Magyarország–Svédország 1-7

A magyar válogatott 2-0-nál még szépített, utána viszont úgy szenvedett végül 7-1-es vereséget, hogy a második és a harmadik húsz percben kapura lövése sem volt.

Az első komolyabb svéd lövés be is akadt: Lindberg lódult meg, bevitte a harmadunkba és tüzelt a bal bulikörhöz érve, erős lövés volt a rövidre, de foghatónak tűnt (1-0). A fordulás után Galló nagy helyzeténél hördült fel a közönség, odapattogott hozzá a korong, kapura tudta tenni, Wallstedt védett: a mindössze 20 éves 1/20-as NHL-draftolt västerasi kapus két SHL-idény után idén 91%-kal védte le az AHL-szezont. Két nagy Horváth-védés után Kóger összehozott nekünk egy fórt, hiába. A franciák ellen még ki tudtuk védekezni a saját előnyeinket, most nem sikerült: egy Hári-korongeladás után lefordultak a svédek, De La Rose nagyon beverte a hosszúba, emberhátrányos találat – öt lövésből két góllal állt ekkor az ellenfél (2-0). De ha már az előny nem megy, ment egyenlő létszám mellett, ami Svédország ellen igen nagy szó. Bartalis próbálta betenni középre, egy svéd lábról az érkező Kiss Roland elé pattant, aki nem gondolta túl, bezúdította Wallstedt hálójába, 2-1 – az eddig egyetlen kapott góllal álló svédeknek mi lőttük a másodikat ezen a vb-n! Ezután megúsztunk egy vasat, majd Hári megpattanó lövése szállt mellé, és egy Erdély-lehetőséget is feljegyezhettünk. Újabb két magabiztos Horváth-védés következett, jó volt látni, hogy a kezdeti ijedtség után szerencsére hamar összenyaláboltuk magunkat, a játékrész utolsó harmadára fordulva a kapura lövési arányt is jól mutató 7:6-ra kozmetikáztuk. Sebők helyzeténél nem sikerült az egyenlítés, majd Erdély bújt ki és lógott meg két védő mögött, Sofron passza picit hosszúra sikeredett. Közel álltunk ahhoz, hogy lehozzuk a nyitó harmadot 2-1-re, de kettővel a vége előtt a svéd harmadik sor világklasszis gólt szerzett: Liljegren indult el a szélen, megkerülte a kapunkat, majd egy olyan valószínűtlen fonákpasszt adott keresztbe a kapunk előtt, amire a mi bajnokságaink nem készítenek fel – a hosszú vasnál várakozó ex-NHL- és KHL-es Dennis Everbergnek csak be kellett tessékelnie az üres kapuba (3-1). A játékrészt magyar akció zárta, szép figura után Stipsiczre jött ki a passz, nagyot védett Wallstedt a kétgólos svéd előnyt megőrzendő.

hun swe horváth

A középső etap az első magyar kiállítással indult, Bartalis kiküldése után pedig Stipsiczet is lezavarták egy kiemelt korong nyomán. 1:21-nyi svéd dupla fór következett, nem volt szerencsénk: Petersson pont egy másodperccel azelőtt talált be (ez is a rövidre ment, 4-1), hogy az első büntetésünk letelt volna, így a gól után még 40 másodpercig szimpla emberelőnyben maradt az ellen. Nagyon nyomtak a svéd klasszisok, volt egy több mint három és félperces periódus, amikor ki sem tudtunk szabadulni a harmadunkból, komoly védekezőmunka és Horváth-védések kellettek ahhoz, hogy ne nyíljon nagyobbra az olló már a meccs első felében. 28:15-nél tudtunk egy rövid időre belátogatni a svéd harmadba – majd’ 9 perc után –, magyar kapura lövés ebből sem született (24:9-et mutatott ekkor már a számláló), de legalább pillanatnyi levegőhöz jutottunk. A kritikus időszakot egy kapott góllal átvészeltük, a játék képe alapján a 4-1 még mindig nem volt rossz. Hét és fél volt hátra, amikor a blokkoló Nagy Krisztián bokáját ellőtték, sokáig nem tudtunk cserélni, végül Horváth Milán bevetődése is kellett, hogy ne legyen nagyobb baj. Egy irgalmatlan erejű svéd lövés szabályosan kettétörte Papp Kristóf botját, majd újabb fórral próbálkozhattunk, ebből is majdnem gólt kaptunk, Horváthról csorgott mellé a svéd bomba – ők végül három kaput eltalálóval zárták a mi előnyünket, mi nem jutottunk lövésig. Három és féllel a szünet előtt Szabó Bence próbált meg átkígyózni a svéd védelmen, majd Sandin vitte a földre a vezetőbírót. 37:37-nél érkezett a svédek ötödik csütörtöki találata: Berggrenék váltottak sebességet, a lerohanás végén az akció indítója kapta vissza a korongot, ujjgyakorlatként lőtte ki a hosszút (5-1). Még mindig a gong előtt voltunk, amikor megkaptuk a hatodikat, a svédek elhoztak egy bulit, De La Roséról maradtunk le a kapu előtt, Sörensen parádés passzát értékesítette (6-1). Ebben a harmadban konkrétan nem volt kapura lövésünk, a 19:0-s mutatót látva a három kapott gól is hízelgő.

hun swe

A záró húsz percre a svédek is visszább vettek valamivel a tempóból, de a nyomás így is megmaradt, a játék többnyire a mi harmadunkban folyt. A harmad feléhez közeledve Berggren fűzte be nagyon Kisst, ebből még nem lett gól, a következő svéd támadásból viszont már igen: Berggren detroiti csapattársa, Lucas Raymond korcsolyázott be a védőink mögé a hosszúnál, meg is kapta a passzt Carlssontól, 7-1. A végére edzőmeccs-jelleget öltött a találkozó (svéd részről legalábbis biztosan), jobb lett volna már mindenkinek, ha lefújják – bár akkor nem hallhattuk volna, ahogy három és féllel a lefújás előtt a magyar táborból stabil humorérzékről tanúskodva felharsan az “Egyenlítsetek, egyenlítsetek!” rigmus.

Magyarország válogatottja negyedik vb-meccsén – akárcsak az Egyesült Államok ellen – 7-1-es vereséget szenvedett a torna egyik legerősebb keretét és eddigi egyik legdominánsabb játékát felmutató Svédországtól: ez valahol kalkulálható volt, ez a realitás, nyilván nem ellenük terveztünk tündökölni – de azért az, hogy két teljes harmadon át, zsinórban 40 percig ne lőjön kapura egy csapat, lehet, hogy történelmi fegyvertény.