1500. meccsét játszotta Patrick Marleau

Az NHL 3. hetének statisztikái és érdekességei.

Október 16.

Red Wings?Lightning 2-3

A Tampa csatára, Nyikita Kucserov a szezon első hat meccsén eredményes volt, ez pedig az elmúlt 35 évben csak 7 játékosnak sikerült. A hetes tagjai: Wayne Gretzky (1983/84, Oilers), Guy Lafleur (1983/84,Canadiens), Mike Bossy (1984/85, Islanders), Dino Ciccarelli (1986/87, North Stars), Steve Yzerman (1988/89, Red Wings), Mario Lemieux (1992/93, Penguins) és Keith Tkachuk (2008/09, Blues).

Justin Abdelkader révén majdnem tíz után talált be detroiti játékos büntetőlövésből (a szétlövéseket nem számítva). Legutóbb 2007. december 15-én Valtteri Filppula volt utoljára eredményes büntetőből a Florida ellen 5-2-re megnyert meccsen. Azóta összesen 9 büntetőt hibáztak el a detroiti játékosok, köztük olyanok, mint Dacjuk, Zetterberg és Modano.

Október 17.

Devils?Lightning 5-4

1943 óta Nyikita Kucserov a hatodik játékos, aki csapata első hét meccsén mindig betalált. Az elmúlt 74 évben ez csak a Ken Hodge (1973/74, Bruins), Tony Tanti (1983/84, Canucks), Wayne Gretzky (1983/84, Oilers), Mike Bossy (1984/85, Islanders), Mario Lemieux (1992/93, Penguins) ötösnek sikerült.

kucherov

Flyers?Panthers 5-2

Bobby Clarke (852), Brian Propp (480) és Bill Barber (463) után Claude Giroux a negyedik játékos a Philadelphia történetében, aki elérte a 400 gólpasszos határt.

Giroux 2008. december 30-án adta az első asszisztját, az azóta eltelt közel kilenc esztendőben csak Henrik Sedin (467), Nicklas Backström (463), Joe Thornton (460), Ryan Getzlaf (436) és Sidney Crosby (421) volt termékenyebb ebben a kategóriában.

Rangers?Penguins 4-5

Jevgenyij Malkin karrierje során 21. alkalommal szerzett négy pontot. Ezzel az aktív játékosok listáján az ötödik Jaromir Jagr (56), Sidney Crosby (30), Joe Thornton (28) és Alekszandr Ovecskin (22) mögött.

Senators?Canucks 0-3

Mike Fountain (1996. november 14.) és Johan Hedberg (2003. október 11.) után Anders Nilsson a lett a harmadik kapus a Vancouver történetében, aki shutouttal mutatkozott be az NHL-ben.

Capitals?Maple Leafs 0-2

Frederik Andersen jóvoltából története során először nyert a Toronto az amerikai fővárosban kapott gól nélkül.

Andersennek ez volt karrierje második shutoutja Washingtonban, az elsőt még az Anaheim tagjaként érte el. Az aktív mezőnyben csak Martin Jones, Kari Lehtonen, Henrik Lundqvist és Roberto Luongo tudott kétszer is hibátlanul védeni a Caps otthonában.

Oilers?Hurricanes 3-5

Az elmúlt nyolc évben Jordan Staal csak a negyedik carolinai játékos, aki idegenben négy pontot tudott szerezni. 2010-ben Jussi Jokinen Pittsburghben, 2011-ben Jiri Tlusty, 2013-ban pedig Jaccob Slavin szerzett négy pontot az Islanders csarnokában.

Jets?Blue Jackets 2-5

A Columbus 11 játékosa szerzett pontot, de egyikük sem szerzett egynél többet. A Blue Jackets történetében csak egy ilyen találkozó volt, még 2016. április 8-án, amikor 4-1-re verte a Buffalót.

Sabres?Knights 4-5

100 éve nem mutatkozott be új franchise az NHL-ben úgy, mint most a Vegas. A Knights hat mérkőzés után öt győzelemmel és egy vereséggel áll, utoljára a Montreal Canadiens volt erre képes 1917-ben.

Október 18.

Maple Leafs?Red Wings 6-3

Patrick Marleau lett a 18. játékos, aki  1500 mérkőzésen lépett jégre. Az aktív játékosok között Marleau a második Jaromír Jágr (1741) mögött.

marleau leafs3

Blues?Blackhawks 5-2

Jaden Schwartz személyében az alapszakaszt és a rájátszást is beleszámítva majdnem 19 év után szerzett St. Louis-i játékos mesterhármast a Chicago ellen. Az utolsót Pierre Turgeon ütötte 1998. november 10-én, amikor a Blues ugyanúgy 5-2-re nyert, mint most. Az elmúlt 19 évben a Blues összesen 65 meccset játszott a Chicagóval az alapszakaszban és a playoffban, összesen 37-et nyert meg, de csak ezt a két összecsapást 5-2-re.

