütörtöki elődöntőben Csehországgal találkozik, míg a másik ágon a 2021-es győztes Egyesült Államoknak Finnország került az útjába.