A legnagyobb rangadóval indul a kanadai?orosz csoport

A junior világbajnokság első napján a tavaly hatalmas csalódást okozó házigazdák az ezüstérmes oroszokat fogadják.

Kanada tavaly egy egyetemi válogatott elleni meccs kivételével megnyerte az összes felkészülési mérkőzését a világbajnokság előtt, majd a torna nyitómeccsén kikapott az USA-tól, később a svédektől, csak szétlövésben múlta felül a mindenki által legyőzött Svájcot, így a csoport harmadik helyén végzett. Ez azt is jelentette, hogy a másik csoport másodikjával, vagyis Finnországgal került szembe a negyeddöntőkben, akiktől 6-5-re kikapott és így a csalódást jelentő hatodik helyen végzett. Idén két egymás közötti mérkőzést játszott egy egyetemi szelekttel, kétszer játszott a csehekkel és egyszer Finnországgal. Nem csak megnyerte ezen mérkőzések mindegyikét, de az összesített gólarány 26-3 volt a javukra. Érthető, hogy ennek ellenére mindenki nagyon óvatos a stábban és azt hangsúlyozza, nem ismétlődhet meg a tavalyi fiaskó, különösen hazai pályán nem. A csapat legnagyobb ásza a kapitány Dylan Strome, akit az Arizona vitt el a 2015-ös draft első körének harmadik helyén. A 190 centis center idén bemutatkozott az NHL-ben is, hét meccsen eddig egy gólpassza van. Ő már tavaly is ott volt a világbajnokságon, öt meccsen hat pontot szerzett. Az esélyekről és a feladatokról a következőképpen nyilatkozott a TSN-nek: ?Eddig minden jól megy, de igyekszünk a tavaly még nem játszó srácok fejébe verni, hogy a torna nagyon hirtelen elkezdődik és akkor már nem férnek bele hullámvölgyek. Ez egy olyan torna, amikor pillanatok alatt meleg lehet a pite, és ezzel végig tisztában is kell lennünk, hogy azonnal magunkhoz térjünk, ha beüt a krach, mert a következő cserében máris valami még borzasztóbb történhet.? Ehhez helyettese, Thomas Chabot csak annyit tett hozzá: ?Mindannyian emlékszünk még, mi történt tavaly. Senki, de senki nem akarja közülünk, hogy ez megismétlődjön. Az első naptól fogva nagy hangsúlyt helyeztünk arra, hogy mindenki megértse, ez a torna nagyon nehéz lesz, minden nap a legjobbunkat kell nyújtanunk. Úgy tűnik, mindenki megértette a leckét.?

strome

Ez kedd hajnalban ki is fog derülni, hiszen magyar idő szerint két órakor Kanada az orosz válogatott ellen lép pályára. Tavaly veretlenül végeztek a csoportjuk élén, hiába lőtt Finnország meccsenként két góllal többet, az egymás elleni derbit a szbornaja nyerte 6-4-re. Az egyenes kieséses szakaszban folytatódott a jó sorozat, újabb nagyon szoros meccsen, hosszabbításban győzték le Dániát, majd a döntőbe jutásért 2-1-re az USA-t. A döntőben aztán fordult a kocka, a finnek megtréfálták őket és 4-3-ra nyertek. Idén is aranyesélyes csapattal érkeznek, a keret több mint fele a KHL-ből érkezik a tornára. Közülük is az egyik legtapasztaltabb Kirill Kaprizov, aki 17 évesen már bemutatkozott a világ második legerősebb ligájában, harmadik idényére már 121 meccses tapasztalata van, melyeken 65 pontot szerzett. Idén nem kezdett valami jól, az első 15 meccséből tízen nem szerzett pontot, de aztán november közepén begyújtotta a rakétákat, 14 meccsen lőtt 9 gólt és adott ugyanennyi passzt, volt egy nyolcmeccses pontszerző szériája is. Ő a KHL történetének egyik legtermékenyebb junior korú pontgyárosa, meglátjuk, mire lesz ez elég a vb-n.

