A csoportkör utolsó napja következik

Hat meccs van hátra az alapszakaszból, a két kieső és hat negyeddöntős már megvan, viszont a maradék két továbbjutást jelentő helyért hat csapat küzd.

Soha nem látott izgalmakat, hihetetlen feltámadásokat és elképesztő mélyrepüléseket hozott eddig az idei világbajnokság. Hétfőn négy csapat, Oroszország, Kanada, Ausztria és Szlovénia számára véget értek a csoportkör küzdelmei, melynek végén az is eldőlt, hogy végül utóbbi két ország esik ki az elitből. Kedden újra hatmeccses nap vár ránk, tehát már 11:15-kor elkezdődnek a mérkőzések. Az utolsó napon a tétek a két csoportnegyedik kiléte, illetve a végleges sorrend, végső soron a negyeddöntők párosítása körül forognak.

Kezdjük ez utóbbival. A H csoportban az USA, Oroszország, Finnország hármasból elvileg még bárki kikerülhet győztesen, hiszen az amerikaiaknak és az oroszoknak 15 pontjuk van, a finneknek 14. Az USA a szlovákokkal, a finnek a feltámadó lettekkel játszanak kedden. Az S csoportban jóval egyszerűbb a képlet, ha Svájc a csoportkör utolsó napján pontot szerez Fehéroroszország ellen, akkor megnyerte a csoportot, Kanada második, a svédek a harmadikok. Ha ez nem sikerül a helvéteknek, akkor Kanada az első és ők a másodikok. Svédország tehát az utolsó csoportmeccs eredményétől függetlenül mindenképpen harmadik helyen végez a csoportjában. Ami a csoportok negyedik helyezettjének kilétét illeti, szintén jóval egyszerűbb a helyzet az S csoportban, mint a H-ban. Amelyik csapat megnyeri a 16:15-kor kezdődő Csehország?Norvégia összecsapást, az lesz a negyedik.

A H csoportban Szlovákiának és Németországnak 7-7, Franciaországnak és Lettországnak 6-6 pontja van. E négy csapat közül papíron még mindegyiknek van esélye bejutni a legjobb négy közé. Szlovákia az USA-val játszik kedden, a németek a franciákkal, a lettek pedig a finnekkel. Szlovákia úgy juthat tovább, ha rendes játékidőben megveri az USA-t. Ha egy pontot veszít, akkor Németországnak nem szabad rendes játékidőben legyőznie Franciaországot, illetve Lettország sem szerezhet három pontot. Ha a szlovákok két pontot veszítenek, akkor a németeknek ki kell kapniuk, akár 60 perc alatt, akár utána és Franciaország sem nyerhet 60 perc alatt. Ha az USA rendes játékidőben megveri Szlovákiát, akkor északi szomszédunk számára biztosan véget ér a vb.

A németek csak úgy juthatnak tovább, ha legyőzik a franciákat. Ha mindeközben három pontot szereznek, akkor Szlovákia nem győzhet 60 perc alatt az USA ellen, ha csak kettőt, akkor Szlovákiának ki kell kapnia. Ugyanez igaz a franciákra is, vagyis csak győzelem érhet továbbjutást. További peremfeltétel, hogy Szlovákia nem nyerhet az USA ellen és a lettek sem a finnek ellen. Ráadásul, ha csak két pontot szerezve sikerül győzniük a németek felett, akkor még ez sem elég, a szlovákoknak rendes játékidős vereséget kell szenvedniük az amerikaiaktól, a lettek pedig nem szerezhetnek egy pontnál többet. A lettek helyzete annyiban speciális, hogy ők megverték Szlovákiát és Franciaországot, tehát ellenük elég a pontazonosság, a németeknél viszont mindenképpen több pontot kell gyűjteniük. A lett matek alapja egy rendes játékidőben elért győzelem a házigazda finnek ellen, és hogy Szlovákia nem szerezhet 2, Németország pedig 1 pontnál többet az USA, illetve Franciaország ellen. Minden további feltételt az olvasó képzeletére bízunk.

És akkor nézzük a keddi menüt. 11:15-kor a Szlovákia?USA meccsen dobják be a korongot, az USA-nak a csoportelsőség, Szlovákiának az önbecsülése a tét, el sem tudjuk képzelni, mekkora botrány lenne egy esetleges kiesés. Negyed egykor kezdődik a Fehéroroszország?Svájc mérkőzés, a fehéroroszoknak már igazi tét nélkül, míg Svájc a csoportelsőségre hajt. Negyed négykor tovább fokozódhat a helyzet a H csoportban, különösen, ha Szlovákia addig kikap az USA-tól, ami a papírforma és az eddig mutatott forma alapján könnyen elképzelhető. Ekkor kezdődik ugyanis a Franciaország?Németország derbi, melynek ekkora tétje ebben a sportágban talán még sosem volt. A másik délutáni mérkőzés, Csehország?Norvégia, egy órával később szintén jelentős kérdésekről dönt, aki nyer, továbbmegy.

A szlovák kiesés okozta sokknál egy nagyobbat tudunk elképzelni, ha Csehország nem jut be a világ legjobb nyolc csapata közé, aminél szintén csak egy nagyobb skandalum létezhet, ha sem Csehország, sem Szlovákia nem megy tovább. Az első esti meccsen Lettország a finnekkel játszik, de mire bedobják a pakkot, lehet, számukra nem lesz már tétje a találkozónak. Finnország viszont egészen biztosan minél előrébb kíván végezni a csoportjában, úgyhogy neki annál több. A nap egyetlen igazán tét nélküli találkozója a negyed kilenckor kezdődő Dánia?Svédország találkozó lesz, amely persze ettől függetlenül is igazi északi csemegének ígérkezik.