Kazahsztán ellen történelmet írhatunk

Két napja Dél-Korea tette ezt velünk szemben, a 11. találkozáskor először győzött le minket. Mi 20 év alatt 5-ből 5-ször maradtunk alul Kazahsztánnal szemben. Legutóbb 10 éve találkoztunk, akkor 4-1-re nyertek, esélyünk sem volt.

Dél-Korea–Japán

A világbajnokság harmadik napja ázsiai rangadóval kezdődik, Dél-Korea Japánnal mérkőzik. Érdekes módon első alkalommal viszonylag későn, 1982-ben, a C csoportos világbajnokságon találkozott egymással a két ország válogatottja. A spanyolországi Jacában Japán 25-0-ra nyert (Magyarország ugyanakkor, ugyanott 18-2-re verte Dél-Koreát). A különbség azóta némileg csökkent, de a japán dominancia megmaradt. Húsz mérkőzésből mindössze egy győzelemre és egy vereségre futotta a kisebbik ázsiai ország erejéből. Igaz ugyanakkor, hogy az egyetlen győzelmét 2012-ben aratta Dél-Korea, egy barátságos meccsen 4-2-re nyert. Hogy nem véletlen kisiklásról van szó, arra utal a legutóbbi mérkőzésük, amikor is tétmeccsen, az olimpiai selejtező alkalmával Japán csak nagy nehezen, 3-2-re tudta legyőzni ellenfelét.

Olaszország–Nagy-Britannia

Az Olaszország–Nagy-Britannia párharc az egyik legrégibb hagyománnyal rendelkező összecsapás, hiszen az első mérkőzést még az 1926-os davosi Európa Bajnokságon játszotta egymással a két ország válogatottja, ezen a szigetországiak nyertek 8-1-re. Egy egygólos vereségtől és két döntetlentől eltekintve a brit dominancia 2003-ig megmaradt. Azóta azonban – bár csak kétszer játszottak egymással – csak az olasz válogatott nyert, 2003-ban 4-2-re, 2009-ben 5-2-re, mindkétszer Divízió I-es világbajnokságon. Összesített mérlegük 12 meccsen 6 brit győzelem, 2 döntetlen és 4 olasz diadal, a világbajnokságokat tekintve ugyanez a mutató 6-1-2. Ennek ellenére óriási meglepetés lenne, ha ezúttal nem az olaszok gyűjtenék be a három pontot.

MagyarországKazahsztán

Magyarország Kazahsztán egyik legrégibb ellenfelei közé tartozik, hiszen a Nemzetközi Jégkorong Szövetségbe történt 1992-es felvételét követő évben máris összehozott velük a jó sorsunk, amit egy egészen tisztességesnek mondható 7-1-es vereséggel abszolváltunk. Mivel azonban ebben az évben nem Kazahsztán volt az egyetlen posztszovjet állam, amely felfelé igyekezett az őt megillető osztályba, a tornát nem ő, hanem Lettország nyerte Ukrajna előtt. Ennek következtében Kazahsztán 1994-ben is ellenfelünk maradt. Támadójátékunk némi javulást mutatott ugyan, ám védekezésünk nem tudta tartani a lépést a kazah támadókkal, a vége 14-5 lett. Sajnos azonban Kazahsztán továbbra is várt a sorára, a tornát a rendező Szlovákia nyerte, Fehéroroszország és Ukrajna előtt, a kazahok negyedikek, mi Szlovénia és Bulgária között a hatodik helyen végeztünk. 1996-ig kellett várni, míg újra összekerültünk a közép-ázsiai országgal, bár e tényt mérsékelt lelkesedés övezte a mieink részéről. A helyszín ismét Szlovénia volt, az eredmény is hasonlóan alakult, mint 1993-ban, 7-2-re kikaptunk. Szerencsére azonban Kazahsztánnak sikerült végre egy csoporttal feljebb kerülnie, így 1999-ig nem találkoztunk velük újra. Akkor Dániában, B csoportos világbajnokságon 5-1-es vereséget szenvedtünk. Következett a legemlékezetesebb magyar–kazah összecsapás. 2003-ban Budapesten 4-1-re nyertek a kékek az Aréna nyitányát jelentő vb-n. A tornát Kazahsztán nyerte Lengyelország és Magyarország előtt. Emlékezetes, az éremátadáskor Roman Kozlov, a kazahok csatára – jelenleg az orosz másodosztályban tolja – annyira “elérzékenyült”, hogy csak csapattársai hathatós támogatásával tudott talpon maradni a nemzeti himnusz alatt. Majd amikor már úgy sem nagyon, akkor bevitték az öltözőbe az elázott fiatalt, aki makacs sportolóhoz méltón visszatért a jégre, vesztére. Ennek egy nap híján pontosan tíz éve, azóta nem játszott egymással a két ország válogatottja.

