A negyedik magyar?finn következik

Nem bővelkedik a hokitörténelem magyar?finn mérkőzésekben. Mindössze a negyedikre kerül sor pénteken este a Tüskecsarnokban, szokás szerint telt ház előtt.

Ahogy az is szokásosnak tűnik immár, hogy a finnek erős kerettel tisztelnek meg bennünket. Az első két magyar?finn mérkőzésre szinte napra pontosan 8 éve, a svájci világbajnokság előtti felkészülés apropóján került sor. A finnek keretében ott volt a világbajnok Petteri Nummelin és az akkor még fiatal, azóta már befutott és az NHL-ig jutott Leo Komarov is. Érdekesség, hogy Mika Pyörala 2009-ben is a Magyarországra látogató keret tagja volt, ahogy most is, továbbá részt vett a szentpétervári világbajnokságon is, így ő lehet az egyetlen finn játékos, aki mind a négy finn?magyar meccsen pályára lépett.

A magyar és finn nép egymáshoz fűződő különleges érzelmei miatt mindig nagy esemény egy magyar?finn találkozó a sportban. Aligha tévedünk, ha azt állítjuk, Magyarországon a finneknek van az egyik legnagyobb rajongótáboruk a jégkorong-világbajnokságokon. Éppen ezért különleges esemény volt az első hivatalos találkozónk jégkorongban. Hogy még különlegesebb legyen, arról pedig a Pat Cortina vezette magyar válogatott gondoskodott. Fodor Szabolcs, Kovács Csaba, Palkovics Krisztián és Fekete Dániel góljaival ugyanis a legelső találkozót a mieink nyerték büntetőkkel 4-3-ra. A finnek is megtapasztalhatták, a mindenkori magyar válogatottat nem lehet félvállról venni.

A mérkőzésnek komoly visszhangja volt Finnországban is, ahogy a sajtójuk szarkasztikusan megállapította, a magyar csapat azon kevesek közé tartozik, akik ellen még sosem sikerült győzniük jégkorongban.

A másnapi, miskolci mérkőzésre aztán összeszedte magát a Jukka Jalonen vezette társulat, Pat Cortina pedig a csapatkeresés jegyében kísérletezett több játékossal is. Ez a gárda is ráijesztett a finnekre, némi szerencsével és gólbírói segédlettel 25 percig nem esett gól a találkozón. A végére aztán beindult a finn henger, megszületett a történelmi első finn győzelem, 6-0-val vágtak vissza az előző napi, budapesti vereségért.

Peremembereket találtunk, sok kérdés tisztázódott, és ez fontos volt a svájci Vb előtt, ahogy a finnek lelkivilágának is fontos volt, hogy vissza tudtak vágni. A közönség és a körítés már A csoportos ? mondta akkor a két meccs után a legendás Jari Kurri, a finnek GM-je.

Aztán harmadszorra megtörtént az is, amelyre olyan nagyon vágytunk, 2016 májusában válogatottunk is A csoportos lévén hivatalos világbajnoki mérkőzésen küzdhetett meg a finnek legjobbjaival. Erre az összecsapásra még nagyon is élénken emlékezhetünk. Heroikus küzdelemben, Vay Ádám emberfeletti teljesítményével 36 percen át tartottuk a döntetlent a klasszisok sorával felálló oroszlánosok ellen. Aztán megtört ugyan a jég, háromszor is a kapunkba találtak a finnek, de a mieink küzdeni tudása sok beszédtémát adott a semleges nézőknek is.

Három mérkőzés, egy hosszabbításos győzelem és két vereség tehát az eddigi mérlegünk a finn válogatottal szemben. A negyedik mérkőzésen ismét északi rokonaink az esélyesebbek, és ismét kísérleti csapattal fogjuk felvenni a versenyt ellenük. Egy dolog azonban reméljük, változatlan marad, a mieink a tőlük megszokott elszántsággal, sokat dolgozva, harcosan játszanak majd ellenük. Remélhetőleg, valamivel többet lesz nálunk a korong, mint hétfőn a svédek ellen volt.

A rövidke történelemben még egy összecsapás szerepel, 2001. november 9-én a B válogatottjuk ellen léptünk pályára Dunaújvárosban, és 3-0 arányban vereséget szenvedtünk. Erről a mérkőzésről nem találtunk jegyzőkönyvet vagy egyéb részleteket, reméljük, egyszer ezzel kapcsolatban is be tudunk számolni néhány részletről.

A mérkőzés 19 órakor kezdődik a Tüskecsarnokban. Jegy már nincs, de az M4 Sporton élőben megtekinthetik.