Kings?Canadiens 5-1

21 év után Adrian Kempe az első újonc a Los Angelesben, aki mesterhármast szerzett. Elsőévesként az utolsó triplázó Vitalij Jacsmenyov 1996. március 2-án a Montreal ellen 5-4-re megnyert meccsen.

Kempe négy pontot szerzett újoncként, a Kingsben legutoljára ez Rob Blake-nek sikerült 1991. március 16-án a Calgaryban 4-3-ra megnyert meccsen.

Október 19.

Blue Jackets?Lightning 0-2

Mihail Szergacsov lett a Tampa történetének legfiatalabb hátvédje, aki duplázott egy mérkőzésen. Az elsőéves orosz 19 évesen és 116 naposan ütött kettőt, míg a korábbi rekorder, Paul Mara 21 évesen és 59 naposan, 2000. november 5-én a Washington ellen megnyert 5-2-es meccsen.

Kucserov és Stamkos egyaránt nyolcmeccses pontszerző szériában van. Az elmúlt 24 évben csak két ilyen páros volt az NHL-ben: Doug Weight és Pavol Demitra a Bluesban a 2001/02-es szezonban és a Radek Bonk, Marián Hossa kettős 2003/04-ben.

Senators?Devils 4-5

Nico Hischier lett a negyedik játékos a New Jerseyben, aki 19. születésnapja előtt duplázni tudott a csapatban. Korábban ez csak a Paul Gagne (1980), Pat Verbeek (1983), Kirk Muller (1984) hármasnak sikerült, sőt Gagnénak és Mullernek kétszer is.

Az elmúlt 24 évben a svájci volt a hatodik 1/1-es választott, aki az első két gólját egy mérkőzésen ütötte. Duplával indított Auston Matthews (2016/17), Steven Stamkos (2008/09), Alekszandr Ovecskin (2005/06), Patrik Stefan (1999/00) és Alexandre Daigle (1993/94).

hischier3

Bruins?Canucks 6-3

David Pastrnak, Anders Bjork és David Krejci révén a Boston 97 másodperc alatt három emberelőnyös gólt szerzett Erik Gudbrandson kiállítása alatt. 19 éve nem lőtt a Boston hármat hasonló szituációban. Az utolsó eset 1998. október 28-án történt Montrealban, amikor 51 szekundum alatt Peter Ferraro, Dmitri Khristich és Grant Ledyard is betalált Dave Manson kiállítása alatt. A meccset a Bruins nyerte 9-2-re.

John Moore, a Devils hátvédje az első öt szezonjában nem szerzett gólt a hosszabbításban, de amióta a New Jersey tagja, azaz 2015 júliusától, azóta az ötödiket szerezte a ráadásban. Ez az 5. legtöbb az egész NHL-ben a hátvédek között.

Flyers?Predators 0-1

Pekka Rinne karrierje 44. shutoutját szerezte, amivel az aktív kapusok sorában holtversenyben a negyedik helyen áll Fleuryvel megosztva.

Rinne pályafutása során csak negyedik alkalommal védett hibátlanul idegenben Keleti főcsoportba tartozó csapat ellen, utoljára 2010-ben Montrealban.

Rangers?Islanders 3-4

Jaroslav Halák folytatta jó sorozatát Lundqvist ellen, 17. meccséből a 13.-at nyerte a svéd ellen, ezzel messze a legjobb mutatót tudhatja a magáénak Lundqvisttal szemben.

Avalanche?Blues 3-4

Az újonc Alex Kerfoot két góllal és egy gólpasszal a Colorado mindhárom találatából kivette a részét. Legutóbb 2007. április 5-én volt erre példa a denveri csapatban, amikor az Avs 3-1-re nyert Vancouverben és mindhárom gól részese volt az akkor újonc Paul Stastny.

Október 20.

Red Wings?Capitals 3-4

Alekszandr Ovecskin karrierje 20. gólját szerezte alapszakaszmeccs hosszabbításában. Ezzel megelőzte az eddig vele holtversenyben álló Jaromír Jágrt és egyedül tartja az NHL-rekordot.

A Washington edzője, Barry Trotz 1450. meccsén állt a kispadok mögött, ezzel feljött a hatodik helyre, megelőzve Dick Irvint.

