A hoki tradíció a cseheknél, ünnep, a társadalmi élet része
Ha már megvan a jövő évi, csehországi vb menetrendje, részletesen bemutatjuk a gazdag hagyományokkal bíró és méltán népszerű cseh jégkorongot – a sorozat nyitó darabjaként álljon itt egy kis cseh(szlovák) hokitörténelem.
Csehországban járva akkor is érdemes kilátogatni egy első osztályú jégkorongmeccsre, ha valaki nem a sportág rajongója, a szurkolók tehát nyugodtan szervezhetik az esti meccset családi/baráti programnak is. Tradíció ez a cseheknél, ünnep, része a társadalmi életnek. A hoki a sportágak népszerűségi listáján a labdarúgással együtt az első helyen áll, ősztől tavaszig a sportnapilap több oldalnyi jégkoronggal indít, és a legnagyobb óriás kivetítős népünnepélyek is a nagy jeges sikerekhez kapcsolódnak. Úgy szokták mondani: ha valamit magas színvonalon űznek, az művészet.
Kezdjük egy kis történelemmel, tekintsük át a csehszlovák (később cseh) sikereket, és nézzünk körül a honi bajnokságban is.
A jégkorongsport első olimpiáján, 1920-ban (a nyári játékokon, Antwerpenben rendezték meg a versenyt!) bronzérmes lett a fiatal állam csapata. Bár sem a kanadaiak, sem az amerikaiak ellen nem ment a gólszerzés, a svédekkel szembeni egy nulla a bronzérmet jelentette. A második világháborúig a világbajnokságokon csak két, hazai földön szerzett bronz jelentett sikert, majd 1947-ben és 1949-ben begyűjtötték az első két aranyérmet is. Igaz, ekkoriban még nem indult a Szovjetunió, a tengerentúliak pedig nem a legjobbjaikkal érkeztek.
Az 1954-1992 közötti időszakban, a szovjet-csehszlovák versengés évtizedeiben is változatlan jelenség maradt, hogy Kanada és az USA nem a legerősebb összeállításában állt ki. Finnország akkoriban még nem játszott fontosabb szerepet, a svédekkel viszont fej-fej mellett haladtak, majdnem megegyező számú első és második helyet szereztek. A téli olimpiákon sorra gyűjtötték az ezüstöket és bronzokat, az igazi nagy eseményt viszont a szovjetek elleni sikerek jelentették, a legtöbb alkalommal ez egyben a világbajnoki cím elhódítását is jelentette, az aranyévek: 1972, 1976, 1977, 1985.
A cseh-szlovák szétválás után bebizonyosodott, hogy előbbiek vitték a prímet: a világbajnoki és olimpiai meccseken eddig 15-3 a győzelmi arány a csehek javára. A második aranygenerációt a hetvenes évek után a 20. század vége hozta el, sorra ünnepelhették a világbajnoki címeket (1996, 1999, 2000, 2001), de legfőképpen 1998-ban az eddigi egyetlen olimpiai aranyat. A japán Nagano városa mindörökre beírta magát a cseh jégkorong történetébe. Ez a téli olimpia azért is volt különleges, mert először szerepeltek rajta a világ első számú bajnokságának tagjai, a kanadai-amerikai NHL játékosai, azaz végre valamennyi válogatott a legerősebb összeállításában lépett jégre. A legnagyobb hős a kapus, a beszédesen a Dominátor becenevet kiérdemlő Dominik Hašek volt, aki az utolsó három, sorsdöntő meccsen az USA-Kanada-Oroszország trió ellen mindössze két gólt kapott.
forrás: sport.aktualne.centrum.cz/Eduard Erben
A 21. század első két évtizedében a visszaesés a jellemző: 2005-ben és 2010-ben még aranyat ünnepelhettek a szurkolók, ám azóta egy döntőt sem játszottak, sőt az utóbbi években sok esetben már a negyeddöntőben elbúcsúzott a válogatott. A naganói diadal utáni további öt olimpián mindössze egyetlen bronzérmet szereztek.
A nemzeti bajnokságot 1936 óta rendezik meg. Eleinte a prágai csapatok végeztek az élen, az első vidéki bajnok a České Budějovice volt (1951), rögtön követte őt az ostravai Vítkovice együttese. 1955 és 1988 között azonban csak vidéki sikerek születtek, három városnak volt egy-egy nagy korszaka. A Brno kezdte 1955-1966 között. Egy kivétellel mindig első lett, három alkalommal Európa legjobbjának is bizonyult, bár ekkor a szovjet aranyérmesek még nem indultak el. 1967-től 1986-ig a Dukla Jíhlava honvédegyüttese és Kladno acélvárosának legjobbjai uralkodtak. Utóbbiak a bajnokok közül egyedüliként érték el azt a bravúrt, hogy a döntőben szovjet csapatot legyőzve nyerték el a Bajnokcsapatok Európa Kupáját. A csehszlovák időkben még a Pardubice szerzett bajnoki címeket, szlovák csapat pedig összesen négyszer végzett az első helyen.
A cseh időszakban eddig 27-szer hirdettek bajnokot, a legelső cím (1994-ben) az Olomouc nevéhez fűződött. A legtöbbször egy „névtelen” morva kisváros, a Vsetín hódította el a trófeát, 1995-2001 között sorozatban hét döntőt játszott, ebből hatot meg is nyert. A 21. század első évtizede újra fővárosi sikereket hozott, négy Sparta és két Slavia aranyéremmel. Az utolsó tíz évben minden addiginál sűrűbb lett a mezőny, több város is először ünnepelhetett bajnoki címet. A legutóbbi évek egyeduralkodója az előző négy bajnoki címet begyűjtő Třinec.
Vsetíni életkép (fotó: Profimedia.cz)
Nem kell messzire utazniuk a cseheknek a jégkorongért, az első és másodosztályban összesen 14-14, a harmadikban további 27 csapat indul. Még utóbbi bajnokságban is élvezhető a színvonal, a hangulat pedig családias – és akkor még nem is szóltunk a területi bajnokságokról, nincs olyan vidéke az országnak, ahol az ifjak ne kapnának játéklehetőséget.
A hokej.cz weboldalon mindenre fény derül, az első osztályú mérkőzések 2012-től, a másodosztályúak 2018-tól visszanézhetők, az élmény mellett a cseh szakkifejezéseket is elsajátíthatjuk.
(A sorozat vendégszerzője cseh hokirajongó olvasónk, Szeidl István, lányával valamennyi cseh Extraliga-csarnokot kipipálta.)
További cikkek
- Galló Vilmos két gólpasszt jegyzett az Ässät ellen
- Garát Zsombor gólpasszal mutatkozott be
- Péter Donát a hosszabbításban lőtt győztes gólt
- Ortenszky 1+2 pontot gyűjtött csapata 13-0-s sikere során
- Horváth Bálint két, Varga Balázs egy gólt lőtt
- Vay Ádámék gólzáporos meccsen verték Csányiékat
- Péter Donát 1+1 pontot gyűjtött
- Ponterős pénteket produkáltak légiósaink
- Megint bajban a Slovan: külvárosi pályákon készül, idegenlégiósai nélkül