Kaprizov

Az amerikai szövetség ugyanazt az utat járja, mint az utóbbi időben mindig, kedélyeket borzoló döntéseinek eredményeként gyakran a legjobb képességű játékosok maradnak otthon. Így volt ez a világkupán és megtörtént a juniorok között is, ahol az utolsó pillanatban hazaküldték Alex DeBrincatet. Az alacsony termetű szélső 18 éves korára elérte a 200 pontos határt az OHL-ben, idén ehhez még hatvanat pakolt hozzá 28 meccsen, így aligha lesz 100 pont alatti szezonja a kanadai juniorligában. Az OHL-ben ő tartja a rekordot gólban, passzban és pontban is az újoncok között, 17 évesen 51-szer talált a kapuba és 53-szor lövette meg csapattársát. A játékos kihagyása hatalmas felzúdulást váltott ki a médiában, a lehetséges okok között alacsony termetét emelték ki, illetve, hogy juniorban kiemelkedő képességei nem biztos, hogy felnőttben is érvényesülnek. Ha ez utóbbi igaz, akkor ő lesz az első olyan játékos, aki az OHL-ben 300 pont fölött termel karrierje során, mégsem válik be a felnőttek között. Mindettől függetlenül az USA idén is igen képzett csapatot állított ki, bárkire veszélyesek lehetnek a tornán.

Szlovákia a tavalyi vébé számukra első meccsén legyőzte a fehéroroszokat és ezzel bent maradt a legjobbak között. A csehektől 2-0-ra, a finnektől 8-3-ra kapott ki, de az oroszokat kis híján elcsípték, 2-1-es vereséget szenvedtek. A negyeddöntőben a svédekkel szemben nem volt esélyük, 6-0-ra kaptak ki. Idén Kanadával kezdenek majd a második napon, világra szóló bravúr lenne, ha a tavalyi rajtjukat meg tudnák ismételni. A felkészülés vébét közvetlenül megelőző szakaszában 4-3-ra kaptak ki a svédektől és 8-1-re a finnektől. A keret viszonylag fiatal, a csatárok között két, a védelemben egy 1999-es születésű játékos is található. Összehasonlításul: az orosz válogatottban összesen négy nem 1997-es születésű hokis van, ők mindannyian 1998-asok. E fiatalok között Martin Fehervary az egyik legnagyobb tehetség, ő harmadik éve Malmőben pallérozódik, és már 16 évesen bemutatkozhatott a svéd elitben. Adam Ruzicka szintén a 17 évesek táborába tartozik, A 194 centis pozsonyi csatár két évet töltött Pardubicében, idén kelt át az óceánon és az OHL-es Sarnia Sting csapatához igazolt, ahol 32 meccsen 22 pontot szerzett eddig. Északi szomszédunk feltehetően december 30-án játssza a torna számára legfontosabb meccsét, amikor Lettországgal találkozik.

slovakia

Azzal a Lettországgal, amelyet tavaly egy szinttel lejjebb csak az idén kieső Norvégia tudott megszorítani, 2-1-re nyertek Abolsék, szétlövés után. A második helyezett Ausztriát 6-2-re, a harmadik Kazahsztánt 5-3-ra verték. Egyértelmű, hogy sokkal jobbak, mint a második divízióhoz tartozó hat csapat, idén kiderül, hogy elég jók-e ahhoz, hogy megragadjanak a tízfős elitben. A tavalyi keret fele idén is szerepelhet, tapasztalt, összeszokott társaság. Közülük az egyik legrutinosabb a 19 éves Martins Dzierkals, aki idén már a felnőtt szelekcióban is bemutatkozott, olimpiai kvalifikációs tornán gólt is lőtt Ausztriának. Két éve igazolt át a tengerentúlra, a QMJHL-es Rouyn-Noranda Huskies csapatában 81 meccsen 36 gólt és 94 pontot szerzett. Ez a keret a legjobbak ellen aligha lesz elég, de Szlovákiával, esetleg Dániával vagy Svájccal szemben versenyképes lehet.

canrus

Mivel az időeltolódás 6 óra ? ennyivel van nálunk több, mint Kanada Quebec tartományában ?, ezért az ottani kora délutáni meccsek kényelmesen nézhetők. A szervezők úgy alakították ki a programot, hogy a legkevésbé üssék egymást a meccsek. A közvetítésekről, streamekről igyekszünk tájékoztatni olvasóinkat a vb ideje alatt.