Szlovákia–USA 3-2

Szlovákia egyszer sem játszott olyan jól ezen a világbajnokságon, mint most, de ez is kevés volt. Északi szomszédunk egymás után harmadszor marad le a negyeddöntőről.

Az amerikaiakkal szembeni hárompontos hátrány csak rendes játékidős győzelemmel lett volna behozható, ennek megfelelő elszántsággal indultak harcba Sekeráék. A kezdeti ismerkedés után ügyesen tették-vették a pakkot a bivalyerős tengerentúliak között, utóbbiak viszont – ahogy a torna korábbi meccsein is – közel sem a más világbajnokságokon megszokott fiatalos lendülettel, frissességgel, intelligenciával és fantáziával játszottak, inkább erőszakosak voltak. Jól jelzi ezt, hogy csak a második harmadban nem kevesebb, mint négy kétperces kiállítást szedtek össze.

Más kérdés, hogy ezek közül egyet sem volt képes góllá érlelni Szlovákia: az ifjú Martin Réway egymaga betalálhatott volna legalább háromszor, de egyszer sem bírt pontosan célozni. Az igazság további része, hogy Július Hudácekre is nagy szükség volt a kapuban, hiszen az amerikaiak is összehoztak egy-két ziccert, ezek egyikének végén elképesztő bravúrral hárított a hálóőr.

A vezetést Szlovákia szerezte meg az első harmadban, az USA a másodikban egyenlített – véleményes góllal, mintha kisles és rúgó mozdulat egyaránt bejátszott volna Nelson Brock találatánál –, majd a 43. percben átvette az előnyt. A sokadik távoli szlovák bomba az 55.-ben eredményre vezetett, Granák lőtt, Skalicky beleért. A hátralévő időben mindent megtettek közeli barátaink a három pontért, de hiába, 2-2-nél járt le a hatvan perc. Ami nem jött össze, amikor nagyon kellett, sikerült, amikor már kevésbé volt fontos: 60:59-nél Marko Dano döntött, 3-2 lett a vége. Ezzel Szlovákia 8 ponttal 5.-ként zárt – a franciák akkor sem érhetik utol őket, ha elintézik a kedvünkért a fehéroroszokat –, az USA 4.-ként, így a moszkvai csoportban első csehekkel negyeddöntőzhetnek Matthewsék.