Price és Laine mindenek felett

Az NHL 5. hetének statisztikái.

November 7.

Islanders?Canucks 4-2
A New York-i csapat négy gólján és nyolc gólpasszán a lehetséges maximum, 12 játékos osztozott, azaz mindenki 1-1 pontot szerzett. Az Islanders történetében csak négy ilyen mérkőzés volt, a legutolsó 2014. december 9-én a Minnesotában elvesztett 5-4-es mérkőzésen.

Bruins?Sabres 4-0
Tuukka Rask 32. shutoutját szerezte a Boston mezében, ezzel az örökranglista harmadik helyére lépett Tim Thomast megelőzve. A lista első két helyén Tiny Thompson (74) és Frank Brimsek (35) áll.

November 8.

Canadiens?Bruins 3-2
Carey Price nyolcadik meccsén a nyolcadik győzelmét szerezte, ezzel beállította Charlie Hodge klubcsúcsát.

Az NHL kapusai között legutóbb Martin Jones startolt nyolcból nyolc sikerrel, a 2013/14-es szezonban.

Jets?Stars 8-2
A Winnipeg finn üdvöskéje, Patrik Laine a második tripláját ütötte a 19. születésnapja előtt. Az NHL történetében csak Jack Hamilton, Dale Hawerchuk és Trevor Linden tudott 18 évesen legalább két triplát vágni.

Az NHL modernkori történelmében, azaz az 1943/44-es szezon óta az első 14 meccsén két triplát csak három játékos tudott ütni. Rob Gaudreau 1992 decemberében a második és a hatodik meccsén szerzett mesterhármast, a Hartford és a Quebec ellen. Bernie Federko 1977-ben a tizedik meccsen, a Bernie Nichollsnak 1982-ben Lainéhoz hasonlóan a 14. meccsen jött össze a második tripla.

Laine 14 meccs után 11 góllal áll. 18 évesen és 14 mérkőzés után soha, senki nem volt ilyen gólerős az NHL-ben, az eddigi két legjobb, Steve Yzerman és Dale Hawerchuk is csak 9-ig jutott.

Laine mesterharmas

Rangers?Canucks 3-5
Rick Nash 400. gólját ütötte, ebből 289-et a Columbus és 111-et a Rangers tagjaként.
Nash a 400 góljával hatodik az aktív játékosok listáján Jágr (750), Iginla (613), Ovecskin (532), Hossa (505) és Marleau (484) mögött.

Nash a hatodik játékos, aki a Rangersben szerezte meg a 400. gólját, korábban ez a Rod Gilbert, Mark Messier, Pat Verbeek, John MacLean, Theo Fleury kvintettnek sikerült.

Brady Skjei és Ryan McDonagh zsinórban hatodik meccsén szerzett pontot. Az 1995/96-os évadban fordult elő utóljára a Rangersben, hogy két védő is hat meccsen pontot szerezzen, akkor a Brian Leetch, Bruce Driver párosnak sikerült.

Skjei újoncként egymás után a hatodik meccsén szerzett pontot, elsőéves hátvéd ilyen sorozata legutóbb Leetchnek volt az 1988/89-es évadban.

Capitals?Sharks 0-3
Martin Jones 106. meccsén a 14. shutoutját szerezte, ami azt jelenti, hogy 7,6 meccsenként húzza le a rolót. Az elmúlt négy szezonban ez a legjobb mutató azon kapusok között, akik minimum 100 alkalommal voltak kezdők. A második helyen a Montreal hálóőre, Price áll kerek nyolcas átlaggal.

Penguins?Oilers 4-3
Conor Sheary 102 másodperccel a vége előtt szerezte a győztes gólt 3-3-as állásnál. A Pittsburgh közel két éve nem szerzett ilyen késői, mindent eldöntő találatot egyenlő állásnál. 2014. utolsó napján Brandon Sutter pontosan ugyanekkor ütötte a győztes gólt a Carolina elleni 2-1-es meccsen.

Maple Leafs?Kings 0-7
A Los Angeles a Toronto előtt a Calgaryt lépte le 5-0 arányban. Két egymást követő shutoutot, minimum ötgólos különbséggel több mint 13 éve nem produkált egy csapat sem az NHL-ben. A Nashville 2003. február 25-én 5-0-ra verte a Columbust, 27-én 6-0-ra a Pittsburghöt. Mindkét meccsen Tomás Vokoun állt a kapuban.

Flyers?Red Wings 2-3
A Detroit majdnem 20 év után nyert ismét Philadelphiában, utolsó sikerét 1997. január 25-én aratta.

A Red Wings sikerével a leghosszabb negatív sorozata most a Chicagónak van, amely 1996. november 9-e óta nem nyert alapszakaszmeccset, éppen a Flyers otthonában.

