100 éves rekorddal kezdett Ovecskin

Az NHL első hetének statisztikái és érdekességei.

Október 4.

Oilers?Flames 3-0

Nyikolaj Habibulin után Cam Talbot az Edmonton történetének második kapusa, aki hibátlanul védet az idénynyitón. Az orosz hálóőr 2010. október 7-én ért el shutoutot.

Connor McDavid az Edmonton történetének első játékosa, aki a szezon első meccsén triplázni tudott.

Az NHL modern érájában, azaz 1943 óta Connor McDavid a második játékos, aki klasszikus mesterhármast lőtt csapata első meccsén. Az elmúlt 74 évben ez csak Radim Vrbatának sikerült 2013. október 3-án.

A Calgary zsinórban nyolcadik alkalommal bukta el a szezon első meccsét, ez jelenleg az NHL legrosszabb sorozata.

Penguins?Blues 4-5

Alex Pietrangelo karrierje harmadik gólját ütötte a hosszabbításban, ezzel beállította Erik Johnson hátvédekre vonatkozó franchise-rekordját.

Pietrangelo a St. Louis történetének első hátvédje, aki két gólt lőtt a szezon első meccsén, és a második Carlo Colaiacovo mögött, aki a szezon első meccsén a hosszabbításban betalált.

Pietrangelo 66. és a 67. gólját lőtte, amivel a házi hátvédlistán befogta a negyedik helyen álló Rob Ramage-et.

Jets?Maple Leafs 2-7

Legutóbb 30 éve, 1987. október 8-án szerzett hét gólt a szezon első meccsén a Toronto, amikor 7-5-re verte a Chicagót.

A San Joséban 508 gólt szerző Patrick Marleau két góllal debütált a Torontóban. Korábban csak Wayne Gretzky és Mike Modano volt képes arra, hogy egy csapatban félezer gólt lőjön, majd a klubváltás után kétszer is eredményes legyen az első meccsen. Gretzky az Edmontonból (583 gól) a Los Angelesbe kerülése idején, Modano a Dallasból (557 gól) Detroitba igazolása után tudott azonnal duplázni.

Auston Matthews tavaly négy ponttal, idén három ponttal indította a szezont. A Toronto történetében csak Babe Dye (1921/1922), Rick Vaive (1980/1981) és Miroslav Frycer (1986/1987) tudott két egymást követő szezonnyitón legalább három pontot szerezni.

Sharks?Flyers 3-5

Wayne Simmonds a Philly történetének első játékosa, aki a szezon első meccsén triplázott.

Simmonds a 74. és a 75. emberelőnyös gólját lőtte a Flyersben, amivel megelőzte a kilencedik helyen álló Rod Brind’Amourt.

Brent Burns 500. pontját szerezte a karrierje során, amiből a 269. volt a San Jose színeiben, ezzel pedig beállította Dan Boyle hátvédrekordját.

Legutóbb 1996-ban volt arra példa, hogy két idénynyitó-meccsen is mesterhármas született, a bostoni Cam Neely és winnipegi Igor Koroljov révén.

simmonds

Október 5.

Blackhawks?Penguins 10-1

A Chicago a harmadik csapat, amely az idénynyitón kilenc góllal nyert. A Montreal 1975-ben a Los Angelest, 1976-ban a Pittsburgh-öt verte 10-1-re.

A szezon első meccsén tíz gólt csak két csapat tudott ütni, a már említett Montreal és a Calgary 1989-ben, amikor 10-7-re verte a Detroitot.

Ryan Hartman az első Hawks-játékos, aki a szezon első meccsén öt pontot termelt. Az évad első meccsén öt pontot 1991 óta csak Steve Reinprecht (Coyotes, 2006/07), Thomas Vanek (Sabres, 2012/13) és Brad Marchand (Bruins in 2016/17) szerzett.

Senators?Capitals 4-5

Alekszandr Ovecskin mesterhármast ütött a szezon első meccsén az utolsó harmadban. Idénynyitón legutóbb Paul Gagne triplázott egy harmad alatt, még a Devils színeiben 1985-ben a Philadelphiában megnyert 6-5-ös meccsen.

Bruins?Predators 4-3

A Boston két újonca, Jake DeBrusk és Charlie McAvoy egyaránt góllal debütált élete első NHL-mérkőzésén. A Bruinsban legutóbb 1949. február 12-én volt erre példa, amikor Zellio Toppazzini és Dave Creighton is betalált a Rangers ellen megnyert 4-2-es mérkőzésen.

