35 éve nyertünk tétmeccset az olaszok ellen

Bár az összesített vb-mérleg alapján jobbak vagyunk az olaszoknál, ez elsősorban a második világháború előtti találkozások miatt van így. 1978 óta mindháromszor kikaptunk tőlük. 2011 óta tudjuk, megfoghatók számunkra.

Kazahsztán–Dél-Korea

A világbajnokság negyedik napjának első mérkőzésén Kazahsztán és Dél-Korea válogatottja csap össze. A két ország eddig legtöbbször az Ázsiai Téli Játékok alkalmával találkozott, összesen ötször. Világbajnokságon eddig kétszer meccseltek. Az örökmérleg szerint azonban nem sokat számít, hogy milyen eseményről van szó, masszív a kazah fölény. Az eddigi nyolc mérkőzésből nyolcszor nyert Kazahsztán, a gólarány is nyomasztó: 69-7. A vb-mérleg kazah szempontból két meccsből két győzelem, 15-1-es gólarány. Legutóbb 2011. február 4-én az Ázsiai Téli Játékokon találkozott egymással a két együttes, hazai pályán 9-1-re nyert Kazahsztán.

Japán–Nagy-Britannia

Japán és Nagy-Britannia válogatottja először 1936-ban, a garmischi téli olimpián találkozott egymással, a britek nyertek 3-0-ra. Ezt 57 évnyi szünet után követte a második mérkőzés, B csoportos világbajnokságon, Eindhovenben, amit szintén a szigetországiak nyertek 5-4-re. Ezt követően azonban nem sok babér termett nekik az ázsiaiak ellen, bár többnyire szoros mérkőzéseket játszottak egymással. Összesen 11 mérkőzésből 6-ot nyert Japán, 1 zárult döntetlennel, 4 pedig brit győzelmet hozott. Világbajnokságokon 7 meccset játszottak, 4 japán és 2 brit győzelem mellett 1 döntetlen született, a gólarány 28-20 a japánoknak. Tavaly kétszer mérkőztek meg, a ljubljanai világbajnokságon a mieinktől és a szlovénektől elszenvedett vereséget egy britek fölött aratott 5-0-s győzelemmel gondolták kompenzálni Mark Mahon tanítványai (ez volt közöttük a legnagyobb különbségű végeredmény), míg a novemberi olimpiai előselejtezőn óriási meglepetésre hazai pályán kaptak ki 2-1-re.

Magyarország–Olaszország

Olaszországgal 1929 óta játszunk mérkőzéseket, az első 50 év kiegyenlített mérleget és sok tétmeccset hozott. 1979-től 2009-ig azután egy kivétellel csak barátságos meccseket játszottunk, amelyek végén többnyire az olaszok örülhettek. Érdekesség, hogy a két csapat Budapesten mérkőzött meg egymással legtöbbször, szám szerint hét alkalommal. Összesített mérlegünk ellenük 31 mérkőzésen 9 győzelem, 7 döntetlen és 15 vereség, 100-135-ös gólarány mellett. Világbajnoksági mérlegünk, főként a múlt század első felének fölénye miatt, pozitív: kilenc meccsen három győzelem, négy döntetlen és két vereség. Az utóbbi négy évben négyszer találkoztunk velük, 2009-ben Rigában, olimpiai selejtezőn szenvedtünk 4-1-es vereséget, majd ugyanabban az évben Székesfehérváron, barátságos meccsen 6-1-gyel vágtunk vissza. 2011-ben is egy barátságos és egy tétmeccset játszott egymással a két válogatott, előbb a budapesti világbajnokság emlékezetes, mindent eldöntő utolsó meccsén, hosszabbításban kaptunk ki 4-3-ra, majd novemberben, felkészülési tornán 3-2-re. Tétmérkőzésen 1978-ban vertük őket legutóbb. Igaz, azóta mindössze három ilyen meccset játszottunk, de azokat rendre elbuktuk.

Japán–Nagy-Britannia 4-1

A végig többet támadó, agresszívabban, gyorsabban, pontosabban jégkorongozó japánok megérdemelt győzelmet arattak a britek fölött, akik nagyon nehéz helyzetbe kerültek, holnap élet-halál harcot vívnak majd Dél-Koreával a kiesés elkerüléséért.

