35 éve nyertünk tétmeccset az olaszok ellen

Bár az összesített vb-mérleg alapján jobbak vagyunk az olaszoknál, ez elsősorban a második világháború előtti találkozások miatt van így. 1978 óta mindháromszor kikaptunk tőlük. 2011 óta tudjuk, megfoghatók számunkra.

Kazahsztán–Dél-Korea

A világbajnokság negyedik napjának első mérkőzésén Kazahsztán és Dél-Korea válogatottja csap össze. A két ország eddig legtöbbször az Ázsiai Téli Játékok alkalmával találkozott, összesen ötször. Világbajnokságon eddig kétszer meccseltek. Az örökmérleg szerint azonban nem sokat számít, hogy milyen eseményről van szó, masszív a kazah fölény. Az eddigi nyolc mérkőzésből nyolcszor nyert Kazahsztán, a gólarány is nyomasztó: 69-7. A vb-mérleg kazah szempontból két meccsből két győzelem, 15-1-es gólarány. Legutóbb 2011. február 4-én az Ázsiai Téli Játékokon találkozott egymással a két együttes, hazai pályán 9-1-re nyert Kazahsztán.

Japán–Nagy-Britannia

Japán és Nagy-Britannia válogatottja először 1936-ban, a garmischi téli olimpián találkozott egymással, a britek nyertek 3-0-ra. Ezt 57 évnyi szünet után követte a második mérkőzés, B csoportos világbajnokságon, Eindhovenben, amit szintén a szigetországiak nyertek 5-4-re. Ezt követően azonban nem sok babér termett nekik az ázsiaiak ellen, bár többnyire szoros mérkőzéseket játszottak egymással. Összesen 11 mérkőzésből 6-ot nyert Japán, 1 zárult döntetlennel, 4 pedig brit győzelmet hozott. Világbajnokságokon 7 meccset játszottak, 4 japán és 2 brit győzelem mellett 1 döntetlen született, a gólarány 28-20 a japánoknak. Tavaly kétszer mérkőztek meg, a ljubljanai világbajnokságon a mieinktől és a szlovénektől elszenvedett vereséget egy britek fölött aratott 5-0-s győzelemmel gondolták kompenzálni Mark Mahon tanítványai (ez volt közöttük a legnagyobb különbségű végeredmény), míg a novemberi olimpiai előselejtezőn óriási meglepetésre hazai pályán kaptak ki 2-1-re.

Magyarország–Olaszország

Olaszországgal 1929 óta játszunk mérkőzéseket, az első 50 év kiegyenlített mérleget és sok tétmeccset hozott. 1979-től 2009-ig azután egy kivétellel csak barátságos meccseket játszottunk, amelyek végén többnyire az olaszok örülhettek. Érdekesség, hogy a két csapat Budapesten mérkőzött meg egymással legtöbbször, szám szerint hét alkalommal. Összesített mérlegünk ellenük 31 mérkőzésen 9 győzelem, 7 döntetlen és 15 vereség, 100-135-ös gólarány mellett. Világbajnoksági mérlegünk, főként a múlt század első felének fölénye miatt, pozitív: kilenc meccsen három győzelem, négy döntetlen és két vereség. Az utóbbi négy évben négyszer találkoztunk velük, 2009-ben Rigában, olimpiai selejtezőn szenvedtünk 4-1-es vereséget, majd ugyanabban az évben Székesfehérváron, barátságos meccsen 6-1-gyel vágtunk vissza. 2011-ben is egy barátságos és egy tétmeccset játszott egymással a két válogatott, előbb a budapesti világbajnokság emlékezetes, mindent eldöntő utolsó meccsén, hosszabbításban kaptunk ki 4-3-ra, majd novemberben, felkészülési tornán 3-2-re. Tétmérkőzésen 1978-ban vertük őket legutóbb. Igaz, azóta mindössze három ilyen meccset játszottunk, de azokat rendre elbuktuk.

Kazahsztán–Dél-Korea 4-2

A világbajnokság eddigi legegyoldalúbb első két harmadát láthatta a közönség, Koreának nem sok esélyt adott klasszisokkal magasabban jegyzett ellenfele. A kazah válogatott a támadások hatékony befejezésében továbbra sem brillírozott, ám egyszerűen nem engedte levegőhöz jutni ellenfelét és ez is elég volt a végére feltámadó koreaiak elleni győzelemhez.

