Ukrajna ellen kezdjük a kijevi vb-t

Huszadszor csap össze szombaton kora délután Kijevben a magyar és az ukrán jégkorong válogatott.

Az utolsó mérkőzésre egy nap híján napra pontosan két évvel a kijevi nyitómérkőzésünk előtt került sor, akkori 4-2-es győzelmünk a kiesés szélére sodorta a sárga-kékeket, akik aztán az utolsó fordulóban Japántól is vereséget szenvedve a divízió 1/B-be zuhantak. A krakkói csapatból 12 játékos maradt meg, a sérüléssel bajlódó Mihnov kivételével a teljes akkori első soruk, Kuhut, Pobedonoszcev, Blahij és Hnyidenko, a második sorból Alekszjuk, Ljalka és Bondarev, a harmadikból Nyimenko, Havrik és Kuzmik, a negyedikből pedig Petranhovszkij neve olvasható az idei névsorban. A kapusok közül Zaharcsenko maradt.

ml_150423_046

Fotó: Mudra László

Két évvel ezelőtt azt írtuk, az örökmérleget tekintve nyomasztó az ukrán fölény. Ezen az azóta született egy szem krakkói győzelmünk nyilvánvalóan nem sokat tudott segíteni, viszont pontosan illik abba a sorba, amely szerint a magyar győzelmek az ukránok számára általában a legrosszabbakat jelentették. Első győzelmünk 2007-ben Miskolcon született egy EIHC-tornán, majd következett a felejthetetlen szapporói összecsapás, amelyen eldőlt, hogy nem az elitből kiesett ukránok, hanem mi jutunk fel az A csoportba.

Az ukránok azóta sem jutottak vissza az elitbe, viszont kétszer is a süllyesztőbe küldtük őket. Először 2012-ben Ljubljanában, ahol 3-1-re legyőztük őket, majd a britektől elszenvedett vereségünkkel az ukránok estek ki a harmadik vonalba, majd jött Krakkóban, 2015-ben, a már említett 4-2-es győzelmünk. Az ukrán válogatott az utóbbi időben igazából egyszer tudott ránk ijeszteni, az utóbbi évtized talán legnyomasztóbb világbajnoki mérkőzésén Gojangban, ahol 3-0-ra nyertek ellenünk.

Az összesen 19, jégen eldőlt találkozón 5 magyar és 14 ukrán győzelem született, három mérkőzés dőlt el túlórában, mindegyik keleti szomszédaink javára. Ők 39, mi 18 pontot gyűjtöttünk ezeken a mérkőzéseken, az összesített gólkülönbség 79-34 oda. Nekünk még soha nem sikerült háromszor egymás után nyernünk ellenük, egymás után két alkalommal is csak egyszer. Ez a bizonyos leghosszabb, 2 győzelmet számláló szériánk is a mostani, 2015. februárban 6-5-re nyertünk, majd 2015. április 23-án Krakkóban 4-2-re. Így egy esetleges magyar győzelem Kijevben tovább nyújthatná a rekordhosszúságú győzelmi szériánkat.

Alekszandr Szavickij péntek este megtartotta a keretszűkítést, a kapusok közül Andrij Bezhlibnij, míg a csatároktól Andrij Denyiszkin esett ki.

19 Dmitro Csernisenko (Kremencsug)

Magyarország szombaton magyar idő szerint 12:30-kor kezdi meg világbajnoki szereplését Kijevben, az ellenfél a házigazda Ukrajna lesz. A mérkőzést a Sport 1 élőben közvetíti.