Red Wings?Wild 4-2

A Detroit új otthonában, a Little Caesars Arenában a győztes gólt Henrik Zetterberg ütötte. A régi csarnokban a svéd összesen 42 győztes gólt ütött, ezzel a harmadik helyen végzett Szergej Fjodorov (52) és Steve Yzerman (44) mögött.

Október 6.

Blue Jackets?Islanders 5-0

A Columbus története legnagyobb különbségű sikerét érte a szezon első meccsén. A korábbi rekord négy gól volt az Anaheim elleni 4-0-s meccsen a 2007/08-as szezonban.

Sonny Milano és Pierre-Luc Dubois révén harmadszor fordult elő, hogy két columbusi játékos is ugyanazon a találkozón üsse első gólját az NHL-ben. 2011. október 25-én a Detroit ellen Ryan Johansen és John Moore, 2012. január 13-án a Phoenix ellen Tomás Kubalík és Ryan Russell ütötte az első gólját.

Stars?Golden Knights 1-2

25 év után nyerte meg ismét új franchise a legelső meccsét. A Vegas sikere előtt első meccsén elbukott a Tampa, az Anaheim, a Florida, a Nashville, az Atlanta, a Columbus és a Minnesota is. Legutóbb az Ottawa tudott nyerni 5-3-ra a Montreal ellen 1992-ben.

Október 7.

Devils?Avalanche 4-1

A Kansas City/Colorado/New Jersey-franchise történetében Will Butcher lett az első, aki élete első meccsén legalább három gólpasszt adott. Az NHL-ben legutoljára Jarno Kultanen volt erre képes, aki 2000. október 5-én szintén három gólpasszal debütált a Boston színeiben az Ottawa ellen.

Colorado Avalanche v New Jersey Devils

Capitals?Canadiens 6-1

Alekszandr Ovecskin a szezon első két meccsén mesterhármast ütött. 100 évvel ezelőtt volt erre példa legutóbb, 1917-ben Cy Denneny (Ottawa), Joe Malone (Canadiens) és Reg Noble (Toronto) triplázott az első meccsen.

Coyotes?Golden Knights 1-2

James Neal lett az első játékos az NHL történetében, aki egy új franchise első két győztes gólját ütötte.

Blues?Stars 4-2

Jeff Brown (1993/94), Al MacInnis (1998/99) és Kevin Shattenkirk (2013/14) után Alex Pietrangelo a negyedik hátvéd a St. Louis történetében, aki a szezon első két meccsén legalább két pontot szerzett.

Islanders?Sabres 6-3

A New York és a Buffalo két-két emberhátrányos gólt ütött a meccsen, úgy hogy mind a négy találat a második harmadban esett. Utoljára 2000. november 18-án történt hasonló, amikor az Ottawa három a Florida egy gólt ütött hátrányból az 5-2-es Senators sikerrel záródott meccsen.

Két-két emberhátrányos gól egy harmadban legutóbb 1995. december 3-án született, amikor a Dallas 7-6-ra verte a Coloradót.

Senators?Red Wings 1-2

A Detroit újonca, Martin Frk az idény első két mérkőzésén eredményes volt, habár a másodikon csak a szétlövések során. Frk ezzel a bravúrral csatlakozott a Jud McAteein (1944/45), Max McNab (1948/49), Tom McCarthy (1957/58) hármashoz.

Maple Leafs?Rangers 8-5

100 éve nem szerzett a szezon első két meccsén legalább 7-7 gólt a Toronto. Az 1917/18-as szezon első három találkozóján az Arenas 10-9-re kikapott a Wandererstől, 11-4-re verte az Ottawát és 7-5-re a Canadienst.

Hasonló bravúrra a Pittsburgh volt képes az 1990/91-es szezon kezdetén, amikor a Washingtont és a New Jerseyt egyaránt 7-4-re verte.

Sharks?Kings 1-4

A Los Angeles 2002 után kezdte ismét két győzelemmel a szezont. Ez a 15 éves sorozat a leghosszabb volt az NHL-ben, a rekord most a Calgaryra szállt, amely 2009-ben kezdett legutóbb két győzelemmel.

Október 8.

Rangers?Canadiens 2-0

Henrik Lundqvist karrierje 62. shutoutját szerezte, amivel befogta az örökranglista 16. helyén álló Turk Brodát.

Lundqvist 400. meccsét játszotta a Gardenben. Csak Tony Esposito és Martin Brodeur lépett többször jégre egy csarnokba, előbbi a Chicago Stadiumban 473-szor, utóbbi a Meadowlands Arenában 445-ször.