Jó hír: radikálisan csökken a verekedések száma

 

A hoki egyik leglátványosabb, ám egyben legveszélyesebb eleme eltűnőben van az NHL-ből. A gólok számának növekedése kárpótolhatja a nézőket.

A bunyók ügye az egyik legösszetettebb kérdés a hokiban. Egyrészt olyan sportról van szó, amely nem képzelhető el fizikai kontaktusok nélkül, és ezekből magától értetődően következik, hogy egy ponton túl a verekedés a legegyszerűbb módja a felgyülemlett feszültségek levezetésének. Ráadásul tisztább és emberibb ez, mint az alattomban elkövetett, a bírók szeme elől rejtve maradt törlesztések. Ne tagadjuk: látványos show-elem is ez, kevés dolog tudja inkább talpra ugrasztani a nézőket, mint amikor repülnek a kesztyűk. Ugyanakkor a fejet érő ütések hosszú távú degeneratív hatásairól is egyre többet tudunk, érkeznek a megrázó történetek egykori élsportolókról, akiket negyvenes éveik derekán támad meg a CTE. Akik bevásárlásból hazafelé tartva jönnek rá, hogy elfelejtették, merre laknak, akik egyszerre lesznek depressziósak és épülnek le szellemileg, akik rövid idő alatt az utcán találhatják magukat, akik a legközelebbi agyvérzésükkor már nem hívják a mentőt, mert nincs miből fizetniük a kórházi számlákat.

Semmi meglepő nincs tehát abban, hogy az NHL mindent megtesz azért, hogy a játék fizikai elemei helyett a tehetségnek adjon utat. Harminc éve tartó folyamatról van szó, és most Travis Yost, a TSN statisztikus guruja összeszedte a legfrissebb adatokat. Ezek szerint a bunyók száma megállíthatatlanul csökken. Miközben három évtizede még 1,3 verekedést láthattak a nézők meccsenként, addig az idén ez a szám 0,2-re csökkent. A fizikai hoki ikonikus csapatai is beálltak a sorba: a Philadelphia Flyers játékosai idei 23 meccsükön mindössze kétszer (!) bunyóztak. A grafikon az egy meccsre jutó verekedések számát mutatja történelmi perspektívában.

fights_per_game

Forrás: Travis Yost / TSN

A jelenség nem áll meg az NHL-nél. Az elsődleges utánpótlást jelentő OHL-ben is hasonló folyamatok zajlanak, ott még 10 évvel ezelőtt is kitört meccsenként egy verekedés átlagban, de mára ezt az NHL-es szintre szorították vissza. Jót tett a folyamatnak, hogy egyre több az európai játékos a tengerentúlon, akik jellemzően olyan országokból érkeznek, ahol az észak-amerikainál sokkal szigorúbb szabályok vannak érvényben a verekedésekkel kapcsolatban.

A világ legjobb bajnokságának az egyik fő látványeleme tehát a dinoszauruszok sorsára jut lassan, de lesz miért nézni a meccseket továbbra is. A gólok számában ugyanis ? ettől nem teljesen függetlenül ? töretlen növekedés tapasztalható. Itt persze az aranykor a kilencvenes évek elejéig tartott, a meccsenkénti 3,5-es gólátlagot azóta sem sikerült újra elérni, de a tendenciák biztatóak.

golok

Forrás: https://www.hockey-reference.com/leagues/stats.html

Cimkék: ,

Nem lehet hozzászólni.

   H I R D E T É S
Eseménynaptár
április 21., vasárnap
NVB 15:00 HUNKOR 2-0VÉGE
április 22., hétfő
NVB 12:30 HUNNED 2-0VÉGE
    • SPORT 1
április 23., kedd
VÁL 19:30 ITAHUN 5-6VÉGE
április 24., szerda
NVB 12:30 HUNNOR 1-2 BVÉGE
    • SPORT 2
április 26., péntek
NVB 20:25 HUNAUT 2-3 BVÉGE
április 27., szombat
NVB 16:00 HUNFRA 2-1VÉGE
április 28., vasárnap
VB 12:30 KORSLO 4-2VÉGE
VB 16:00 HUNJPN 3-1VÉGE
    • SPORT 2
VB 19:30 ROMITA 1-6VÉGE
április 30., kedd
VB 12:30 SLOROM 
VB 16:00 HUNKOR 
    • SPORT 1
VB 19:30 ITAJPN 
    • SPORT 1
május 1., szerda
VB 12:30 HUNROM 
    • SPORT 1
VB 16:00 JPNKOR 
    • SPORT 2
VB 19:30 SLOITA 
    • SPORT 2
május 3., péntek
VB 12:30 KORROM 
    • SPORT 1
VB 16:00 SLOJPN 
    • SPORT 1
VB 19:30 HUNITA 
    • SPORT 1
május 4., szombat
VB 12:30 ROMJPN 
VB 16:00 HUNSLO 
VB 19:30 HUNSLO 
    • SPORT 2
Partnerünk
Archívum