Sagert Kalvin 1987 Fehérvár AV19
Stipsicz Bence 1997 Cedar Rapids RoughRiders (USA)

2017-es divízió 1/A-s világbajnokság (Kijev, Ukrajna):

2017. április 22., szombat, 12:30: Ukrajna–Magyarország (Sport 1)
2017. április 22., szombat, 16:00: Dél-Korea–Lengyelország
2017. április 22., szombat, 19:30: Ausztria–Kazahsztán

2017. április 23., vasárnap, 16:00: Kazahsztán–Dél-Korea
2017. április 23., vasárnap, 19:30: Lengyelország–Ukrajna

2017. április 24., hétfő, 19:30: Magyarország–Ausztria (Sport 1)

2017. április 25., kedd, 12:30: Kazahsztán–Lengyelország (Sport 1)
2017. április 25., kedd, 16:00: Magyarország–Dél-Korea (Sport 1)
2017. április 25., kedd, 19:30: Ukrajna–Ausztria

2017. április 26., szerda, 19:30: Kazahsztán–Ukrajna

2017. április 27., csütörtök, 16:00: Lengyelország–Magyarország (Sport 1)
2017. április 27., csütörtök, 19:30: Ausztria–Dél-Korea

2017. április 28., péntek, 12:30: Magyarország–Kazahsztán (Sport 1)
2017. április 28., péntek, 16:00: Lengyelország–Ausztria (Sport 1)
2017. április 28., péntek, 19:30: Dél-Korea–Ukrajna (Sport 1)

U25
2017. április 8., szombat, 18:00 Magyarország U25–Csehország U25 (Tüskecsarnok) 0-3
2017. április 9., vasárnap, 13:00 Magyarország U25–Csehország U25 (Tüskecsarnok) 2-5

Ukrajna–Magyarország 3-5

A legnehezebb feladatot teljesítettük: nem igazán jó játékkal, de a hajrában a házigazda fölé kerekedtünk a vb nyitómeccsén, 3-0-ra nyertünk a záró felvonást, hátrányból fordítottunk.

Népes, közel ezerfős magyar szurkolótábor várta a csapatokat a kijevi jégarénában a nyitó mérkőzésen. A csarnokban tapintható volt a feszültség, és a csapatok meglehetősen idegesen kezdték a játékot, ami egy világbajnokság esetében nem szokatlan. Gyorsan emberelőnybe, majd 46 másodperces kettős előnybe kerültünk. Sajnos nem sikerült kihasználni. Mint ahogy a folytatásban nyomást sem sikerült gyakorolnunk ellenfelünkre, a játéktervünket az első harmadban nem valósítottuk meg. Egy jól megpattanó korongból ellenfelünk szerzett vezetést a 14. percben. Kuzmik érdeme volt a vezetőgól. 0-1. A szituációt megelőző kapuvasunk miatti többperces videózást és a döbbenetet követően pillanatok alatt egyenlítettünk. Bartalis István mutatott be egy komoly nemzetközi értékkel bíró gyakorlatot. Láb között húzta vissza és lőtte a hosszú felsőbe a korongot, máris 1-1-et mutatott az eredményjelző.

A második harmad a miénk volt, de sajnos csak játék tekintetében. Eredmény szempontjából az ukránok nyerték. Hiába fordítottunk nagyon gyorsan Vas János góljával, utána két gólt is kaptunk védekező harmadbeli pontatlanságunk miatt. 2-3-mal vártuk a záró húsz percet. Vas János pillanatokon belül vezetést szerzett, de sajnos nem igazán tudtuk beszorítani lelkes ellenfelünket. Így pedig megadtuk a teret és az időt számukra, amit nem lett volna szabad, az egyenlítésük és a vezetőgóljuk is ilyen szituációt követően született. Nagyon komoly hidegzuhany volt, hogy a második szünetre ellenfelünk mehetett előnnyel, Ukrajna 3-2-re vezetett negyven percet követően, Bucenko duplázott, a 39. percben lőtte a harmadik hazai gólt.

