Daniel Sedin ezredes lett

Az NHL 9. hetének statisztikái és érdekességei.

November 27.

Devils?Panthers 2-3

Patrick Roy után Roberto Luongo lett az NHL történetének második kapusa, aki két különböző klubban is 200 győzelmet szerzett. Roy a Montrealban 289, a Coloradóban 262 meccset nyert, Luongo a Vancouverben 252 találkozót, most a Floridában pedig 200-at.

Penguins?Flyers 5-4

Sidney Crosby karrierje 11. gólját ütötte alapszakaszmeccs hosszabbításában, ezzel beállította Mario Lemieux és Jevgenyij Malkin franchise-csúcsát.

Az egy franchise-ban szerzett hosszabbításos gólokat tekintve a Pittsburgh hármasa a hetedik helyen áll, az Alekszandr Ovecskin (Capitals, 20), Patrik Eliás (Devils, 16), Daniel Sedin (Canucks, 15), Mats Sundin (Maple Leafs, 14), Szergej Fjodorov (Red Wings, 12), Shane Doan (Jets/Coyotes 11.) hatos mögött.

Jets?Wild 7-2

Mark Scheifele és Blake Wheeler ebben a szezonban ötödik alkalommal szerzett legalább három-három pontot. A Winnipeg párosa ezzel befogta az NHL listavezetőjét, a Stamkos, Tavares párost, akik szintén ötször szereztek három pontot.

Blackhawks?Ducks 7-3

Alex DeBrincat lett a Chicago történetének második legfiatalabb játékosa, aki mesterhármast ért el. Brincat 19 évesen és 345 naposan triplázott, a rekorder Jeremy Roenick pedig csak négy nappal volt fiatalabb 1989. december 23-án, amikor a Hawks 7-5-re verte a Leafst.

Alex DeBrincat

November 28.

Predators?Blackhawks 3-2

Filip Forsberg a Nashville mind a 11 hazai mérkőzésén szerzett pontot, ez egyedülálló az egész ligában. Legutóbb Patrick Kane-nek volt ilyen sorozata a Chicagóban, aki a 2015/16-os szezonban a Hawks első 16 hazai meccsén szerzett pontot.

Stars?Golden Knights 3-0

31 éve nem volt példa arra, hogy két egymást követő mérkőzésen dallasi játékos mesterhármast üssön. Az előző, Calgary elleni találkozón Tyler Seguin, a Vegas ellen Radek Faksa triplázott, legutóbb pedig 1986-ban fordult elő ilyen, akkor amikor a csapat még Minnesotában székelt. Március 17-én Dino Ciccarelli triplázott a St. Louis ellen, két nappal később Scott Bjugstad ütött hármat a Calgarynak. Mindkét meccset a North Stars nyerte 6-5-re.

Faksa 6 perc 46 másodperc alatt hozta össze a klasszikus triplát, ebből kettőt nyolc másodperc alatt. Ez mindkét esetben a második leggyorsabb a franchise történetében Bill Goldsworthy után. Goldsworthy 1971. november 17-én hét másodperc alatt ütött kettőt, 1973. december 11-én 5 perc 32 másodperc alatt ért el klasszikus hármast, mindkét esetben a Los Angeles ellen.

Sabres?Lightning 0-2

Andrej Vasziljevszkij lett az első kapus a Tampa történetében, aki a szezon első 20 meccséből 16-ot megnyert.

Mihail Szergacsov a negyedik győztes gólját lőtte a szezonban. Újonc hátvédként ennél többet csak Dion Phaneuf (7, 2005/06), Gord Fraser (5, 1926/27) és Shayne Gostisbehere (5, 2015/16) lőtt többet.

Oilers?Coyotes 3-2

Jordan Eberle lett az Edmonton történetének 11. játékosa, aki elérte a 400 pontos határt. A top 10 alján Esa Tikkanen áll 436 egységgel.

Flyers?Sharks 1-3

A Philadelphia egymás után a kilencedik vereségét szenvedte el. Az elmúlt három évben csak az Arizonának (11) és a New Jerseynek (10) volt hosszabb sorozata.

November 29.

Canadiens?Senators 2-1

Jonathan Drouin révén három év elteltével szerzett ismét montreali játékos büntetőlövésből gólt. Utoljára Dale Wiese volt eredményes rávezetésből 2014. november 13-án a Boston ellen megnyert 5-1-es mérkőzésen.

A Habs 254 mérkőzés óta nem szerzett gólt büntetőből az NHL-ben, ez a liga negyedik leghosszabb sorozata volt a Washington (323), a St. Louis (307) és a Calgary mögött (281).

November 30.

Predators?Canucks 3-5

Daniel Sedin lett az NHL történetének 87. játékosa, aki elérte az 1000 pontos határt.

Daniel Sedin és Henrik Sedin lett az NHL történetének első testvérpárosa, amelynek mindkét tagja legalább 1000 pontot szerzett.

Az 1970-ben vagy később alakult csapatokból mindössze négy olyan van, amelyben két játékos is legalább ezer pontot ért el. Az Islandersben Bryan Trottier, Mike Bossy és Denis Potvin, az Oilersben Wayne Gretzky, Jari Kurri és Mark Messier, a Nordiques/Avalanche-ban Joe Sakic és Peter Stastny, a Canucksban pedig a Sedin testvérek.

Pavel Bure után Brock Boeser lett a második újonc a Vancouver történetében, aki legalább 10 gólt ütött egy naptári hónapban. Bure 1992 márciusában 12 gólt lőtt, Boeser novemberben 11-et.

dsedin

Capitals?Kings 2-5

Jonny Brodzinski és Jussi Jokinen révén kilenc másodperc alatt ütött kettőt a Los Angeles. A Kingsben az elmúlt 17 évben ugyanez csak kétszer fordult elő: 2010. október 28-án a Dallas ellen (Olekszej Ponyikarovszkij, Wayne Simmonds) és 2016. december 22-én a Nashville (Nic Dowd, Jeff Carter) ellen.

