Svédország–Kanada 4-2

Az unalmasnak induló bronzmeccs a végére pörgött fel, Svédország végül legyőzte a címvédő Kanadát, ezzel harmadik lett a csehországi világbajnokságon.

Akár egy finálénak is beillet volna a Kanada–Svédország találkozó, de csak bronzmeccs lett belőle. A két válogatott számtalan csatát vívott meg egymással azóta, hogy 1928-ban először játszottak a vb-döntőben, akkor az észak-amerikaiak 11-0-ra nyertek. Aztán az európai csapat számtalanszor visszavágott a sokkal nevesebb ellenfelének. Legutóbb a 2017-es vb-döntőben, amikor szétlövéssel lettek világbajnokok. A harmadik helyért legutóbb 1999-ben találkoztak ilyen meccsen, azt a svédek nyerték meg.

Erős közhely, hogy a bronzért vívott meccs mindig a „csalódottak csatája”, ez most fokozottan érezhető volt a két csapat kezdésén. A svédeket a csehek verték tönkre az elődöntőben, Kanada pedig a szétlövésben kapott ki Svájctól. Egy szó, mint száz, nagyon álmosan kezdődött a meccs. Különösebb helyzet nélkül csordogált a találkozó, aztán a 13. percben kicsit elszámították a védekezést a kanadaiak. Linus Johansson maradt egyedül a kapu előtt, a visszatett korongot pedig Carl Grundström vágta be (1-0). A végén még kanadai emberelőny jött, de Svédország hibátlan maradt, ami ennek a kivédekezését jelenti, a 19. emberhátrányukat is megúszták.

A második harmad elején kezdett éledezni Kanada. Jó pár lehetőség után Dylan Cozens szerezte meg kilencedik gólját. Három lövés is ment Filip Gustavsson kapujára, már az első után elvesztette a ritmust, végül a hátulról visszatett pakkor lőtte el Buffalo csatára, nagyon szépen, a jobb felsőbe (1-1). Bár sokkal nagyobb lett az iram, a meccs feléig nagyon nagy helyzet nem alakult ki, bár voltak forró pillanatok a két kapu előtt. Talán a játékrész legnagyobb izgalma az volt, amikor McCann luftot ütött és nagyon durván eltalálta Brodin arcát az ütője tollával, de szerencsére a svédnek nem lett komolyabb baja.

A harmadik játékrésznek úgy állt neki mind a két csapat, hogy eszük ágában sincs túlórázni. Gustavsson és Jordan Binnington is mutatott be szép védést, aztán rövid időn belül mindketten kapituláltak. A 45. percben Brandon Hagel kivárta a legjobb pillanatot, majd Pierre-Luc Dubois elé lőtte a korongot, aki kapásból bevágta (2-1). Valamivel több, mint öt perccel később Erik Karlsson lőtte el messziről, takarásból, Binnington lábai között pattant be a korong (2-2). Felpörgött a meccs, és megint a svédek vezettek. A kanadai kapus próbált felszabadítani, de a kitett korongra Grundström csapott rá, és a pattogó pakkot nagyon bevágta a rövid felső sarokba (3-2). Kanada természetesen őrült rohanásba kezdett az egyenlítő gólért, az időkérés után lehozták a kapust is, 1:32 volt ekkor hátra a meccsből. A vége előtt pedig Marcus Johansson egy üres kapus góllal döntötte el végleg a meccset (4-2).

A címvédő Kanada, amely az elmúlt négy világbajnokságon mindig döntőt játszott, most lemaradt a dobogóról. Svédország más utat járt be, hiszen 2018 óta egyszer sem tudott a legjobb négybe kerülni, most legalább éremmel tér haza.