Köszönjük, fiúk, a történelmet!

Napra pontosan 10 évvel ezelőtt jutott fel az A csoportba Szapporóban a magyar jégkorong-válogatott. A jubileumot mi sem hagyhattuk szó nélkül.

“Ami nekem Grenoble, az a jégkorongszurkolók sokaságának, illetve újabb nemzedékeinek Szapporo. A két fenomén mérete és hatása közel sem azonos, mégis szeretem egy lapon említeni őket. Hisz az egyik nélkül nem lett volna másik. A mérföldkövek ilyenek, sorjáznak egymás után annak rendje-módja szerint, mindennek megvan a menete, a helye, a szerepe. A súlya és a következményei nemkülönben.

Természetesen tisztában vagyok vele: Szapporónak nemcsak az ismertsége, a jelentősége is sokkal nagyobb, mint Grenoble-é, ezen nincs mit vitatkozni. Utóbbira csak felkaptuk a fejünket néhányan, az A csoportba jutást azonban égszakadás-földindulás követte, ledőltek korábban ledőlhetetlennek vélt gátak, és bár kedvenc sportunk nem került egyik pillanatról a másikra a mainstream közepébe ? első nekifutásra nem is tudtuk a vb után, hogy örülnünk kéne-e a felhajtásnak, vagy inkább ódzkodnunk muszáj a tömegesedéstől ?, és nem is kezdett el ömleni bele a pénz számolatlanul, de szintet léptünk. Szubkulturális jelenség maradtunk ugyan ? rétegsport ?, ám a közönség egyértelműen és nem is kis mértékben nőtt a történtek hatására. Azt szerencsére a zaj elültével örömmel konstatálhattuk: hiába lettünk többen, a publikum karaktere érdemben mit sem változott.

Azt szoktuk mondani ? az előző fejezetre utalva, ami vb-beharangozó elemzésként jelent meg a blogon ?, hogy mekkora király voltam már, hogy megjósoltam a feljutást. Szerintem csak szerencsém volt. Az ugyanakkor biztos, hogy több feszültség sem előtte, sem utána nem volt bennem soha, mint akkor, legalábbis a 2015-ös krakkói tornáig.

Jósolgatni egy dolog, hinni-bízni a sikerben egy másik, kiszurkolni-végigélni az egészet egy harmadik.

A blog 2008 tavaszára minden tekintetben felvette a tempót, üzemszerűen működött, a világbajnokság kapcsán ráadásul az Index vezető szerkesztőivel is sikerült elhitetnünk, hogy nagy dolgok történhetnek ezen a fontos eseményen. Ennek eredményeként a szövetséges nagylap címlapján is jól kiemelt percről percre tudósításokban számolhattunk be mindenről. Ezek gondozását én vállaltam. Néztem a tévét, írtam, mi történik, frissítettem a szövegeket folyamatosan, és amikor lefagyott a rendszer ? a bloghu mindig hajlamos volt ilyesmire ?, káromkodtam, mint a kondás.

2008. április 13.: Magyarország?Észtország 5-3. Az észtek vezetést szereztek, Vas Márton duplájával fordítottunk, de jött még egy csavar, két újabb észt gól, amit Kovács Csabának kellett kiegyenlítenie a második harmad vége előtt. A harmadikban ugyanő bevert még egyet, majd nem sokkal később Fekete Dániel eldöntötte az eldöntendőket. Mi tagadás, nem indult könnyen a balhé.

2008. április 14.: Magyarország?Litvánia 6-0. Három 2-0-s harmad. Ezúttal nem volt kérdés, hogy melyik a jobb csapat. A mienk volt az, és ezt meggyőző magabiztossággal bizonyította. Ocskay Gábor duplázott, betalált Vas Márton, Palkovics Krisztián, Kovács Csaba és Ladányi Balázs is.

