Ifjúsági válogatottunk a világ 16 legjobbja közé jutott

Magyarország?Japán 4-2. Kétszer felállt hátrányból, komoly hullámvölgyből jött ki, önmagát is legyőzte a magyar U18-as válogatott Asiagóban. Jövőre a 10 csapatos A csoport mögötti divízió 1/A-ban játszhatunk, egy év szünet után ismét.

Erős, magabiztos, jó kezdést láthattunk a magyar válogatottól. Az agresszivitás jóval kevesebb volt a meccsben, mint az elmúlt két fordulóban az ukránok és az olaszok ellen, de cserébe a japánok tempója volt sokkal magasabb, mint az eddig tapasztaltak. De hát éppen erre számítottunk előzetesen is. Az 5. percben alakult ki az első ziccer a mérkőzésen, mi hagytuk ki, üresen maradt a kapu előtt a harmadik sorunk centere. Jól forgattunk, jól támadtunk le, de ettől a 7-8 perces pörgéstől kicsit elfáradtunk, ellenfelünk pedig feljött. Arra figyeltünk, hogy kontrákat ne hagyjunk nekik vezetni, és ez egész jól össze is jött. A 14. percben azért egy ilyen helyzetet hárítania kellett Kovács Dávid kapusnak. A japán előnyt ügyesen kivédekeztük. A második tíz percben ritkán értünk fel a kapujukhoz, jobbára távolról lőttünk, összességében kiegyenlített harmad után 0-0-val mentünk pihenni.

A második harmad első kétharmadában komoly hullámvölgybe került a magyar csapat. Fáradt, fásult benyomást keltettünk. Nem volt élünk, nem volt meg a tempó, becsúszott a szokottnál több hiba és fegyelmezetlenség is. A 21. percben kezdődtek a bajok, egy gyors visszapassz után Arai szólóból szerzett vezetést Japánnak. Ez cselekvésre késztetett minket, de nem tudtunk túljárni az eszükön. Aztán a semmiből egyenlítettünk. Szigeti Ákos kapott óriási passzt Vas Márktól, erőszakosan végigvitte és átpréselte Koda kapuson. A 24. percben 1-1-re állt a meccs. Nem tudtunk élni az egyenlítés jótékony lélektani hatásával, a második fórjukat beverték a japánok, Jasuda révén. Sajnos közelebb álltunk az 1-3-hoz, mint a 2-2-höz, voltak problémáink ezekben a percekben. A magyar csapat erejét jelzi, hogy ilyen helyzetben is képes volt az újbóli egyenlítésre. Szita Donát erősködte át magát az ázsiai védelmen, a végén tempóelőnye volt, szabálytalanul akadályozták, a játékvezető büntetőt ítélt, amit a sértett nagyon okos mozdulattal, az utolsó pillanatig kivárva értékesített. A 34. percben 2-2 állt a táblán. Hízelgő volt az eredmény ránk nézve, de a gólok begyógyítanak sok sebet, erőre kaptunk, és az utolsó percekben már mi játszottunk jobban. Összességében azonban nagyon lehetett örülni annak, hogy negyven perc után egyenlő az állás. Jöhetett a mindent eldöntő harmad.

Nem kezdtük jól azt sem, az első három percre beszorultunk. De sok kaparással ezt is túléltük. A 46. percben Tóth Renátó fantasztikus akciója végén viszont megszereztük a vezetést, a mérkőzés során először. Csatárunk a kéken befűzte a japán bekket, tempóelőnybe került, és szögről óriási gólt bombázott a bal sarokba. 3-2-re vezettünk, és ettől elkezdtek menni a lábak is. A 48. percben nagy lehetőséghez jutottunk, 2+2 perces japán kiállítást követően. Jól járattuk a korongot, többször is megcsináltuk az alapvonali figurát, de nem tudtuk belőni a korongot a kapuba. Így nyolc nagyon kemény perc maradt még a végére. Ráadásul az 55. percben japán előny következett. Ezúttal azonban nem tudtak minőségi játékot mutatni az ázsiaiak, lövést sem engedtünk nekik. Izgalmas végjátékot láttunk, többször is veszélyben forogtak a kapuk, és egy nagy Kovács-védés is kellett még másfél perccel a vége előtt. Nyolc másodperc volt hátra, amikor Horváth Bálint az üres kapuba passzolta a pakkot, ekkor vált biztossá a győzelmünk és a feljutásunk. 4-2-re győztünk, ezzel megnyertük a világbajnokságot!

Minden dicséretet megérdemel a csapat, nagyon komoly, férfias munkát tettek ki a jégre pénteken és az előző három meccsen is. Kiváló Japánt győztünk le, mert azokban a periódusokban, amikor ők voltak a jobbak, végig hittünk és akartunk, kapartunk, mentünk. Kiemelkedő teljesítmény nélkül, hatalmas csapatmunkával jött össze ez a siker, mint a 22 játékos hozzátette a magáét, nem keveset. Ezúttal nem számított az, hogy hét órával kevesebbet pihenhettük ki a csütörtöki fáradalmakat, hogy a tegnap fontos és szép gólt szerző és kiválóan teljesítő Almási Márkra sérülés miatt nem számíthattunk. Győztes típusú csapatunk van, és ez Asiagóban aranyérmet ért. Ez a garnitúra megismételte az Erdély, Galló, Keresztury, Vokla, Stipsicz fémjelezte korosztály két évvel ezelőtti székesfehérvári sikerét. Azonnal visszajutottunk a divízió 1/A-ba.

A zárónapi magyar?szlovén eredményétől függetlenül négy meccs után aranyérmes Magyarország.