A Tampa keményen megbüntette a Montreal hibáit

A bajnok a 43 védést bemutató Andrej Vasziljevszkij vezetésével húzta be a Stanley Kupa-döntő második mérkőzését.

A Tampa Bay csapatánál az első találkozón lábsérülést szenvedő Alex Killornt nem tudták játékra alkalmas állapotba hozni. A Stamkos és Cirelli mellett játszó tizenhetes helyét Tyler Johnson foglalta el a második sorban és emberelőnyben is, míg a keretbe az a Mathieu Joseph került be még, aki a rájátszásban legutóbb május 20-án ? a Florida Panthers elleni első körben ? lépett jégre.

A második találkozón nem estek egymásnak a csapatok, a védelmek mindkét oldalon remekül zártak, nagy ziccert nem lehetett feljegyezni. A birkózós-darálós hokit két gyors tampai emberelőny törte meg eredmény nélkül. Az elsőben Kucserovéknak a felállás is gondot okozott, a másodikban hiába teremtettek helyzeteket, a befejezésekbe hiba csúszott. Ezután meglepetésre elkezdett kettészakadni a pálya. A csapatok akadálytalanul jutottak át a piros vonalon, felpörgött a mérkőzés, ám a ziccereket továbbra sem sikerült értékesíteni. Az első harmadot három kiállítás zárta, ami esélyt adott a Montrealnak. Egy páros büntetést követően Ryan McDonagh kapott 2+2-t, de a Canadiens 4 a 3, majd 5 a 4 ellen sem tudott élni a lehetőséggel.

A második játékrész McDonagh áthúzódó büntetésével indult, a Montreal ebben a másfél percben sem jutott semmire. A büntetés leteltével a csapatok letámadásokkal operáltak, már az ellenfél kék vonalánál próbálták megakadályozni ellenfelük kibontakozását. Ilyen zárt és fegyelmezett játék mellett nem volt benne a meccsben a gól, mégis született két gyors találat Vasziljevszkij és Price óriási hibáinak köszönhetően. Először a Habs kapusa nézte el Anthony Cirelli kék vonalas lövését, majd négy perccel később emberelőnyben az orosz lábai között gurult át a korong Nick Suzuki lágy fonák emelése nyomán. Ez alaposan megfogta a Tampát, amelynek teljesen szétesett a játéka. A Canadiens megérezte a lehetőséget, beszorította a hazaiakat, akik a túlélésre játszottak ekkor. A vendégek 16-6-re vezettek a kapura lövéseket tekintve, a csattanót azonban mégsem ők szolgáltatták. A dudaszó előtti pillanatokban Goodrow korongot szerzett félpályánál, elviharzott, a középen érkező Blake Coleman bevetődve, hason csúszva másodszor is megszerezte a vezetést a Lightningnak ? három tizeddel a játékrész vége előtt.

A demoralizáló találatot követően a szünetben sikerült rendet rakni a montreali fejekben, így a harmadik harmadban ott folytatták, ahol abbahagyták. Folyamatosan tesztelték Vasziljevszkijt, ám az orosz ugyanolyan hatékonysággal dolgozott a vasak között, ahogy azt tőle megszokhattuk. A folyamatos attakoknak köszönhetően a Canadiens egyre gyakrabban nyílt ki hátul, ezért a Lightning a korongszerzésekből indított kontrákra rendezkedett be. Ezek az ellentámadások életveszélyesek voltak, de a szintén bravúrokat bemutató Price is átjátszhatatlannak bizonyult. Kézzelfogható volt, hogy egyetlen gól fog dönteni, ami vagy a Tampa győzelmét, vagy a hosszabbítást jelentheti. Végül előbbi született meg ritkán látható védelmi hibából. Joel Edmundson passzolt borzalmasan a saját kapuja mögött, az átadás Ondrej Palatot találta meg, aki eldöntötte a mérkőzést. Az utolsó 2 percre a Montreal lehozta a kapusát, ez azonban semmin sem változtatott, a Lightning 3-1-re nyert, és összesítésben 2-0-val utazhat a Bell Centerbe.

A Montreal a mérkőzés nagy részében hiába játszott jobban, és állt sokkal közelebb a sikerhez, egyrészt nem tudta átlépni saját árnyékát, másrészt Vasziljevszkijt sem volt képes megtörni. A vereséggel óriásit csökkentek a Canadiens esélyei a végső győzelemre. A finálékban eddig 51-szer fordult elő, hogy az egyik csapat megnyerte az első két találkozót, és aki 2-0-ra vezetett, az 46 alkalommal a Stanley Kupát is elhódította.