Úgy kell játszani, mint egy döntő hetedik meccsén

Az FTC-Telekom a Kontinentális Kupa-továbbjutásért lép jégre Rittenben. Az ellenfél nem más, mint a rutinos házigazda.

Az Erste Liga bajnoka remek teljesítményt nyújtva győzte le szombaton 3-2-re az Olimpija Ljubljanát. Ezzel az első bravúr megvan, az Alpesi Liga egyik élcsapatát kiiktatta Fodor Szabolcs együttese. Mielőtt továbbmennénk, meg tudjuk mutatni a mérkőzés rövid összefoglalóját:

A történet azonban itt nem ér véget, menni kell tovább, elérhető közelségbe került a továbbjutás. Az Olimpija elleni sikert értékelve erről is beszélt a klub hivatalos honlapján közzétett videóban Fodor Szabolcs vezetőedző és Pavuk Attila, aki a meccs egyik hőse volt, és akinél több Kontinentális Kupa-mérkőzést számításaink szerint még egyetlen magyar hokis sem játszott. Pavuk egyebek mellett azt mondta: úgy kell jégkorongoznia a csapatnak, mintha egy sokmeccses bajnoki finálé mindent eldöntő hetedik találkozója lenne a vasárnap esti.

A szlovénok és az olaszok a torna előtt arról beszéltek, hogy a jelentős kuparutinnal rendelkező Ritten a továbbjutás egyik esélyese a D csoportban. Ebben igazuk volt, a házigazda előbb büntetőkkel verte a Ljubljanát, majd keményen elintézte ? 10-1 arányban ? a spanyol Txuri Urdint. Akkor viszont tévedtek, amikor azt feltételezték, hogy a döntőt már péntek este lejátsszák egymás között. Számításaikat az FTC-Telekom húzta keresztül, így a finálé a zárónap záró találkozója lesz.

Mint az eddigi találkozókat megelőzően, úgy most is alaposan kielemezzük az ellenfelet.

Kezdjük mindjárt egy érdekességgel: a dél-tiroliak a csapat megerősítésével készültek a döntőnek vélt pénteki ütközetre, az EBEL-es HC Bolzanótól kölcsönvették a nyáron odaigazolt Ivan Tauferert. A legutóbb A csoportos világbajnokságon is szerepeltetett 24 éves hátvéd az eredeti tervek szerint csak az Olimpija-meccsen szállt volna be, a Fradi azonban szombati győzelmével beleköpött a levesbe. Hogy Tauferer vasárnap is játszik-e, azt nem tudjuk ? a Bolzano szabadnapos az EBEL-ben, így ez nem okozna gondot ?, de akár vele, akár nélküle, mindenképpen erős, de nem legyőzhetetlen ellenfél vár a zöld-fehérekre.

Akkor sem legyőzhetetlen, ha tudjuk, hogy az akkor már a szlovák Extraligában szereplő MAC-ot 4-1 arányban verő olasz bajnok összetétele a légiósok személyén kívül nem sokat változott tavaly őszhöz képest. Ráadásul egy éve sokkal rosszabb szezonkezdetük volt, az Alpesi Ligában a mezőny vége felé kullogtak, míg idén egyelőre harmadikok, 3 pont hátrányban, egy meccsel kevesebbet játszva a listavezetőhöz képest. Mindössze egy bajnokin, történetesen az Olimpija Ljubljana otthonában nem tudtak pontot szerezni, emellett a tavalyi döntős ? jelenleg listavezető ? Val Pusteriától kaptak ki hazai jégen büntetőkkel.

A Ritten ötszörös olasz bajnok, sorozatban negyedszer szerezte meg tavasszal az aranyérmet, így rutinos kupaindulónak számít. Mindezek mellett az első kiírásban megnyerte az Alpesi Ligát, ezt egy ezüstérem, majd egy negyeddöntő követte. Nyáron edzőt és légiósokat cseréltek, ám a hazai mag szinte érintetlen maradt. Saavalainen mester mellett érkezett a svéd Lindskoug kapus, mellette három védő, Marzolini, Obuchowski és Gazzola, a csatársorba pedig Mattt Lane.

Ami a mostani tornát illeti, az Olimpija legyőzését követően a Txuri Urdin ellen erődemonstrációt tartottak, Tauferer és a pihenőt kapó első számú kapus nélkül is elgázolták a baszkokat. Nem is csoda így, hogy a torna kanadai táblázatán négy ritteni áll az élen, a hazai Frei és Kostner mellett a légiós Lane és Gazzola. Ennek azonban vasárnap este nem lesz túl nagy jelentősége, a győztes kiléte azon múlhat, ki áll abban a hatvan percben inkább készen a csatára.

Az olaszok rutinos házigazdák és rutinos továbbjutók. Ötödször indulnak, hatodszor házigazdák. A látszólagos ellentmondás oka, hogy a 2016/17-es idényben a harmadik körös csoportküzdelmeket követően a döntő mezőnyét is vendégül láthatták, de ott már nem termett sok babér a számukra. Eddig csak legelőször, 2014-ben nem ért továbbjutást a hazai pálya. 2016-ban, ’17-ben és ’18-ban is Rittenben rendezett tornán szállhattak be a küzdelmekbe. 2016-ban a harmadik körben kezdtek, a Beibarisz Atirau, a Sahtar Szoligorszk és a Tychy voltak az ellenfeleik. Az első helyen jutottak a döntőbe. Egy évre rá szintén harmadik körös beszállóként rendeztek, és a Nomad Asztana, a második körből továbbjutott DVTK Jegesmedvék, valamint a Grenoble voltak az ellenfelek. Ezúttal a kazahok mögött a második hely ért döntőt számukra, mivel a miskolciak a kazahok és a franciák legyőzése után nem bírtak a védelmükkel, hiába lőttek többet kapura, mégis a dél-tiroliak nyertek, megfosztva a DVTK-t a finálétól. Egy éve a második körben csatlakoztak, ahogy idén is. A Jesenice, MAC, Crvena Zvezda hármast megelőzve mentek tovább hibátlanul, de a harmadik körben pont nélkül estek ki a Belfast, Katowice, Medvescak trióval szemben. Egy szó, mint száz: óriási dolog lenne a nemzetközi porondra 19 után év után visszatért Fraditól, ha sikerülne megtörnie a hazai pálya Ritten-féle varázsát.

Emlékeztetőül: a Kontinentális Kupa harmadik körére november 15?17. között kerül sor. A ritteni továbbjutó az E csoportba kerül, amelynek küzdelmeit a dániai Vojensben rendezik. Az ellenfelek: a brit Nottingham Panthers, a francia Amiens Gothiques és a házigazda SonderjyskE.