2008. április 16.: Magyarország?Japán 4-2. Az első kétségkívül kőkemény ellenfél, az első őrült hangulatú összecsapás a világbajnokságon. A fürge, hajtós, őszinte hokit játszó japánokkal azelőtt három egymást követő évben is találkoztunk a divízió 1-es tornákon. 2005-ben Debrecenben 3-0-ra vertük őket, 2006-ban Amiens-ben simán kikaptunk 6-3-ra, 2007-ben Ljubljanában büntetőkkel nyertünk, úgy, hogy végig domináltunk. Nem mondhattuk esélytelennek magunkat, de egy agilis és hozzánk hasonló erőt képviselő házigazdával szemben biztosra menni nem lehet. Ehhez képest a második harmad közepén, a 34. percben már 3-0-ra vezettünk. De a jégkorongban három gól semmi, és a japánok elővettek még egy sebességfokozatot ? lassúk amúgy sem voltak soha ?, és nekünk ugrottak. Előbb szépítettek. Az utolsó harmad elején lőttek még egy gólt. Majd nem sokkal később még egyet ? ám ezt a játékvezetők nem adták meg. D1-es vb-n akkor még nem volt gólkamera, és a tv-s lassításon hiába látszott, hogy a lövés nem a vasról, hanem a hálóból jött vissza, az ítéleten módosítani nem lehetett. Utána hiába támadtak tovább a házigazdák, nem sikerült nekik semmi, és Palkovics Krisztián az utolsó percben üres kapura lezárta a nyitott kérdéseket.

2008. április 18.: Magyarország?Horvátország 3-0. Az első gól nehezen jött, a 36. percben, a második és a harmadik könnyebben. Ukrajna is nyert aznap Japán ellen, büntetőkkel, eldőlt, hogy az utolsó körben döntőt játszunk egymással.

2008. április 19.: Magyarország?Ukrajna 4-2. Szombat volt, délelőtt. Az Index-sportrovatos Szidor György kolléga vecsési házának udvarán készültünk sütögetni-iszogatni. Azt még nem tudtuk, hogy ünnepelni is fogunk-e, vagy búslakodás lesz a vége. Azt ellenben tudtuk, hogy az A csoportból érkezett ukránok erősek ? de azt is, hogy egyáltalán nem legyőzhetetlenek. Mi abszolút komolyan vettük őket ? ők talán nem vettek elég komolyan minket. Összegyűltünk a tévészobában páran. Írtam a percről percrét, a többiek üvöltöztek. Néha megkértem őket, hogy üvöltsenek halkabban. Inni még egy korty alkoholt sem mertem. Az első gólunkat Vas János lőtte, a másodikat Palkovics Krisztián. A harmadikat ? a második harmad elején ? Peterdi Imre szerezte. Úgy éreztem, megőrülök. A boldogságtól? Az izgalomtól? Mindkettőtől. Ott tartottunk, ahol a japánok ellen. Az ukránok is ott tartottak, ahol a japánok ellenünk: elindultak, és csak jöttek és jöttek. Blagoj szépített. Szemencsenko belőtte a másodikat. Még ott volt az egész harmadik harmad. A harmadik harmad ? melynek során semmit sem bírtak kezdeni velünk az ukránok. Támadtak, de egyre kevesebb meggyőződéssel és egyre kevésbé veszélyesen. A harmadik harmadban, amikor az ukránoknak mindent egy lapra kellett feltenniük, a magyar válogatott 8-5-re nyerte a kapura lövéseket. Két perccel a vége előtt kiállították Vas Jánost ? és 41 másodperccel a vége előtt Vas Márton emberhátrányban beverte a negyediket. A Szidor-házban mindenki üvöltött, ugrált és ölelkezett. A tévében Máté Pál és Spiller István sírt. Most, amikor írom ezt, közel nyolc év elteltével, elérzékenyülök, könnyezhetnékem van. Nem véletlenül: életem legnagyobb meccse, legnagyobb sikere volt ez a 4-2. Utolérhetetlen, megismételhetetlen, felülmúlhatatlan csoda. Hát ez megvan, mondtam, akkor most már elő lehet venni azt a Jägermeistert. Elemezni ma már tutira nem fogok, tettem hozzá, és megittam hármat. Majd még néhányat. Az én saslikom közel sem lett tökéletes ? bár egyébként értem ám a csíziót! ?, de hiányt nem szenvedtünk semmiben, Szidor kiváló szakács.

