Hajrá, olaszok! Hajrá, magyarok!

A budapesti divízió 1/A csoportos vb zárónapján mindhárom meccsének hatalmas tétje van. Ilyen egy jó világbajnokság.

Nagy-Britannia–Dél-Korea

A kiesési rangadóval indul a vb zárónapja. A képlet egyszerű, az eddig pont nélkül álló briteknek rendes játékidőben kell legyőzniük Dél-Koreát. Minden más eredmény esetén kiesnek. A két csapat eddig hat alkalommal találkozott egymással, ebből ötször világbajnokságon. Az első, 1979-es mérkőzést Dél-Korea nyerte, egy gólzáporos mérkőzésen 9-6-ra, majd jött egy 7-1-es és egy 15-0-s brit siker 1991-ben és 1992-ben. Az elmúlt öt évben az ázsiaiak határozottan közelebb kerültek szombati ellenfelükhöz, hiszen míg 2008-ban Innsbruckban 4-1-re kaptak ki, 2010-ben Ljubljanában már csak 2-1-re. A tendencia folytatódni látszik, hiszen tavaly a Japánban rendezett olimpiai előselejtező nyitónapján büntetőkkel 5-4-re nyert Korea a később meglepetésre továbbjutó brit csapat ellen, akik már – minő meglepetés – 3-1-re és 4-2-re is vezettek, amíg a 47. percben ki nem egyenlítettek a koreaiak.

Olaszország–Kazahsztán

Magyar szempontból a nap első kulcsmérkőzése. Ha Olaszország a számára a feljutás szempontjából már tét nélküli meccsen bármilyen módon, akár 60, akár 65 perc alatt vagy büntetőkkel legyőzi Kazahsztán, utat nyit a magyar válogatott előtt az A csoport felé. Ha a kazahok legalább két pontot szereznek, ők mennek az elitbe. Az esélyeink nem jók, de bízhatunk az olasz önbecsülésben, a nyilatkozataikban, és abban, hogy érdekli őket az aranyérem megszerzése is. Nem kétséges, jelentős publikum drukkol majd szombat délután az olaszoknak az Arénában.

Olaszország először az 1998-as naganói olimpián került szembe Kazahsztánnal, ahol rögtön 5-3-as vereséget is szenvedett. A két válogatott csak a közelmúltban kezdett el sűrűbben játszani egymással, 2006-ban kétszer, 2010-ben és 2012-ben három-három alkalommal mérkőztek meg. 2006-ban a rigai vb kiesési körében az olaszok nyertek 3-2-re, ami egyben azt is jelentette, hogy hiába lépték le később 5-0-ra Szlovéniát a kazahok, egy győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel Olaszország maradt bent az A csoportban. Következett 2010, ismét A csoportos vb, ismét kiesési kör, ezúttal Németországban. Újra az olaszok győznek, 2-1-re, de mivel mindkét csapat kikap Franciaországtól és a világbajnokságot nagy meglepetésre itt befejező USA-tól, így mindkét csapat kiesik az élvonalból. 2012-ben a két csapat egymás elleni barátságos mérkőzéssel hangolódott a világbajnokságra, áprilisban háromszor is találkoztak, ezeken egy olasz és két kazah győzelem született, ami azonban egyik csapatot sem mentette meg a kieséstől. A divízió 1-ben az új lebonyolítási rendnek köszönhetően most találkozik egymással először a két válogatott.

Magyarország–Japán

Japán számára a bronzérem a tét a mérkőzésen, ez már a játéknap előtt is biztos. Hogy Magyarország a feljutásért vagy a bronzért meccsel a záró találkozón, ez az olasz–kazahon dől el. De hogy mindkét csapatnak fontos lesz ez a meccs, az nem kérdéses.

Szombati ellenfelünkkel 1936-ban játszottunk először, Budapesten, barátságos mérkőzésen, ahol 5-2-re győztünk. A következő mérkőzésre majd’ harminc évet kellett várni, az 1964-es innsbrucki téli olimpián találkoztunk velük legközelebb, akkor 6-2-re nyertek. A hatvanas évektől 2005-ig összesen 11-szer játszottunk Japánnal és az erőviszonyokat jól jelzi, hogy tízszer kikaptunk, 1984-ben egy franciaországi barátságos mérkőzésen tudtunk csak nyerni 6-4-re. 2005 óta viszont megfordult a tendencia, többnyire szoros meccseket játszva általában a magyar válogatott nyert. 2005-ben a debreceni vb-n 3-0-ra, 2007-ben Ljubljanában 4-3-ra, az emlékezetes szapporói vb-n 4-2-re, 2012-ben ismét Ljubljanában 5-1-re. Az egyetlen alkalom, amikor ebben a periódusban tétmeccsen kikaptunk, 2006-ban volt, az amiens-i világbajnokságon, ott 6-3-ra tudott győzni Japán. A párharcok történetéből mindenképpen hiányzik a 2011-es budapesti vb, amelyen a részvétel Japán a cunami miatt lemondta. Az idei világbajnokság előtt a két csapat játszott felkészülési mérkőzést, ezen a mieink parádés játékkal 7-0-ra nyertek, de mint azt számtalanszor hallottuk, ebből túlságosan messzemenő következtetést levonni nem érdemes. Mint ahogy abból sem, hogy az utóbbi három tétmeccs mindegyikét mi nyertük Japán ellen.