Nagy tétje volt a péntek délutáni mérkőzésnek Japán és Nagy-Britannia között. Ha ugyanis a japánok nyernek, azzal biztosan bent maradnak a divízió 1/A csoportjában, míg a britek ez esetben kiesési rangadóra kényszerülnének szombaton Dél-Korea ellen, ahol csak rendes játékidőben elért győzelem lenne nekik eelég a boldogsághoz. Ennek megfelelően keményen kezdtek a csapatok, már az első percben volt egy kis kakaskodás a brit kapu előtt. Keményen, agresszíven és gyorsan játszott mindkét csapat, felváltva forogtak veszélyben a kapuk, a japánok talán egy leheletnyivel voltak veszélyesebbek. A 13. percben 3 másodpercen belül szórtak ki egy-egy japán és brit játékost, a 4-4 elleni szituációban pedig eredményesebb volt Japán, Mizuucsi kékvonalas bombájába Hasimoto ért bele, így a korong védhetetlenül pattant Murphy kapujába, 1-0. Magasabb fokozatba kapcsoltak Tony Hand tanítványai, ami két emberelőnyt is hozott a konyhára, ám egyikből sem sikerült betalálni, sőt, két perccel a vége előtt egy veszélyes kontrából két óriási japán helyzet keletkezett.

A második harmadban maradt a viszonylag magas tempó, a kemény fizikai hoki, amelyben kisebb meglepetésre a japánok bizonyultak keményebbnek, és maradt az enyhe japán fölény is. A játék továbbra is kissé csapkodós volt, bosszantó elemi hibák vegyültek bravúros technikai megoldásokkal. A játékvezetők nem díjazták a helyenként durva japán hokit, sorra adták a brit emberelőnyöket. A 31. percben az egyik ilyen alkalmával Jonathan Weaver vétett apró technikai hibát a kéken, minek következtében a korong kicsúszott a harmadból, amire Uero Hinoki csapott le, aki könnyedén korcsolyázta le a veterán bekket, és bár kiállítást, illetve minden bizonnyal büntetőlövést érően szabálytalankodtak vele szemben, ez nem akadályozhatta meg a gólszerzésben, 2-0-ra módosítva ezzel az állást. A harmad hátralévő részében a britek legalább a kiállításpercek számában megkezdték a felzárkózást ellenfelükre, ám a japánok sem használták ki az adódó lehetőségeiket, így az eredmény már nem változott a második szünetig.

Nem úgy a harmadik harmad elején, amikor egy gyors japán kontrához asszisztált a teljes brit védelem, az akció végén Oszava lőtt közvetlen közelről, így a 42. percben már 3-0-ra vezettek az ázsiaiak. Támadásban maradt Japán, 20 másodpercen belül Murphy védett hatalmasat. A 45. percben aztán villantak a szigetországiak, Bartalis klubtársa, Dowd passzolt a kéken álló Richardsonhoz, aki azonnal kapura lőtt, amibe a centerposzton álló Farmer tette bele az ütőjét, a korong így védhetetlenül vágódott a hosszú felsőbe. A britek mozgósították utolsó erőtartalékaikat, ám a japánok továbbra is veszélyesebbek voltak kapura, Murphy többször bravúrral hárított, a 48. percben pedig brit előnyben a kapuvasat találták el Mark Mahon tanítványai. Az 50. percben aztán siker koronázta szombati ellenfelünk próbálkozásait, Kudzsi találatával visszaállt a háromgólos japán előny. A mérkőzés végére Nagy-Britannia válogatottja teljesen elkészült az erejével, a japánok többször körbekorcsolyázták őket, egyoldalúvá vált a küzdelem. Az eredmény azonban már nem változott, Japán teljesen megérdemelt győzelmet aratott.

Folytassák, amit elkezdtek

Az ázsiaiak győzelmével végződő japán–brit mérkőzés utáni nyilatkozatok.