November 9.

Blue Jackets?Ducks 3-2
Rick Nash után Zach Werenski a Columbus történetének második játékosa, aki 20. születésnapja előtt gólt tudott lőni a hosszabbításban. Nash összesen háromszor volt eredményes a ráadásban, egyszer 18, kétszer 19 évesen.

Sabres?Senators 1-2
Mike Condon a negyedik kapus az Ottawában, aki első két mérkőzését úgy nyerte meg, hogy csak egy gólt kapott. Ilyen bemutatkozásra korábban csak Patrick Lalime, Mike Brodeur és Craig Anderson volt képes.

Blues?Blackhawks 1-2
Artyemij Panarin Gordie Howe-mesterhármast (gól, gólpassz, bunyó) csinált. A különleges triplához a gólt a hosszabbításban szerezte, ilyenre az NHL-ben hat éve, a Chicago történetében pedig csak egyszer volt példa. A ligában a Rangers szélsője, Ryan Callahan 2010. november 10-én a Flyers ellen, a Hawksban Brent Seabrook2009. március 27-én ért el ily módon Howe-triplát.

November 10.

Canadiens?Kings 4-1
Carey Price kilencedik meccsét is megnyerte a szezonban, ezzel továbbra is 100%-os. Az NHL történetében ez csak egy kapusnak sikerült, a Toronto portásának, Felix Potvinnek az 1993/94-es szezonban.

Bruins?Blue Jackets 5-2
A Boston az első harmadban négy gólt ütött. Az elmúlt öt szezonban csak egy ilyen meccse volt a Bruinsnak, idén március 7-én amikor 5-4-re verték a Floridát.

Hurricanes?Ducks 2-4
Jakob Silfverberg személyében közel három év után szerzett anaheimi játékos ismét négy pontot idegenben. 2013. december 21-én Ryan Getzlaf három gólt és egy gólpasszt hozott össze az Islanders otthonában megnyert 5-3-as meccsen.

Az Anaheim centere, Ryan Getzlaf 532. gólpasszát adta, ezzel megdöntötte Teemu Selanne franchise-rekordját.

Penguins?Wild 2-4
Eric Staal pályafutása során 65. alkalommal szerzett minimum három pontot, de először nem a Carolina színeiben.

Staal pályafutása során 50 Pittsburgh elleni meccsen 51 pontot termelt, ezzel a legeredményesebb az aktív játékosok között. A góllövőlistán harmadik a Pens ellen 22 góllal Alekszandr Ovecskin (27) és Jaromír Jágr (24) mögött.

Red Wings?Canucks 3-1
A Detroit kapusa, Jimmy Howard az első hat meccs egyikén sem kapott két gólnál többet, gólátlaga 1,16. Az 1967-es bővítése óta csak Chris Osgood tudott így kezdeni a Detroitban, ő viszont háromszor is 1994-ben, 1998-ban és 2007-ben.

Sharks?Panthers 4-2
A San Jose egykori játékosa, Jason Demers ütötte a vendégek mindkét gólját. Teemu Selanne volt az utolsó játékos, aki egykori Sharks-játékosként duplázni tudott volt csapata ellen. A Finn Villanás 2011. október 17-én az Anaheim tagjaként ütött kettőt a Sharksnak.

November 11.

Sabres?Devils 1-2
A New Jersey történetében Scott Niedermayer után Andy Greene volt a második hátvéd, aki büntetőt lőhetett és összességében a második játékos,aki mindezt a hosszabbításban tehette.

Alapszakaszmeccs hosszabbításában csak egy Devils-játékos kísérletezhetett, Patrik Eliás, ám mindkét kísérletét elhibázta 2000 és 2003 decemberében.

Az NHL történetében Greene mellett csak egy hátvéd volt, aki hosszabbításban büntetőt értékesített, Frantisek Kaberle. A Carolina hátvédje 2006. január 13-án a Nashville ellen talált be a ráadásban büntetőből.

andy greene

Maple Leafs?Flyers 6-3
Morgan Rielly minden idők második legfiatalabb torontói védője, aki négy pontot szerzett egy meccsen. A 22 éves bekknél csal Al Iafrate volt fiatalabb, aki 21 évesen, 1987. október 10-én 2-2 gólt és gólpasszt szerzett a New Jersey elleni 5-2-es meccsen.

Az NHL-ben az elmúlt négy évben csak egy 21 éves hátvéd szerzett négy pontot, mégpedig John Klingberg. A Dallas kékvonalasa 2015. január 31-én 2+2-vel járult hozzá a Winnipeg elleni győzelemhez.

