Feljutott az A csoportba a magyar bandyválogatott

A B csoportos világbajnokság irkutszki döntőjében Ukrajnát győzték le három góllal a magyar jéglabdások.

Pénteken került sor a helyosztókra a 40. bandy-világbajnokság B csoportjában. A döntőt a magyar és az ukrán válogatott játszotta. A két együttes a csoportkörben már találkozott, akkor 2-0-s magyar győzelem született. A ?6 fokos időben több mint 2300 néző gyűlt össze a Trud stadion lelátóin. Magyar szempontból jól kezdődött a meccs, a 3. perc legelején az ukránok máris elvesztettek egy embert. Szkalickij feledkezett meg magáról, ütőjével szándékosan megütötte ellenfelét, és máris mehetett melegedni, az ukránoknak 10 emberrel kellett végigjátszaniuk szinte a teljes meccset. Ez nem gátolta meg őket abban, hogy magukhoz ragadják a kezdeményezést. Mindkét csapat a védekezésre összpontosított, látható volt, hogy egyik sem szeretne hátrányba kerülni. Az első hibát az ukránok követték el. A 13. percben egy tízperces kiállításuk alatt ? tehát kettős emberhátrányban ? képtelenek voltak megállítani az előretörő Linus Schellint, aki góllal büntetett.

Mezőnyjátékkal teltek a következő percek, a magyar csapat előnye tudatában igyekezett megbecsülni a labdát és keveset hibázni. A félidő második felében azonban az ukránok egyre több zavart tudtak okozni, amelynek eladott labdák, ukrán szögletek lettek az eredményei. Egy ilyen szituációból tudott visszatámadni ellenfelünk a 40. percben, amikor Markovcsenko tört be az alapvonalnál a kapu előterébe, hogy néhány méterről a tehetetlen Berglönn mellett a hálóba találjon. Nem volt érdemtelen az egyenlítés, és ez az 1-1 lett a félidő eredménye is.

Két nagy lehetőséggel kezdődött a második játékrész. Előbb magyar szöglet okozott zavart az ukránok kapujánál, majd a túloldalon Alekszandrov lövését védte bravúrral Berglönn, a kapu felé perdülő labdát a magyar védők kivágták ki a gólvonal közeléből. Ezt követően a csapatunk átevette a kezdeményezést, a támadásaink egyre erőteljesebbek lettek, az ukránok beszorultak. A 62. percben góllá érett a magyar fölény, Horváth Dávid csapott le egy labdára, és a kapuba vágta azt. A 74. percben Schellin passznak szánt labdája változtatott irányt egy ukrán játékoson, ez is a kapuba került, röviddel később egy magyar szögletet értékesített Pacsay. A meccsnek gyakorlatilag vége is lett ezzel, az ukránok mindent egy lapra feltéve támadni kezdtek, de egy 86. perces érvénytelen találatot leszámítva nem sikerült a kapunkba találniuk. 4-1-es győzelem született, ezzel a magyar csapat megnyerte a B csoportos világbajnokságot, és feljutott az A-csoportba. Ez a bravúr most először sikerült a mieinknek. Bár 2018-ban már játszhattunk az elitben, akkor nem saját erőből sikerült a feljutás, az előző évi győztes, de a tornától távol maradó Kanada helyén indulhattunk.

A további helyosztókon Svájc másodszor győzött Szomália ellen, ezúttal 4-1-re, és ezzel kilencedik lett, Japán Csehország 3-1 arányú legyőzésével a hetedik, Hollandia hosszabbításban 5-4-re nyert Lettország ellen, ezzel az ötödik helyen végzett, míg a bronzérmet Szovákia szerezte meg, amely meglepetésre 3-2-re legyőzte Mongóliát.