Jets?Wild 4-3

Patrik Laine karrierje 80. meccsén megszerezte a 39. és a 40. gólját. Az aktív játékosok között Ovecskinnek 59 mérkőzés, Auston Matthewsnak 81, Sidney Crosbynak 82 mérkőzés kellett a 40 gólhoz.

Laine csak 2018 áprilisában lesz 20 éves, ennek ellenére 10. alkalommal szerzett legalább két gólt. Ennél jobb mutatója csak Gretzkynek volt, aki 18-szor szerzett legalább kettőt 20. születésnapja előtt.

A Winnipeg edzője, Paul Maurice 17. edzőként elérte a 600 győzelmet.

Devils?Sharks 0-3

Martin Jones 164. meccsén a 16. shutoutját érte el, ami azt jelenti, hogy 10,6 meccsenként ér el egy shutoutot. Jones 2013/14-es szezonban történt bemutatkozása óta ez az elmúlt négy év harmadik legjobb mutatója. Az első helyen Cam Talbot áll.

Joe Thornton 1395. pontját szerezte, amivel feljött az örökranglista 21. helyére, megelőzve Luc Robitaille-t. Big Joe következő célpontja az 1398-ig jutott Jari Kurri.

Thornton 1452. meccsét játszotta, ezzel a 25. helyre lépett, megelőzve Teemu Selannét.

Október 21.

Rangers?Predators 4-2

Henrik Lundqvist lett a 20. kapus, aki legalább 750 meccset játszott az NHL-ben, de csak a harmadik, aki mindezt egyetlen franchise-ban tette. Martin Brodeur 1259 meccset játszott a Devilsben, Tony Esposito 873-at a Hawksban.

Henrik Lundqvist

Lightnings?Penguins 7-1

Kucserov és Stamkos egyaránt kilencmeccses pontszerző szériában van. Az elmúlt 24 évben csak egy ilyen páros volt az NHL-ben, Doug Weight és Pavol Demitra a Bluesban a 2001/02-es szezonban.

Stamkos 113. gólját lőtte emberelőnyben, ezzel megdöntötte Vincent Lecavalier rekordját. Stamkos 2008-ban mutatkozott be az NHL-ben, az azóta eltelt időben csak Ovecskin ütött többet fórból, szám szerint 156-ot.

Bruins?Sabres 4-5

A Buffalo úgy nyert a hosszabbításban, hogy a második harmad közepén háromgólos hátrányban volt. A szétlövésekkel megnyert meccseket leszámítva a Buffalo több mint 13 év után nyert idegenben háromgólos hátrányból. 2004. február 14-én a Sabres 0-3-ról nyert Torontóban 6-4-re.

A Buffalo Bostonban 1989. január 21-én nyert hasonló szituációban legutóbb. 28 éve a Bruins már 4-0-ra is vezetett, de a Buffalo 6-5-re nyert, a győztes gólt a hosszabbításban Pierre Turgeon ütötte.

Senators?Maple Leafs 6-3

Erik Karlsson lett az Ottawa történetének második hátvédje, aki két egymás követő meccsen legalább három gólpasszt adott. 2009. novemberében Filip Kuba a Buffalo és a Washington ellen adott három asszisztot.

Az NHL-ben sem gyakori Karlsson teljesítménye, legutóbb a tampai Viktor Hedman volt erre képes 2014. január 23-án és 25-én.

Flyers?Oilers 2-1

A Philly öt meccset nyert idén, ebből négyszer Wayne Simmonds ütötte a győztes gólt. Ugyanilyen mutatóra csak Reggie Leach és (1981/82) és Brian Propp (1982/83) volt képes a Flyersben.

Islanders?Sharks 5-3

Harmadszor fordult elő a San Jose történetében, hogy a csapat három gólt szerzett és mindhárom találatot ugyanaz a játékos, Logan Couture ütötte. Alekszej Jegorov a Calgary ellen 1996. február 20-án (3-5), Scott Thornton 2001. március 7-én a Florida ellen ütött hármat.

Blue Jackets?Kings 4-6

Anze Kopitar a nyolcadik játékos a Kings történetében, aki minimum 30 alkalommal ütött legalább kettőt. A hétből az egyikük Wayne Gretzky volt, ám Gretzky 1988-as érkezése óta a szlovén center az egyetlen, aki elérte a harmincas határt.

Golden Knights?Blues 3-2

A Vegas az első csapat az NHL történetében, amely a bemutatkozó évében az első hét meccsből hatot megnyert.

Október 22.

Red Wings?Canucks 1-4

Mike Green a Detroit történetének második hátvédje, aki a csapat első kilenc meccsén tíz gólpasszt adott. Az egyetlen akinek ez sikerült, az Nicklas Lidström volt az 1997/1998-as és a 2010/11-es szezonban.