Dél-Korea elszántan vágott bele a meccsbe, a kapuban az ellenünk félidőben beállt, majd minden lövést hárító, fordított alapállású kapus, Parkkal. Ennek megfelelően az első kazah támadásra majd’ másfél percet kellett várni, igaz, ebből sikerült is emberelőnyt kiharcolni. Az előny első fele klasszikus húzogatós játékkal telt, Zsajlauov, az egyedüli született kazah a válogatott keretben, a fekvő kapus mellett is még eggyel tovább tette a korongot, ami készületlenül érte társát. 25 másodperc volt vissza az előnyből, amikor Zsajlauov Krasznoszlobodcevhez passzolt, aki hibátlanul centerezett az ellenünk sokat hibázó Troscsinszkij, csapatkapitánynak, ő pedig közelről továbbította a pakkot a hálóba, 1-0.

A harmad felénél Zsajlauov óriási passzt ad Poliscsuknak, aki azonban kihagyta a szólót. Ráadásul a támadás során nem csak a helyzetet hagyta ki, de szabálytalankodott is a kazah támadó, amiért kétperces kisbüntetést kapott. Az előny első fele jobbára azzal telt, hogy levegőhöz jutott Korea. Utána egy veszélyes kombinációval, majd egy távoli bombával próbálkoztak. Az előny végén azonban beszorultak a harmadukba és a kiegészülő kazahok, az addig legaktívabb Zsajlauov és a büntetőpadról visszatérő Poliscsuk és Krasznoszlobodcev összjátékát követően egy Mihályéhoz kísértetiesen hasonlító lövéssel a 13. percben kettőre növelték az előnyt. Ekkor lehetett először érezni, hogy Kazahsztán komolyan veszi a mérkőzést. A 15. percben Sztarcsenko egy nem túl erős lövése beakadt Park lepkése mellett, ezzel immár 3-0-ra vezettek. Másfél perccel a harmad vége előtt ismét előnybe került Kazahsztán, azonban több gól már nem született, 3-0-s kazah vezetéssel mehettek első pihenőre a csapatok.

Eddig mi is eljutottunk, egy lényeges különbség azonban mindenképpen volt a két meccs között, a kazahok mindkét kapu előtti területet szoros ellenőrzésük alatt tartották. Ebből két dolog is következett, egyrészt ők nagyon sokat próbálkozhattak a kapu közvetlen közeléből, míg Dél-Koreának a jobb támadások alkalmával egyszer-egyszer sikerült kapura lőnie. Jól mutatja ezt az első harmad végi 26-6-os kapuralövési arány.

A második harmad ugyanúgy kezdődött, mint az első: koreai emberhátránnyal, amit azonban sikeresen kivédekeztek. A 27. percben Alekszandrov szerzett korongot a támadóharmadban, felpasszolta a kék vonalon álló Szavcsenkónak, aki óriási löketet zúdított a rövidre. Park elmozdult a lövésre, a kapu mögötti palánkról visszapattanó korong egyenesen a hosszú oldalon érkező Sztarcsenko elé pattant, aki az üresen álló kapuba passzolta a korongot, 4-0. A mérkőzés felénél kapus cserélt Dél-Korea, Park helyett Eum áll be a kapuba. Ebben a periódusban két előnyt is kaptak a távol-keletiek, ez azonban nem sok változást hozott a játék képében. Két perccel a vége előtt azután koreai emberelőnyben Park Voo Szang vitte be a harmadba a korongot, ritkán látható cselsorozattal etetett meg két kazah védőt, kapura fordult, ám az akciót nem sikerült befejeznie, mivel szabálytalankodtak vele szemben. A Kolesznyik helyett nem sokkal előbb beállt Poluektovnak tehát rögtön büntetőt kellett hárítania. A cselt meg is csinálta a koreai csatár, azonban a végén már nem sikerült fonákkal megemelni a korongot, így az elhalt a kapus mammutjában.

A harmadik harmad első percében két életveszélyes próbálkozása is volt a koreaiaknak, ám Poluektov magabiztosan hárította a kapuja felé irányuló löketeket. Ezután visszavették a kezdeményezést a kazahok, Dél-Koreának még az újabb előnyben sem volt igazán veszélyes próbálkozása. A kivédekezett hátrány talán kissé túlságosan is megnyugtatta a kazahokat, akik egyszerűen belealudtak a következő koreai támadásba. Cso Min Ho pedig élt a lehetőséggel. A 46. percben a balszélen meghúzta a korongot, zavartalanul tehette át a másik oldalra, az érkező Kim Von Dzsung pedig egyből a kapuba tette a korongot.