Oilers?Maple Leafs 4-6

Connor McDavid gólt lőtt és a 20. pontját szerezte novemberben. Doug Weight volt az utolsó edmontoni játékos, aki egy hónapban legalább 20 pontot szerzett, még 1995. decemberében.

Flames?Coyotes 3-0

Brian Hayward, Rick Tabaracci, Nyikolaj Habibulin és Curtis McElhinney után Mike Smith az ötödik kapus, aki shutoutot ért el a Winnipeg/Arizona ellen, úgy, hogy korábban a klub alkalmazásában állt.

Wild?Golden Knights 4-2

Eric Staal 15 ponttal zárta a hónapot, legutóbb 2013 decemberében tudott ilyen eredményes lenni, amikor szintén 15 pontot szerzett még a Carolina mezében.

December 1.

Panthers?Sharks 1-2

Joe Pavelski lett a 18. amerikai születésű játékos, aki elérte a 300 gólos határt. Az aktív játékosok listáján Pavelski a harmadik Zach Parise (318) és Phil Kessel (307) mögött.

Jets?Golden Knights 7-4

Előszür fordult elő az Atlanta/Winnipeg-franchise történetében, hogy három játékos is három pontot szerezzen a harmadik harmadban. A Vegas ellen Patrik Laine, Mark Scheifele és Blake Wheeler szerzett három pontot az utolsó etapban.

Sabres?Penguins 0-4

Az újonc Tristan Jarry 34 védéssel zárta a meccset. Közel 15 éve nem ért el újonc pittsburghi kapus ennyi védéssel shutoutot, 2003. január 21-én Sebastien Caron szintén 34 lövést védett szintén a Buffalo ellen, ám az a mérkőzés 0-0-ra végződött.

Islanders?Senators 5-6

Thomas Chabot révén közel öt év után szerzett újonc hátvéd három pontot az Ottawa mezében. Az utolsó Patrick Wiercioch volt, aki 2013. március 19-én három gólpasszt adott szintén az Islanders otthonában az 5-3-ra megnyert meccsen.

Blackhawks?Stars 3-4

Alex DeBrincat lett az első chicagói újonc, aki egy naptári hónapban 10 gólt tudott ütni. Murray Balfour (1960. január), Darryl Sutter (1981. február) és Steve Larmer (1982. december)  egyaránt kilencig jutott.

Rangers?Hurricanes 5-1

Henrik Lundqvist 418. győzelmét szerezte a Rangersben. Az egy franchise-ban elért győzelmeket tekintve ezzel a második helyre jött fel Tony Esposito mellé. A lista élén Martin Brodeur áll, aki 688 meccset nyert a New Jerseyben.

A Rangers sorozatban 14 hazai meccsét nyerte meg a Carolina ellen. Ez a New York történetének leghosszabb szériája az összes klubot figyelembe véve.

Henrik Lundqvist

December 2.

Canadiens?Red Wings 10-1

A Montreal története során harmadszor verte kilenc góllal az Original Six-ellenfelét, 1952. október 25-én 9-0-ra, 1985. november 30-án 10-1-re.

A Montrealban öt játékos, Alex Galchenyuk, Paul Byron, Nicolas Deslauriers, Jacob De La Rose, Daniel Carr is legalább három pontot szerzett. Legutóbb 1992. március 7-én volt ilyen, amikor a Habs 8-2-re verte az Islanderst és Shayne Corson, Gilbert Dionne, Denis Savard, Kirk Muller és Stephan Lebeau is három ponttal zárt.

Penguins?Sabres 5-1

Sidney Crosby az utolsó öt meccs mindegyikén góllal és gólpasszal zárt. A Pensben Jaromír Jágrnek volt ilyen sorozata, legutóbb még 1999 októberében.

Predators?Ducks 3-2

A Nashville az eddigi 13 hazai mérkőzésén mindig ütött legalább egy emberelőnyös gólt. Az NHL történetében csak két csapat volt képes ilyen sorozatra, a Rangers és a Blackhawks. A New York az 1995/96-os évad első 15, a Chicago az 1982/83-as szezon első 14 hazai meccsén ütött legalább egy gólt fórból.

Flyers?Bruins 0-3

Az elmúlt 20 évben mindössze harmadszor nyert nullára a Boston Philadelphiában. Tim Thomas 2010. és 2011. decemberében ért el shutoutot, most pedig Tuukka Rask.

Coyotes?Devils 5-0

Scott Wedgewood a második kapus, aki úgy ért el shutoutot a New Jersey ellen, hogy korábban a klub alkalmazásában állt. Wedgewood mellett egyetlen kivételt Kirk McLean jelenti, aki a Canucks mezében védett hibátlanul (4-0) 1988. október 19-én, ráadásul a New Jersey otthonában.

December 3.

Jets?Senators 5-0

Blake Wheeler ebben a szezonban harmadszor ért el legalább négy pontot, ezzel listavezető az NHL-ben a Steven Stamkos, Brayden Schenn, Jordan Staal triót megelőzve.

Golden Knights?Coyotes 3-2

Jonathan Marchessault ebben a szezonban hetedik alkalommal zárt egy meccset góllal és gólpasszal. Ezzel holtversenyben a harmadik a Sidney Crosby, Anze Kopitar, Mark Scheifele, hármassal. A lista élén Nyikita Kucserov (11) és Johnny Gaudreau (9) áll.