Svájc–Kanada 3-2

A kanadaiak kétgólos hátrányból kiharcolták a hosszabbítást, ám a szétlövésből ők jöttek ki rosszabbul, így akár 2018-ban, most is európai sikert hozott a két válogatott elődöntője.

A két szövetségi kapitány ugyanazoknak a kapusoknak szavaztak bizalmat, akik a negyeddöntőben is védtek, tehát Kanadánál Binnington, Svájcnál Genoni állt a vasak között. A mérkőzés elején az európai csapat lőtt többet kapura, sőt a hatodik perc végén emberelőnybe került, nem tudtam megszerezni a vezetést. A svájciak fegyelmezett védekezéséről sokat elmond, hogy Genoninak a 12. percben kellett először védenie, ugyanis csapattársai addig mindegyik kanadai lövést blokkolták – ekkor 8-1 volt a kapura lövési mutató. A 14. minutumban Svájc meglépett kettő az egyre, Hischier nem passzolt, fonákkal próbálkozott, ám néhány másodperccel később gáncsolták a vele együtt fellépő Niederreitert, így eljött a második európai fór, ahol sokára tudtak csak érdemben felállni, sőt a kapusuknak kellett védenie egy Tanev-szólót. Az öt a négy elleni lehetőség végül meghozta a svájci gólt, Loeffel passzát Fiala verte be (1-0). A nyitó harmad végén Svájc újra létszámfölényben támadhatott, közel hasonló találatot szerzett: Josi távoli bombája nyomán Binnington kapujába jutott a korong, ám most nem egyből akadt be a pakk, hanem Niederreiter beleérésének köszönhetően (2-0). Az első húsz percben a svájciak 17-8-ra vitték a kapura lövési mutatót.

A második felvonás elején eljött a negyedik európai előny, ezt nem használták ki a piros mezesek, sőt megint Genoninak kellett bravúrt bemutatnia egy kanadai szólónál. Nem sokkal később fordult a kocka, a tengerentúliak támadhattak öt a négyre, nem tudtak szépíteni, ahogyan a 32. percben megítélt emberelőny során sem. Ami fórban nem jött össze, teljes létszámban igen: a kapu elé belőtt korongot Tanev rátette egy svájci korcsolyára, ahonnan Genoni kapujába került a pakk (2-1). A középső harmadban már Kanada játszott fölényben, ezt a 13-6-os lövési statisztika is mutatja.

A harmadik húsz perc elején Genoni több bravúrt is bemutatott, így őrizte Svájc egygólos előnyét. A 45. minutumban eljött Kanada harmadik emberelőnye, az egyik kőkemény juharleveles próbálkozás a svájci kapus sisakján csattant. A kiegészülés utáni cserét megnyomták a svájciak, ahol megdolgoztatták Binningtont – egy ízben pedig Parayko segítette ki a vert helyzetben lévő hálóőrt –, majd pedig kiállítássá érett a fölény. Amikor újra öt az öt ellen jégkorongoztak a felek, tíz perc maradt a rendes játékidőből. A tengerentúliak hajtottak a hosszabbítás kiharcolásáért, ám a svájci védelem Genoni vezérletével tartotta a 2-1-es állást. A végjátékban Ambühl kilőtte a pályáról a korongot, Kanada emberelőnyben támadhatott, sikerrel: bő két perccel a dudaszó előtt a korongjáratás végén Tavares lőtt, a pakk elment a svájci védő és kapus lába között is (2-2). Mindösszesen 39 másodperc volt hátra a rendes játékidőből, amikor túl sok svájci volt a jégen, így Tanevék akár hatvan minutum alatt is behúzhatták volna a fináléhoz szükséges sikert, nem tették.

Hosszabbításra került sor, Kanada négy a háromra támadhatott az áthúzódó fór miatt, Svájc kibekkelte a hátrányt. A kiegészülés után több mint két percig nem volt játékmegszakítás, aztán túl sok kanadai volt a jégen, fordult a kocka, az európai válogatott próbálkozhatott négy a három ellen, ám ahogyan a rendes játékidőben többször, úgy most is meg tudott ugrani egy kanadai, újabb Genoni-bravúrral volt szüksége a piros mezeseknek. A túlóra utolsó két és fél perce három a háromra zajlott, mindkét csapat előtt adódott ziccer, nem született döntés. Szétlövés jött, ahol Kanada kezdett. Bedard betalált, aztán Senteler és Dubois kihagyta, Fiala egyenlített, Severson és Loeffel nem talált be, Power kapuvasat lőtt, ellenben Andrighetto góljával 2-1-re vezettek a svájciak négy pár után. Az ötödik körben Cousins gólkényszerben vezette rá a korongot, sikertelenül.

Svájc 3-2-re győzött büntetőkkel, vasárnap 20:20-kor Csehországgal döntőzik. Kanada 2018 óta először nem vív finálét, akkor pont a svájciak ütötték el őket az elődöntőben; Tavaresék 15:20-kor a svédek ellen szállnak harcba a bronzéremért.