A kupasiker erőt adhat a Fehérvárnak

Befoghatja a 7. helyen álló graziakat a magyar EBEL-csapat, ha rendes játékidőben megnyeri kettejük péntek esti összecsapását a stájer tartományi fővárosban.

A Graz nem tartozik az EBEL húzónevei közé, 2000 óta szerepel a csapat az osztrák élvonalban, azóta mindössze egyszer jutott el az elődöntőig, de az sem ma volt, hanem 2004-ben. Azóta a legtöbb, amire a csapat jutott, a negyeddöntős szereplés volt. Az előző idényben a Salzburg 5 meccsen gázolta el őket az elődöntőbe jutásért. utoljára 2009/10-ben volt igazán erős csapata a klubnak, akkor az alapszakaszt is megnyerték, egyébként általában az alsóházban vitézkednek. Idei teljesítményük eddig közel 50%-os, 10 meccsből 5-öt nyertek, egyet túlórában. A graziak felfelé ívelő formát mutattak az utóbbi hetekben, egymás után háromszor tudtak nyerni, mielőtt legutóbb Znojmóban vereséget szenvedtek volna. Ráadásul viszonylag jól megy nekik eddig otthon, négy meccsükből hármat megnyertek. Az Achilles-sarkuk egyértelműen a védekezés, eddig lejátszott 10 bajnokijukon 37 gólt kaptak, ami borzasztóan sok, azt jelenti, hogy átlagban 4 gól kell nekik a győzelemhez. Ennek a Salzburg elleni 3-2-es győzelmüket kivéve eddig meg is feleltek, a Klagenfurtnak és a Dornbirnnak 4-et, az Innsbrucknak 5-öt, a Bolzanónak 8-at lőttek a győzelemhez. A Vienna a Villach és az Innsbruck után az övék a negyedik legeredményesebb támadójáték.

Ami a Fehérvárt illeti, eddig pont ott gyenge a csapat, ahol a Graz erős, így igencsak össze kell kapniuk magukat Erdély Csanádéknak a pontszerzéshez. Eddigi idegenbeli mérkőzéseiket egyetlen kivételtől eltekintve elvesztették, ezzel a liga leggyengébbjei az ellenfelek pályáján. Ráadásul a legkevesebb gólt ütötték az egész mezőnyben, miközben a kapott gólok száma meglehetősen sok. Ez még akkor is igaz, ha a 33 kapott gól közel fele két meccsen, a Vienna elleni 1-9 és a bolzanói 2-7 alkalmával került a fehérvári hálóba. Egyelőre nem megy jól a speciális játék, minden negyedik emberhátrány potenciálisan bekapott gólt jelent a Volánnak, ugyanakkor hét emberelőny kell egy emberelőnyös fehérvári gólhoz. A Volán legutóbb kikapott Klagenfurtban, kedden viszont a szlovák extraligás Érsekújvár legyőzésével hangolt a folytatásra. Az Újvár ellen magabiztos játékos, jó csapatmunkát láthattunk, ezek azok a tulajdonságok, amiket leginkább magukkal kell vigyenek Grazba is a játékosok, ha szeretnének ismét nyerni idegenben.

Az előző idényben hatszor találkozott egymással a két csapat bajnoki mérkőzésen. Az alapszakaszban mindketten egyszer-egyszer nyertek otthon és az ellenfél pályáján, a középszakaszban viszont mindkétszer a graziak bizonyultak jobbnak.

AVSG99 3

Graz–Fehérvár 5-2

A vártnál simábban nyert a Graz, pedig a Fehérvár mérkőzést ennél jobban nem kezdhet.

A Volán kapujában a Mark Visentin helyére igazolt MacMillan Carruth, a csatársorban a 20 éves Vizi Dániel mutatkozott be EBEL-mérkőzésen. Nyolc másodperc után máris 0-1 állt az eredményjelzőn, Erdély Csanád a korongbedobás után pillanatokkal megszerezte a vezetést a agyar csapat számára. Ez nem törte össze a graziakat, akik lövéscunamival válaszoltak, és kilenc perc alatt meg is fordították az állást.

Rekord közeli mutató lehet, hogy a fehérváriak 25 játékperc alatt 14 perc kisbüntetést szedtek össze, így nagyon nehéz nyerni még az EBEL-nél gyengébb ligában is. A második harmadban hiába játszott némi fölényben Benoit Laporte csapata, nőtt a különbség, de szerencsére csak átmenetileg, a 38. percben Hári János megszerezte a Fehérvár második gólját, így 3-2-vel mentek másodszor pihenni a felek.

A záró húsz percben aztán megint nem sikerült semmi a vendégcsapat tervei közül. A hazaiak sokat támadtak, ismét 18-szor lőttek kapura, és ezt a periódust kétgólos győzelemmel vitték el, így a végeredmény 5-2 lett. A Fehérvár idegenbeli mérlege katasztrofális, 18-ból 2 pontot hozott haza a csapat, ezzel természetesen a 12. helyen áll. Ahogy a bajnokság tabelláján is jelenleg. Vasárnap idehaza, az Innsbruck ellen lehet javítani.

EBEL, 1822 néző. Játékvezetők: Grumsmen, Lemelin, Gatol, Jensen.
Höneckl: 93,1% (Toivonen)
Carruth: 88,9% (Rajna)