A gól felhozta Koreát, számolatlanul vezették támadásaikat, azonban vagy a kiváló formában védő Poluektov vagy a hihetetlen fizikai fölényben lévő kazah védők tisztáztak. A megnyitott hajrá kapura lövésekben is megmutatkozott, a harmad felénél 11-2-re vezetett Dél-Korea ebben a mutatóban, vagyis tíz perc alatt többször próbálkozott, mint az első negyvenben összesen. A kitartó próbálkozásnak meg is lett az eredménye, az 57. percben a Kanadából honosított Radunske kerülte meg a kaput és húzta fel a pakkot a rövid felsőbe, 4-2-re alakítva az állást. A vége előtt 25 másodperccel Dél-Korea hat mezőnyjátékossal támadott, ám a 21 éves kazah kapusfenomén bravúrral hárította Radunske középtávoli lövését.

Egyedül az eredmény jó

Nem volt túl boldog a kazah szövetségi kapitány a koreaiak elleni mérkőzésüket követően. Visszafogott győztesek, elégedett vesztesek nyilatkozatát olvashatják alább.

Vladimir Krikunov, szövetségi kapitány, Kazahsztán: Az első harmadban végre azt csinálták a játékosok, amit kértünk tőlük, aztán viszont megálltak. Nem vagyok egyáltalán elégedett ezzel a meccsel, nem voltunk jók, alig lőttünk kapura.Egyedül az eredmény jó, az, hogy nyertünk. Úgy láttam, Korea nem játszott nagyon keményen, nekik a holnapi meccs a sorsdöntő, tartalékolták magukat. De még így is tudtak nekünk lőni két gólt, ez pedig azért van, mert a srácok már az első harmad után úgy érezték, zsebben a mérkőzés, és teret adtak nekik. Elképzelhető, hogy már az olaszok elleni meccsen járt a csapatom esze, mert az lesz a legfontosabb, de éppen ezért kellett volna mindent beleadni, hogy felkészüljenek rendesen.

Roman Sztarcsenko: Az a lényeg, hogy nyertünk, ez volt a kötelező ma. A 4-2-es eredmény nem tűnik nagyon jónak, de ma nem foglalkoztunk ezzel. Nem érdekelt minket a gólkülönbség, csak az, hogy megszerezzük a három pontot. Egyértelműen a holnapi meccs lesz számunkra a legfontosabb, az egész tornán csak ez számít majd. Ki kell harcolnunk a feljutást, nem mehetünk haza úgy, hogy ebben a divízióban ragadtunk.

Bjun Szun Vok, szövetségi kapitány, Dél-Korea : Jó meccs volt, nem kezdtünk jól, de aztán egyre jobbak és jobbak lettünk.Kazahsztán nincs velünk egy súlycsoportban, ezért jót tesz az önbizalmunknak, hogy csak két góllal vertek meg minket. Szerintem jól játszottak a srácok, remélem holnap is így fog menni. A britek ellen nagyon nagy csatát fogunk vívni, de csak megyünk tovább, és bízunk a legjobbakban.

Kvon Tae An: Úgy gondolom, ez egy elég jó eredmény, egy ilyen keményen játszó és technikás csapat ellen. Az első harmadban ugyan nem kezdtünk túl jól, de utána egyre jobbak lettünk, a harmadik harmadot sikerült is megnyerni. Szerintem a mai nap megtettünk minden tőlünk telhetőt, viszont most már a holnapi, utolsó meccsünkre fókuszálunk. Nagy-Britanniát mindenképpen szeretnénk legyőzni, hogy bent maradhassunk a Divízió I/A csoportban.

VB, 2013. ápr. 19., péntek. Játékvezetők: Berneker, Meszynski, Hull, Németh.
2
Kim V. J., Kim J. H., Park V. Sz., Sin Sz. H., Li J. Dzs.
4-0 26:28 KAZ Sztarcsenko Szavcsenko Alekszandrov
4-1 45:49 KOR Kim V. Dzs. Cso Sin Sz. V.
4-2 57:12 KOR PP Radunske Kim Sz. V.
44 Kapura lövések száma 24
10 Kiállításpercek 8

A kazah–koreai képei

Kazahsztánnak egyharmadnyi jó játék is elegendő volt a koreai válogatott elleni biztos győzelemhez. A mérkőzés képeit máris megnézhetik galériánkban.

A kazah–koreai góljai

Kazahsztán 4-2-re győzte le a dél-koreai válogatottat a divízió 1/A csoportos jégkorong vb pénteki fordulójában. A gólokat megnézhetik az alábbi összefoglalóban.

VB 12:30 KORSLO
VB 19:30 ROMITA