Crosby megdöntötte Lemieux rekordját

A finálé ötödik mérkőzésének statisztikái és érdekességei.

Jevgenyij Malkin karrierje során harmadszor érte el a tízgólos határt a playoffban. Korábban ez csak a Mario Lemieux, Jaromir Jagr párosnak sikerült, előbbinek négyszer, utóbbinak ugyanúgy háromszor.

Sidney Crosby 56. alkalommal szerzett legalább két pontot egy playoffmérkőzésen. Ezzel holtversenyben a negyedik a Paul Coffey, Glenn Anderson párossal, a Gretzky, Messier, Kurri trió mögött.

Crosby 24. döntős mérkőzésén a 20. pontját szerezte, ezzel megdöntötte Lemieux klubcsúcsát, aki 9 meccsen szerzett 19 pontot.

Crosby a 164. pontját szerezte a rájátszsában, ezzel az örökranglistán befogta a 19. helyen álló Denis Potvint.

crosby1

A Pittsburgh ebben a rájátszásban a 10. hazai győzelmét szerezte. Csak négy csapatnak volt ennél jobb mutatója: 2003-ban Devils 12 hazai meccset nyert, 1988-ban az Oilers, 2009-ben a Red Wings, 2013-ban pedig a Blackhawks hozott 11-et.

Negyedszer fordult elő a döntők történetében, hogy egy csapat minimum hat góllal és shutouttal nyerjen meccset. 1947-ben a Montreal a Leafs elleni első meccsen győzött 6-0-ra, 1965-ben szintén a Habs 6-0-ra, ezúttal a Hawks elleni ötödik találkozón, majd a Pittsburgh győzött 8-0-ra a Minnesota ellen 1991-ben a hatodik találkozón.

A Pittsburgh összességében a 34. meccsét játszotta a döntőkben, és Matt Murray révén ez volt a harmadik alkalom, hogy nem kapott gólt. Az első kettő Tom Barrasso nevéhez fűződik, aki 1991-ben a Minnesotát, egy évvel később a Chicagót nullázta le.

Az 1967-es bővítés óta Murray a harmadik újonc kapus, aki hibátlanul védett a döntőben. 1986-ban Patrick Roy (Montreal) a Calgary elleni negyedik meccsen húzta le rolót, 2006-ban Cam Ward (Carolina) az Edmonton elleni második összecsapáson tette ugyanezt.

Jake Guentzel 21. pontját szerezte a rájátszásban, beállítva Dino Ciccarelli (1981) és Ville Leino (2010) újoncrekordoját.

1939 óta 24 alkalommal állt 2-2-re a döntő, és az a csapat, amelyik megnyerte az ötödik meccset, 17-szer a kupát is elhódította.

Az elmúlt 16 évben négyszer fordult elő, hogy az a csapat, amely 2-2 után elvesztette az ötödik meccset, fordítani tudott: Colorado 2001-ben, a Tampa Bay 2004-ben, a Pittsburgh 2009-ben, a Boston 2011-ben.