Olaszország–Nagy-Britannia 5-1

Az olaszok masszív, erős védekezéssel győzték le a briteket. Végig jobbak voltak, esélyeshez méltón játszottak, de amilyen a hoki, a 42. percben rá is fázhattak volna halogató taktikájukra. Szerencséjük volt, Dennis kapus hatalmasat védett a britek ziccerénél. Így 2-2 helyett 4-1-re módosult az eredmény, mert gyors egymásutánban duplázott Olaszország, így el is dőlt a meccs. AZ ötödik találat már csak plusz volt. Az olaszok következő meccse pénteken este esedékes, Magyarország ellen. Akkor már esetleg a mindeddig pihentetett Scandella is jégre léphet.

Ennél keményebb meccsre számítottunk

Nyilatkozatok a nyugati csapatok, az olaszok és britek mérkőzéséről.

Tony Hand (szövetségi kapitány, Nagy-Britannia): Tudtuk, hogy az olaszok jók, de azért hittem benne, hogy lehet esélyünk ellenük. Főleg az elején, az első harmadban fel tudtuk venni a versenyt velük, és azt éreztem, hogy meglephetjük őket. Aztán sajnos adtunk nekik esélyt, hogy gólokat lőjenek, ezzel pedig magunk alatt vágtuk ki a fát. Amikor fáradt az ember, gyakrabban hibázik, most is ez történt. A világbajnokság első három meccsén a három legerősebb csapatot kaptuk, sajnos egyiktől sem sikerült pontot rabolni, ám kifáradtunk. Kicsit rossz érzés három vereség után bármit is mondani, úgy jöttünk, hogy érmet szeretnénk, de hát minden csapat ezért harcol. A realitás most, hogy Japán és Korea ellen nyernünk kell, ha bent akarunk maradni. Én azt érzem egyébként, hogy ez sikerülni fog.

Tom Pokel (szövetségi kapitány, Olaszország): Ennél kicsivel keményebb meccsre számítottunk. Mondjuk kemények voltak ők, főleg az első harminc percben. Az első harmadban nem játszottunk valami jól, és fel is kellett ébrednünk, szerencsére ez sikerült. A végén már elégedett voltam a játék képével, azt a hokit játszottuk, amit tudunk, és az eredmény mutatja, hogy hol állunk. A neheze még csak ezután jön, a szünet után Magyarország, az utolsó játéknapon pedig Kazahsztán lesz az ellenfél. Igazából szerintem nem számít, hogy melyik meccsekkel kezdtünk, hiszen mindegyiken nyernünk kell, ugyanúgy állunk ki. A magyarok ellen nehéz meccsre számítok, ahol mindkét csapat mindent meg fog tenni a győzelemért. Az én feladatom csak annyi, hogy folyamatosan arra késztessem őket, hogy figyeljenek oda, legyen jelen 100%-ban.
Nicola Fontanive (csatár, Olaszország): Kicsit gyengén kezdtünk, nem voltunk elég kemények, viszont a második harmadra sikerült egy fokozattal feljebb kapcsolni. Meg is szereztük a vezetést, és a kapusunknak hála meg is tudtuk tartani. A harmadik harmad elején lőtt két gyors gól után már szinte vége volt a meccsnek. Szeretnénk visszajutni az A csoportba, ezért természetesen az a célunk, hogy minden mérkőzést megnyerjünk. Eddig sikerült is ehhez tartanunk magunkat, viszont a két legnehezebb ellenfél még hátra van: Magyarország és Kazahsztán. A magyarok ellen játszottunk két éve ugyanebben a csarnokban, tudjuk, hogy óriási szurkolótábor van itt és nagyon jó hangulat. Biztos, hogy kemény csata lesz, hiszen a magyarok kikaptak Korea ellen, és most már minden mérkőzésüket nyerniük kell, de ha a legjobb formánkat hozzuk, akkor mindenkit le tudunk győzni.
Rob Farmer (csatár, Nagy-Britannia): Nagyon elszomorít, hogy ma is vesztettünk, ehhez az érzéshez nem lehet hozzászokni. Az első harmadban jól játszottunk, meg tudtuk volna őket szorítani. Sajnos az első szünet nekik tett jót. Igazából nem is tudom, mi történt, egyszerűen jobbak lettek. Ráadásul belőtték a helyzeteiket, mi pedig nem. Sajnos most így jött össze, igyekszünk javítani a hibákat, és felrázni magunkat a következő meccsekre. Nem szeretnénk kiesni.
VB, 2013. ápr. 17., szerda. Játékvezetők: Konc, Meszynski, Müller, Németh.
4
Boothroyd, Nell, Farmer, Owen, Phillips J.

A brit–olasz képei

Nehezebb kezdés után 5-1-re nyert az olasz válogatott a britek ellen még szerdán. Most pótoljuk adósságunkat,. és megmutatjuk a meccs legjobb képeit.

Fotó: Mudra László (MJSZ)

Az olasz–brit góljai

Sokáig jól tartotta magát Nagy-Britannia az olasz válogatott ellen a budapesti divízió 1A csoportos jégkorong világbajnokságon, de a meccs végére elfogyott a szufla. Az öt olasz és egy brit találatot megnézhetik az alábbi videón.