Pat Cortina szövetségi kapitány vezetésével a magyar válogatott felért a csúcsra, amiről eladdig maximum álmodni bírhatott, azt is csak óvatosan. Ezek a játékosok tették: Hetényi Zoltán, Szuper Levente kapusok; Ennaffati Omar, Horváth András, Kangyal Balázs, Sille Tamás, Svasznek Bence, Szélig Viktor, Tokaji Viktor védők; Benk András, Fekete Dániel, Gröschl Tamás, Holéczy Roger, Kovács Csaba, Ladányi Balázs, Majoross Gergely, Ocskay Gábor, Palkovics Krisztián, Peterdi Imre, Vas János, Vas Márton, Vaszjunyin Artyom csatárok.

Szapporo HUN 2008

Köszönjük, fiúk, a csodát! ? íratta a győzelmet ünneplő pólókra a jégkorongszövetség. Én is csodát emlegettem az imént, méghozzá felülmúlhatatlant. Az volt? Ha azt nézzük, hogy hosszú-hosszú évtizedekig sehol sem voltunk a sportág elitjéhez képest, akkor igen. Ha azt, hogy a szapporói hősök hogyan, milyen körülmények közt kezdték ezt a sportot, és milyen utat jártak be, amíg eljutottak idáig, akkor is. De ha azt, hogy mennyi munkával és milyen, egyre javuló teljesítménnyel csinálták végig az előző évtizedet, majd miként múlták felül ellenfeleiket Szapporóban, akkor korántsem. A statisztika nem minden, de: a 4-2-es magyar?ukránon az első és a harmadik harmad egyértelműen a mienk volt, a kapura lövéseket összesítésben 34-29-re nyertük, a találkozó nagyobb részét uraltuk. Hasonló volt a helyzet a japánokkal szemben: nem volt mindegy ugyan, hogy nem adták meg a házigada harmadik gólját, de összeszedetten és célratörően küzdöttünk, megérdemelten tettünk szert utóbb behozhatlannak bizonyuló előnyre. The bookmaker also takes bets on tv exhibits like Psychic Challenge, What? Pay a visit to the brand’s website to look into 1xbet minimum deposit India. 1xBet pays also a special attention to India residents and offers an exceptional welcome bonus of 9750 Indian rupees. 1xBet Promo Code India Copy the About coupon code to get the first deposit bonus. 1XBET is a popular betting site among Indians when it comes to making bets on Cricket or other sports, and they offer 100% bonus up to ?10400 for every India. Players can also enjoy the website in many other countries like Ghan

Szapporo csak azért sem azt üzente, hogy ha szerencse van, minden van, Dávid legyőzheti Góliátot is. Szapporóban nem mi voltunk Dávid és senki sem volt Góliát, három egyenlő erejű-tudású csapat közül került ki győztesen a magyar válogatott. Azért, mert ő akarta a legjobban a sikert ? és ő dolgozott meg érte a legjobban.

Szapporo nem csoda volt. Szapporo történelem volt. Ami sokkal nagyszerűbb dolog a csodánál. És míg a csodának nem feltétlenül van folytatása, a történelemnek bizony igen.”

(Ez a szöveg a Gromov?Kapus duó közös könyve, Az élet értelme egyik fejezeteként jelent meg először 2016 elején, a krakkói feljutás után, a moszkvai?szentpétervári A csoportos világbajnokság előtt. Úgy ítéltük meg, hogy most, a kerek évfordulón is megállja a helyét. A történelem viszont azóta sem hagyta abba a folytatódást ? hogy mást ne mondjunk: learattuk első győzelmünket az elitben, Fehéroroszorszég ellen ?, és vasárnap Budapesten újabb fejezete kezdődhet. Arra a bizonyos Magyarország?Ukrajnára visszatérve: 13 órától teljes egészében újranézhető az összecsapás a Sport 1-en.)

Cimkék: , , , , ,