Senators?Kings 2-1
Mark Stone hat és fél másodperccel a befejezés előtt ütötte a győztes gólt. Az utolsó 10 másodpercben, döntetlen állásnál, háromszor tudott gólt szerezni alapszakasz meccsen az Ottawa. Daniel Alfredsson 2006. március 14-én a Tampa ellen, Milan Michálek 2011. október 22-én a Columbus ellen és öt nappal később Nick Foligno a Florida ellen.

Avalanche?Jets 3-2
A győztes gólt Rene Bourque ütötte a ráadásban, aki ezzel negyedik különböző csapatában talált be a hosszabbításban. Bourque korábban a Calgary (2010), a Montreal (2013) és a Columbus (2015) mezében volt eredményes a hirtelen halálban.

Az aktív játékosok között Jágr az első, a cseh klasszis hat csapat mezében lőtt gólt. Bourque a második, de szintén négy gólja van a Marián Hossa, Dennis Wideman párosnak is.

November 12.

Blue Jackets?Blues 8-4
A Columbus a szezonban másodszor ütött minimum nyolc gólt (10-0 a Montreal ellen). A 2011/12-es szezon óta nem fordult elő, hogy egy csapat kétszer is nyolcat vágjon, akkor viszont négy csapatnak is összejött, a Pittsburghnek négyszer, a Boston háromszor, az Edmonton és a Phillynek kétszer-kétszer.

Canadiens?Red Wings 5-0
Carey Price szezonbeli tizedik meccsét is megnyerte, ezzel megdöntötte Felix Potvin rekordját, aki a Toronto mezében az első kilenc találkozóját hozta az 1993/94-es évadban.

Price zsinórban hetedik győzelmét szerezte a Detroit ellen. Ilyen sorozatra utoljára éppen a korábbi montreali legenda, Patrick Roy volt képes, aki 1990 novembere és 1993 decembere között nyert hétszer az autóvárosi csapat ellen.

carey-price

Panthers?Islanders 3-2
Stephen Weiss után Denis Malgin a második játékos a Floridában, aki 19 évesen a hirtelen halálban gólt tudott szerezni. Weiss 2003. január 25-én a Carolina ellen talált be a hosszabbításban.

Devils?Sabres 4-2
Cory Schneider első hat hazai meccsét megnyerte. Legutóbb Martin Brodeur kezdte így a szezont a Devilsben, még az 1997/98-as szezonban, amikor az első kilenc meccsét megnyerte Newarkban.

Predators?Ducks 5-0
Pekka Rinne 41. alkalommal védett hibátlanul. A finn hálóőr első shutoutját 2008. december 1-én érte el Buffalóban, az azóta eltelt majdnem nyolc évben ezzel a harmadik helyen áll Henrik Lundqvist (43) és Jonathan Quick (42) mögött.

Flames?Rangers 1-4
A New York újonca, Pavel Bucsnyevics zsinórban negyedik meccsén talált a kapuba. A Rangersben elsőéves játékosnak ilyen sorozata legutóbb 2010 decemberében volt, hat évvel ezelőtt Derek Stepan lőtt gólt négy egymás követő estén.

November 13.

Avalanche?Bruins 0-2
Tuukka Rask 11. meccsén a tizedik győzelmét szerezte, amivel beállította Gerry Cheevers házi rekordját, aki az 1976/77-es szezonban rajtolt ugyanilyen módon.

Rask az első 11 meccsén 3 shutoutot szerzett. Az 1967-es bővítés óta ez csak három bostoni kapusnak sikerült, a Ross Brooks (1973/74), Byron Dafoe (1998-99), Tim Thomas (2010-11) triónak.

Blackhawks?Canadiens 3-2
Marián Hossa 37 évesen egymást követő negyedik mérkőzésén talált be. A Chicago csapatában ilyen idősen, ilyen sorozatot még senki nem csinált.

Jets?Kings 3-2
Toby Enström két emberelőnyös gólpasszt adott az első harmadban. Amióta a Jets Atlantából Winnipegbe költözött, ez csak egy játékosnak sikerült. Dustin Byfuglien 2011. november 19-én a Flyers elleni 6-4-re megnyert mérkőzésen adott két emberfóros gólpasszt az első harmadban.

Canucks?Stars 5-4
A Vancouver háromszor egyenlített és győzött a Dallas ellen a hosszabbításban. Legutóbb 11 éve fordult elő, hogy a kanadai csapat háromszor egyenlíteni tudjon és ne a szétlövések során gyűjtse be a két pontot. 2005. december 15-én a Canucks 5-4-re győzött Philadelphiában úgy, hogy Trevor Linden, Nolan Baumgartner és Markus Naslund is egyenlítő gólt szerzett.

Senators?Wild 1-2
Matt Dumba pályafutása második gólját ütötte alapszakaszmeccs hosszabbításában. Ezzel a védők között a második helyen áll holtversenyben Marco Scandellával az ötgólos Brent Burns mögött.