Oroszország?Svédország 2-1

Szenzációs meccsen szerzett pontot a kölni csoport mindkét favoritja az elit-vb nyitónapján. Az oroszok kettőt is. Artyemij Panarin büntetője döntött.

Az első harmadot az erős kerettel felálló svédek kezdték jobban, beszorították ellenfelüket. A rég látott módon lelkes, friss és kreatív orosz csapat azonban csakhamar kiszabadult saját harmadából, és ugyancsak elkezdte támadni Viktor Fasth kapuját. Folyamatos játék alakult ki, az oda-vissza rohanós fajtából, hosszú-hosszú időn át nem szólt a bírók sípja. Jellemző, hogy húsz perc alatt összesen tíz bulira került sor, és az is, hogy ezek zömét az oroszok vitték el. Kisvártatva megcsodálhattunk egy vb-végi összefoglalókba való ütközést, Edler mutatta be, Dadonov bánta, majd egy zseniális védést, Vasziljevszkij skorpiózott jobbal, igaz, bizonyára mellé ment volna a pakk. A vezetést aztán, hiába virgonckodtak az oroszok, a magabiztosabb és pontosabb svédek szerezték meg Lindholm révén a 15. percben, 0-1.

A második harmadban az északiak összeszedetten őrizték előnyüket, ez csendesebb menet volt, kisebb-nagyobb helyzetekkel, gól nélkül. Az volt a kérdés ekkor, hogy tud-e újítani Oleg Znarok fiatal válogatottja. Tudott. A harmadik felvonásra két sebességfokozattal gyorsabb piros gárda jött ki, mentek, mint a masina, meg is lett az eredménye. Két-három kimaradt momentum után az eleve ihletetten iparkodó Barabanov tette vissza fonákkal a ketrec mögül, Ekman-Larsson mellől, Fasth balfelől várta a korongot, Andronov jobbról vágta a felsőbe, vagány gól volt, 1-1.

Nem mondhatni, hogy az eddigre túlságosan is nyugodt svédek ne tudtak volna ismét felpörögni, átvették az irányítást, a korogbirtoklás azonban már nem eredményezett döntő fölényt. Ellenkezőleg, a nagyszerű kunsztokkal, pontos passzokkal, hirtelen váltásokkal, parádés előretörésekkel operáló oroszok kontrái voltak veszélyesebbek. Nem véletlen, hogy a kapura lövéseket ebben a periódusban 14-3-ra nyerték.

Több gól nem született, jöhetett a torna első hosszabbítása. Három a három ellen. Ahhoz képest, hogy mindkét csapat igyekezett megbecsülni a korongot, jó néhány helyzet kialakult, a legnagyobb Nyikita Kucserov előtt. Egyedül mehetett Fasthra, megcsinálta a cselt, lecsúszott a lövés. Úgyhogy büntetőkig jutottunk. Három elhibázott rávezetés után jött Panarin, a Chicago ásza, és kíméletlenül feltette közelről. A harmadik svéd is rontott, Oroszország 2-1-re nyert.

Igen remek összecsapás volt ez kezdésként, mind a két válogatott egyértelművé tette, hogy a végső győzelemért érkezett a világbajnokságra. A svédek masszívabbak, mint 2013-as stockholmi aranyaik óta bármikor ? tavaly és azelőtt négy közé sem jutottak, de a mostani csapat e veresége ellenére  is kifejezetten acélos ?, az oroszoknál pedig lehet, hogy kevés a rutin, fineszből viszont annyi van, amennyit Minszk és 2014 vagy akár még régebb óta bizonyosan nem láttunk. Hogy ez mire lesz elegendő, azt persze nem tudhatjuk. Az idő megmutatja. Egyvalamiben lehetünk biztosak csak: szuperjó vb lesz ez, ha ebben a szellemben folytatódik.