Olaszország–Kazahsztán 0-3

Sokat tett a számunkra kedvező eredmény, vagyis a győzelem eléréséért Olaszország válogatottja, ám végül nem sikerült gólt lőnie. Győzelmével Kazahsztán nyerte a budapesti Divízió 1/A csoportos világbajnokságot, Olaszország a második helyet szerezte meg.

Olasz fölénnyel és helyzetekkel indult a mérkőzés, hamar előnybe is kerültek, amit azonban nem sikerült gólra váltani. Beszorította ellenfelét az olasz csapat, a kazahok nem igazán találták a mérkőzés ritmusát. A hetedik percben sikerült először komolyabb nyomás alá helyezniük az olasz válogatottat. Gólt azonban nem tudtak szerezni, sőt, kiállítást érően szabálytalankodtak. Az újabb előnyben folytatódott az olaszok dominanciája, ígéretükhöz híven megtettek mindent a győzelemért, ám a befejezésekkor mindig hiányzott egy pici koncentráció. Ennek volt köszönhető az is, hogy az előny végén elcserélték magukat, jöhetett az első kazah előny. Ők nem teketóriáztak, a 11. percben a pénteken is remeklő Zsajlauov beverte az előnyt.

A második harmad ismét kazah előnnyel kezdődött, amit megelőzött egy páros kiállítás, így 4 a 3 ellen támadhattak, a lehetőségek azonban ekkor még kimaradtak. A 25. percben aztán Fagyejev teljesen egyedül törhetett kapura, Bernard elképesztő bravúrral hárított ugyan, ám a korong az éppen középen érkező Sztarcsenko elé pattant, aki az üres kapuba emelte azt, 2-0-ra módosítva az állást. A gól kissé megviselte az addig lelkesen játszó olaszokat, a kazahok ezt követően sorra vezették a veszélyesebbnél veszélyesebb támadásokat, az olasz védelem nem tudott jelentős ellenállást kifejteni. A harmad végén Kostner követett el szabálytalanságot a semleges zónában, az előnyben többször is csak hajszál híja volt az újabb kazah gólnak, ám 2-0 után náluk is csökkent a figyelem, így az eredmény a szünet előtt már nem változott. A 21-5-ös kapura lövési arány mellett az olaszok számára hízelgő, hogy csak 1-0-ra kaptak ki ebben a harmadban.

A harmadik harmadban az olaszok újra átvették a játék irányítását, ám a gól csak nem akart összejönni, az ellentámadásokból pedig a kazahok rendre veszélyes helyzetekig jutottak. A harmad felénél a közönség, látva az olaszok gólképtelenségét, szórványos fütyülésbe kezdett, ami annál is kevésbé volt érthető, hiszen egyrészt az olaszok láthatóan tényleg keményen odatették magukat, másrészt 10 perccel a vége előtt a kétgólos hátrány egyáltalán nem tűnt ledolgozhatatlannak. Jól jellemzi a játék képét, hogy a 13. percben az olaszok emberhátrányban elcserélték magukat, minek következtében Poliscsuk szólóban vihette a kapura a korongot. Lövése centikkel kerülte el a kaput, az ellentámadásból 5 másodperc múlva pedig már Borrelli volt ott a kazahok kapujánál, az ő próbálkozása is kimaradt azonban. Egy perc múlva Borgatello lőhetett középről, lökete a kapuvasról jött le. Egyszerűen semmi sem sikerült ezen a mérkőzésen az olaszoknak. Két perccel a vége előtt Pokel mester időt kért, majd lehozta a kiválóan védő Bernard kapust. A buli elhozatala után azonban eladták az olaszok a korongot, amivel két kazah is meg tudott indulni az üres kapura. Végül Sztarcsenko saját maga második, csapata harmadik gólját lőtte, 3-0-ra nyert Kazahsztán.