Nem jöttünk ki jól a záró húsz percre, pedig elszántak voltunk. Nem járt jól a korong, pedig gyorsan kaptunk egy előnyt is. Az egyenlítésre az 51. percig kellett várnunk, amikor is Sarauer lőtt a kapuba, egy kevésbé kidolgozott akciónkat követően. Robbant a csarnok, talán az addigi legnagyobbat. A magyar szurkolók hatalmas hangulatot varázsoltak a Palac Szportuba, az utolsó tíz percre maradt az igazi fieszta. Az 53. percben teljesedett be az öröm , Keegan Dansereau első gólját szerezte a magyar válogatottban, és ez rögtön egy győztes találat volt, a világbajnokság nyitó meccsén, a házigazda ellenében. Ügyesen pörgettük le az utolsó perceket, de csak 11 másodperccel a vége előtt ért véget a mérkőzés végérvényesen, Hári János lőtt emberelőnyben az üresen maradt ukrán kapuba. 5-3-ra nyertünk, 3 ponttal nyitottuk a vb-t a házigazda otthonában. Több nem kellett ettől a meccstől, igaz, a kevesebb sem lett volna elég. Jól hangoltunk a további, vélhetően sokkal nehezebb feladatokra, amelyek egy szünnapot követően várnak ránk. Ausztriával nyilvánvalóan egy teljesen más karakterű meccset játszunk majd hétfőn.

FFG_9897

Fotó: Fényes Gábor

Ritkán találkozunk ilyen erős ellenféllel

A magyar kapitány elégedetten, az ukrán edző elismerően nyilatkozott a kijevi vb nyitómeccse után.

Rich Chernomaz (szövetségi kapitány, Magyarország): “A világbajnokság első meccsét mindig nehéz megnyerni. A mérkőzés első 10-12 percében idegesen játszottunk, sokat hibáztunk, de miután megnyugodtunk, egyre jobban összeállt a játékunk. A második harmad elején megszereztük a vezetést, ekkor már jól hokiztuk, csakhogy sok kiállítást kaptunk, ezzel pedig visszahoztuk az ukránokat a meccsbe. Az ellenfél speciális egységei meglehetősen hatékonyak voltak, a kapusa elképesztő védéseket mutatott be. A harmadik játékrészben végre belőttük a helyzeteinket, újra átvettük a vezetést, a végjátékban pedig tartottuk magunkat a taktikához. Nem engedtük, hogy az ukránok nyomást gyakoroljanak ránk, mint akkor, amikor a meccs elején rendre elvesztettük a korongot. Büszke vagyok a csapatra, hogy megtalálta az utat a győzelemhez.”

Olekszandr Szavickij (szövetségi kapitány, Ukrajna): ”Hiába tettünk meg mindent a győzelemért, a legjobbunk sem volt elég. A játékosaim harcosokként küzdöttek, ezért dicséret illeti őket, a magyar csapatnak pedig jár a gratuláció. Ritkán találkozunk ilyen erős ellenféllel.”

Hári János (csatár, Magyarország): ”A győzelem kulcsa a türelem volt, hiszen az ukránok második harmadban szerzett két találata után is tartottuk magunkat a saját játékunkhoz, ennek pedig a harmadik harmadban meg is lett az eredménye. Jobban játszottunk, mint az ellenfelünk, többet is lőttünk kapura, ellenben kihagytuk az előnyeinket és a nagy helyzeteinket, miközben ők jól éltek a lehetőségeikkel. Ma még örülünk ennek a győzelemnek, de aztán már csak a következő, osztrákok elleni meccsre koncentrálunk.”

Erdély Csanád (csatár, Magyarország): ”Az osztrákok elleni mérkőzésig egyértelműen fejlődnünk kell emberelőnyben, hiszen az ukránok ellen ilyen szituációból egyszer sem sikerült betalálnunk, pedig 5 a 3 ellen is voltunk a jégen. Emellett a védekező harmadból való indulás és a támadásépítés sem úgy ment, ahogy kellett volna, de most van egy szünnap, azon dolgozunk, hogy ezeket kijavítsuk.”

Bartalis István, (csatár, Magyarország): ”Nehezen kezdtünk, mindenki izgult az elején, eladtuk a korongokat, ezzel helyzeteket teremtettünk az ukránoknak. A meccs második felében már sokkal jobban hokiztunk, kontroll alatt tartottuk a játékot. A végére megnyugodtunk, azt csináltuk a jégen, amit kért tőlünk a szakvezetés.”