Finnország–Egyesült Államok 1-4

Az amerikaiak visszavágtak a tavalyi elődöntőben elszenvedett vereségért a társházigazda, vb-címvédő finneknek.

Telt ház előtt, őrületes hokiláz közepette vette kezdetét a 2023-as elit-világbajnokság a tamperei Nokia Arénában. A nyitómérkőzést megelőzően látványos audiovizuális showelemek mellett a helyszínen több ezren, a televízióban pedig több millióan csodálhatták meg Finnország nemzeti himnuszát egy gyermekkórus előadásában, majd több ünnepélyes nyitóbeszédre is sort került. Ezt követően természetesen a játéké lett a főszerep, a vasak között Larmi és Desmith álltak. A címvédő házigazdák kezdtek jobban, Manninen kis híján már rögtön az elején vezetést szerzett az észak-európaiaknak, pár másodperccel később Desmithnek óriásiakat kellett védenie. Maradt a kékek dominanciája, ráadásul rögtön a 4. minutumban előnybe kerültek a hazaiak – jól forgattak Manninenék, sőt, a fór leteltével is úgy tűnhetett, mintha emberfórban játszanának a házigazdák. A harmad derekára megérkeztek a világbajnokságra a tengerentúliak is: nem sok kellett ahhoz, hogy egy palánkról furcsán visszapattanó korong megtréfálja Larmit, ezen felül a 9. percben kihasználatlanul maradt az első amerikai fór is – ekkortájt meleg pillanatokat éltek át Lehtonenék. A 18. minutumban a második amerikai szabálytalanság már megbosszulta önmagát: egy gyönyörű egyérintős figurát mutatott be a finn válogatott, a csiki-csuki Hartikainenre jött ki, a Servette csatára pedig közelről vezetéshez juttatta a házigazdát (1-0).

Áthúzódó amerikai fórral startolt a második játékrész, a tengerentúliak be is rámolták az egyenlítő gólt, viszont a játékvezetők – eléggé véleményes körülmények közepette – a találatot kapusakadályozásra hivatkozva annulálták. Nem úgy, mint a 34. percben, amikor már az amúgy briliánsan védő Larmi is tehetetlennek bizonyult: Gauthier húzott el a baloson, majd egy vajfinom csuklómozdulattal a 19 éves támadó tűpontosan kipókhálózta a hosszú sarkot. (1-1). Megfogta a vendéggól a hazaiakat, kizárólag a finn portás lélekjelenlétén múlott, hogy az USA válogatottja nem tudta növelni előnyét a harmadzáró dudaszó előtt.

Más szellemiségben korcsolyáztak ki a záró etapra a házigazdák, Desmith rögtön két óriási bravúrral bizonyított. Felpaprikázódott a hangulat, Ohtamaa ütközte le vakoldalról az ártalmatlanul közlekedő Walkert, a finn bekk mindösszesen két percnyi büntetést kapott. A speciális játékhelyzetben az amerikaiak még nem tudtak revansot venni leütközött csapattársukért, a kiállítást követően azonban a hazaiak védelme két ízben is kapitulált: először az 50. percben a finnek nem tudták kijuttatni a pakkot a védőzónából, egy gyönyörű cselsorozatot követően Samberg találta meg a kapu elé őrizetlenül bekorcsolyázó O’Connort, a Pittsburgh csatára nem hibázott közelről (1-2). 3 perccel később saját harmadukban korongot szereztek az amerikaiak, az ellentámadás végén Grimaldi álomszerűen készítette le a hosszú oldalon érkező Tuchnak a korongot, a Buffalo klasszisa pedig harmadik találatával elcsendesítette a Noki Arénát (1-3). A végén a házigazdák még lehozták kapusukat, 47 másodperccel a vége előtt szintén Tuch szerezte meg második találatát üres kapura, beállítva ezzel a nyitómérkőzés végeredményét (1-4).