Ma a magyarokért is ki akartunk állni

Az olasz-kazah mérkőzés nyilatkozatai.

Vitalij Kolesznyik (kapus, Kazahsztán): Nagyon jó meccs volt, és hihetetlenül boldog vagyok, hogy megnyertük a világbajnokságot. Utoljára tíz éve szereztem aranyérmet vébén, nagyon fontos ez most nekem. Nagyon nehéz, kemény meccs volt, de most végre mindenki a legjobb formáját hozta a meccsen. Nagyon köszönök mindent a csapattársaimnak, és az edzőknek, remek volt ez a világbajnokság. Megmondom őszintén, nagyon elfáradtam a végére, másra se vágyom, mint hogy hazarepüljünk és végre a családommal lehessek.

Vlagyimir Krikunov (szövetségi  kapitány, Kazahsztán): Nagyon nehéz helyzetből vártuk ezt a meccset. Sikerült megoldani azt, amit az első négy találkozón nem: jól játszottunk. Ezen a világbajnokságon most először vagyunk elégedettek. Most először csinálták azt a srácok, amit kértünk tőlük. Saját magunkat hoztuk ilyen nehéz helyzetbe, ráadásul azzal is tisztában voltunk, hogy az
olaszok, nagy lendülettel kezdenek majd. Ez meg is történt, de szerencsére jól működött a taktikánk, mert arra is számítottunk, hogy hamarabb elfáradnak a tegnapi meccs miatt. A kapusunk remekelt, a csapat pedig először a vb során, 60 percen át koncentrált. A játékosaink nagy része a világ egyik legjobb ligájában játszik, ezért kemény ellenfelekhez vannak szokva, és ilyenkor tudják a maximumot nyújtani. Nagyon örülünk a feljutásnak, és most már ott is szeretnénk maradni az A-csoportban, nem szeretnénk visszajönni a Divízió I-be.

Tom Pokel (szövetségi kapitány, Olaszország):  Nagyon jól játszottunk az első harmadban, rengeteget támadtunk, akár 2-3 góllal is vezethettünk volna. Ezzel a céllal jöttünk ki ma a jégre, hogy elhúzunk az elején. A kazah kapus védett 4-5 hatalmasat, így aztán nem sikerült, amit elterveztünk. A második játékrészben a hosszú cseréknél már lehetett látni, mennyit kivett belőlünk a magyarok elleni meccs. Sajnos nagyon kevés időnk jutott a pihenésre, a kazahok ezzel szemben több, mint egy napot regenerálódhattak, ráadásul egy könnyű meccs után. Úgy érzem nagyon keményen dolgoztunk végig a mérkőzésen, de nem tudtuk kihasználni a helyzeteinket. Ezen a találkozón az volt a döntő, ki szerzi az első gólt, s ezek most nem mi voltunk. Sajnáljuk, hogy nem sikerült megnyerni az aranyérmet, de rendkívül örülünk annak, hogy sikerült visszajutnunk a legjobbak közé. Ma a magyarokért is ki akartunk állni, nagyon jó volt, hogy ez a remek közönség most nekünk szurkolt. Dicséret jár a torna szervezőinek, és a szurkolóknak, az egész világbajnokság kivételesen magas színvonalúra sikerült. Életemben rengeteg A csoportos vébén voltam már nézőként, és ez ott van a legjobbak között. Mi most bent maradunk az A csoportban, a magyarok feljutnak, és két év múlva találkozunk ott, megegyeztünk?

Pat Iannone (támadó, Olaszország): Nagyon nehéz meccs volt, a kazahok jól játszottak. Sajnos sok kiállításunk volt, ami pedig rengeteget kivett a lábunkból. Ma a kazahok voltak jobbak, megérdemelten nyertek. Jó lett volna nagyon aranyéremmel és öt győzelemmel hazamenni, de feljutottunk és az a legfontosabb. Csalódott vagyok a mai vereség miatt, de összességében boldog, hogy sikerült elérni a célunkat. Egész héten hajtottunk, büszkének kell lennünk magunkra.

VB, 2013. ápr. 20., szombat. Játékvezetők: Meszynski, St.Jacques, Hull, Nagy.

A kazah–olasz góljai

A divízió 1/A csoportos jégkorong vb utolsó napán Kazahsztán 3-0-ra nyert Olaszország ellen, és ezzel megnyerte a tornát. Ez egyszersmind azt is jelentette, hogy ez a két válogatott jutott fel az elitbe. A mérkőzés góljait a lenti videón láthatják.