Magyarország?Kazahsztán 1-3

A magyar válogatott egy háromperces rövidzárlat miatt elvesztette első mérkőzését a budapesti EIHC-tornán.

Megkezdte felkészülését a jövő tavaszi asztanai divízió 1/A csoportos világbajnokságra a magyar nemzeti csapat. A budapesti Roland Divatház Négy Nemzet Tornán a vb-házigazda Kazahsztán volt az első ellenfél, amely meglehetősen kísérleti összeállításban érkezett a Tüskecsarnokba. A mérkőzést bátran kezdte a magyar csapat, és már az első percben helyzetbe is került, de Sofron centerezésébe nem tudott kellő erővel beleszúrni Nagy Gergő, így a pakk mellé ment. Az első komolyabb védésre a 4. percig kellett várni, Hári felső sarokba szánt korongját kapta el Bojarkin. Egyértelműen a magyar csapat dominált kezdetben, de az 5. percben Gurkov egy megugrás után alig lőtt a bal kapuvas mellé, utána Bálizsnak akadt kétszer munkája. A 7. percben Sofron ült ki a büntetőpadra, az előnyben a kazah csapat csak kisebb riadalmat tudott kelteni a magyar kapu előtt, így viszonylag simán kivédekeztük a fórt. Éledezett a vendégcsapat, a 10. percben Korolinszkij húzta meg a bal oldalon, de lövését magához ölelte Bálizs. Egyre többet támadtak a kazahok, a 13. percben egy korong Panyukovot találta üresen a magyar kapu előtt, közeli emelését védte Bálizs. Egy perc múlva nagy tűzijáték alakult ki a vendégketrec előtt, Hári és Sofron is lőhetett, de a korong mindig elakadt egy blokkban vagy a kapusban. Az utolsó percekben hullámzó lett a játék, de a felek csak kisebb helyzetekig jutottak. Másfél perccel a vége előtt ismét a vendégek kerültek előnybe Pozsgai kiállítása miatt, de a dudaszóig csak kétszer kellett védenie Bálizsnak.

A második harmad elején még 31 másodpercig támadhattak a vendégek 5 a 4 ellen, de már letelt a fór, amikor a megszerezték a vezetést. Salapov lőtt a kék vonalról, a pakk a kapu előtt álló Sesztakovot találta el. A jégre hulló játékszert éppen ő találta meg a leggyorsabban, és remek csuklómozdulattal vágta a hálóba (0-1). Rögtön ezután felpörgette játékát a magyar csapat, ami két helyzetben is megnyilvánult, de Bojarkin a helyén volt. A 23. percben megduplázta előnyét a vendéggárda, miután kiháromszögelték a magyar védelmet, végül Gurin a kapuvas mellől passzolt a gólvonal mögé (0-2). Egy perc sem telt el, amikor ismét a magyar kapuba került a korong: Jakovlev maradt egyedül, és szép mozdulattal tette el a pakkot Bálizs mellett a hosszú sarokba (0-3). Jarmo Tolvanen időt kért, hogy csapata rendezhesse a sorait. A 26. percben Whers helyzete után Petuhov léphetett ki egyedül, de szólóját védte Bálizs. Az első magyar emberelőnyt a 31. percben fújták be a játékvezetők, amelyben hatalmas helyzetek is adódtak Sarauer és Hári előtt, ám közben Grenc is ki tudott lépni szólóban, szerencsére nem élt vele. A büntetőpadról visszatérő Sesztakov azonnal kapta a korongot, egyedül vihette Bálizsra ő is, ám a magyar kapus jött ki győztesen a párharcból. A 36. percben Bartalis kapott remek korongot, már egyedül állt a kapussal szemben, de fonák emelését védte Bojarkin. Bő két perc volt hátra a játékrészből, amikor ismét egy kazahost küldtek ki a játékvezetők, ám nem sikerült gólra váltani a lehetőséget.

fotó: Mudra László/MJSZ

A harmadik játékrész első percében három kemény lövéssel is tesztelték a magyarok a Bojarkint, de állta a sarat. Öt perccel később valóban csak centikre állt a magyar válogatott a szépítéstől, három nagy helyzetünk is volt rövid időn belül, de Bojarkin bravúrokkal húzta át a számításokat. Ezután felváltva forogtak veszélyben a kapuk, majd a kazahok emberelőnyét kitűnő védekezéssel hatástalanította a magyar csapat. Sorra dolgoztuk ki a helyzeteket, ám Kóger, Bodó, majd Somogyi kísérlete is eredménytelen maradt. Az erőfeszítés a 52. percben csak meghozta a gyümölcsét: Nagy Gergő szerzett korongot a sarokban, középre passzolt, és Szirányi középtávolról kilőtte a rövid sarkot (1-3). Lendületben maradt a magyar csapat, ám két perc múlva Petuhov egy szép csel után a felső vasat találta el, majd Galló felső sarkos bombáját tolta fölé a botossal Bojarkin. A meccs hajrájában mindkét csapat előtt volt még nagy helyzet, ám a kapusok remekeltek. Bő egy perccel a vége előtt Bálizs lekorcsolyázott, hogy egy extra mezőnyjátékossal támadhassunk, ám az eredmény már nem változott.

A mérkőzés legjobbja a kazah csapatból Nyikita Bojarkin, a magyarból Stipsicz Bence lett.

A mérkőzés krónikájához tartozik, hogy Sofron kezét egy kemény lövés találta el az első harmadban, és az első diagnózis szerint ujjtörést szenvedett, így számára vélhetően véget ért a torna.

A magyar válogatott péntek este Dél-Korea ellen javíthat. Addig azonban még lesz egy olasz?koreai, egy kazah?koreai és egy kazah?olasz összecsapás is.