Mark Mahon, szövetségi kapitány, Japán: Az első két mérkőzésünket elveszítettük, de utána sikerült talpra állnunk, és Korea után most a britek ellen is sikerült győznünk. Nagyon szép eredményt értünk el. Az olimpiai selejtező tornán Japánban kikaptunk tőlük, úgyhogy ezzel legalább bebizonyítottuk, hogy nem az volt feltétlenül a realitás. A srácoknak most az a feladatuk, hogy folytassák, amit elkezdtek. A kapusunk jól védett ma is, de továbbra is azt gondolom, hogy még nem teljesen jó, ahogy előtte játszunk, nem hagyatkozhatunk csak rá. Szerintem mikor a bírók ma felébredtek, megnézték, hogy Nagy-Britannia meccset fújnak, és az jutott eszükbe, hogy jó, nem arany meccs, nem olyan fontos. Azt éreztem, hogy nem voltak készen a mai meccsre, ez pedig nem elfogadható. Természetesen mi is felelősek vagyunk félig, de a bírók is.

Doug Christiansen, másodedző, Nagy-Britannia: Csalódottak vagyunk az eredmény miatt, nem ez volt a fejünkben. Katasztrofálisan játszottunk emberelőnyben, hátrányban viszont jók voltunk. Vannak pozitívumok, amire tudunk építeni, viszont holnap mindenképpen nyernünk kell Korea ellen, hogy jövőre is ebben a csoportban játszhassunk. Mindenki másként éli meg ezt az egész világbajnokságot, vannak akik rendkívül csalódottak, vannak, akik egyszerűen dühösek, és olyanok is, akik már most lejátszanák a holnapi meccset. Leülhetnénk, és beszélgethetnénk arról, mit nem csináltunk jól az elmúlt négy meccsen, de igazából nem számítana túl sokat. Meg kell ráznunk magunkat, felemelni a fejünket és győzni holnap. Korea csapata ugyan gyors, mi viszont sokkal nagyobbak vagyunk. Nekünk kell jobbnak lennünk a testjátékban, a palánk mellett és minden egyéb esetben is ki kell használnunk ezeket a testi adottságbeli különbségeket. Bent kell maradnunk, jövőre pedig sokkal jobban felkészülni, hogy rendesen helyt tudjunk állni ebben a csoportban.

Kuji Shuhei, csatár, Japán: Nagyon fontos meccs volt ez számunka. Részben azért, mert visszavághattunk a briteknek az olimpiai selejtezőn elszenvedett vereség miatt, részben pedig azért, mert most már biztosan bent maradtunk a Divízió I/A csoportban. Azonban ennyivel nem elégszünk meg, hiszen ha holnap sikerül legyőznünk Magyarországot, akkor bronzéremmel a nyakunkban mehetünk haza.

Mark Richardson, védő, Nagy-Britannia: Nem erre az eredményre számítottunk. Holnap így nagyon fontos meccset játszunk majd Koreával, az dönt majd a kiesésről vagy bent maradásról. Az előbbire még gondolni sem szeretnénk, össze kell szednünk magunkat holnapra. A japánokkal nagyon kemény meccset játszottunk, nagyon gyorsan és jól korcsolyáztak, amivel ma nem tudtunk mit kezdeni. Korea is hasonló stílusban játszik, most már látjuk, mire kell figyelnünk majd ellenük. Az a lényeg, hogy egyel több gólt lőjünk, mint az ellenfelünk. Egyébként jól játszunk, csak kicsit belealszunk a meccsbe, amit nem engedhetünk meg magunknak. Holnap erre is figyelnünk kell.

VB, 2013. ápr. 19., péntek. Játékvezetők: Bergamelli, Konc, Müller, Nagy.
4
Boothroyd, Nell, Farmer, Owen, Phillips J.

A japán–brit képei

A Japán–Nagy-Britannia divízió 1/A csoportos jégkorong világbajnoki mérkőzés legérdekesebb pillanataiból láthatnak egy válogatást galériánkban.

A japán–brit góljai

Japán biztos bentmaradását érte az a 4-1 arányú győzelem, amelyet a divízió 1/A csoportos jégkorong vb péntek délutáni mérkőzésén aratott Nagy-Britannia válogatottja ellen. A britek ezzel továbbra is pont nélküliek, szombaton élet-halál harcot vívnak majd Korea ellen. A japán győzelem összefoglalóját az alábbi videón nézhetik meg nyájas olvasóink.