Ismét van közös osztrák-magyar juniorliga

A FEHA19 kezdett a legjobban a magyar U20-as csapatok közül, míg az ifjúságiaknál eddig a BJA-nak megy a leginkább. Heti utánpótlás-körkép.

U20

Három szezont követően ismét versenyeznek egymással az osztrák és magyar junioregyüttesek. A magyar U20-as csapatok az EBYSL-ben (vagy későbbi nevén ICEYSL-ben) 2020-ig játszottak, a legutóbbi három idényben az itthoni U21-re kibővített sorozatban próbálkozhattak a fejlődéssel a felnőtthoki előszobájában járó fiataljaink. Idén viszont újból közös bajnoksággal állt elő a két szövetség: a négy kiemelt állami akadémia mellett a Vasas és a DEAC szerepel az összesen 15 gárdát tömörítő, az osztrákok égisze alatt szervezett pontvadászatban. A liga szeptember első hétvégéjén rajtolt, a csapatok zöme 5-6 mérkőzésen van túl. Már csak két együttes veretlen: a listavezető Nordic Hockey Academy, valamint az öt mérkőzéséből négyet rendes játékidőben megnyerő FEHA19. A fehérvári fiatalok a mögöttünk hagyott hétvégén az 1+2-ig jutó Salamon Zoltán vezetésével a Salzburgot nullázták le hazai pályán 4-0-ra (Orbán Gergő 16 védéssel ért el shutoutot), majd Szöllősi Csaba mesterhármasával az Innsbruckot verték 6-2-re. A DVTK Jegesmedvék a negyedik helyen állnak, a miskolciak az éllovastól kaptak ki hazai pályán hosszabbítást követően 4-3-ra, majd a három pontos Csiki Hunor vezetésével 7-4-re legyőzték a Villachot.

Az Újpesti Jégkorong Akadémia a hatodik helyen tanyázik: Bécsben Hrabák Farkas és Simon Levente duplájával 5-1-re tudott nyerni , míg az Icehawks HC csarnokából 6-3-as vereséggel távozott. Hasonló mérleggel és pontszámmal a hetedik a BJA: a Szaller Márk által irányított gárda a Tüskecsarnokban az Innsbruckot 7-3-ra, a Salzburgot 5-1-re verte. A Vasas hat ponttal a tizedik a tabellán, a káposztásmegyeriek 5-2-re kaptak ki az Icehawkstól, majd Bejó János 95,7%-os teljesítményének is köszönhetően 3-1-re nyerni tudtak a Vienna Capitals ellen. A DEAC öt mérkőzéséből csupán egyet nyert eddig, legutóbb a Villach és a Nordic Hockey Academy hozta el a pontokat Debrecenből.

Az október közepéig tartó első szakaszban minden csapat egyszer játszik ellenfeleivel.

U18

Az ifjúságiak már tavaly is együtt versenyeztek, és a közös liga idénre is megmaradt. Ezúttal azonban csak kilenc csapat indult, három osztrák együttes, a négy kiemelt magyar akadémia, a Vasas, valamint a szlovén Rudi Hiti akadémia. A két meccsel kevesebbet játszó BJA eddig százszázalékos: Luciano Basile csapata kétszer nullázta le a FEHA19-et, előbb Marton Attila, majd Daradics Ákos ért el shutoutot. A DVTK négy meccs után 5 pontos, legutóbb a Klagenfurttal játszott két mérkőzést, előbb kikapott 3-1-re, majd másnap hosszabbítást követően 6-5-ös győzelemnek örülhetett. A Vasas is 5 egységgel áll, ők az Okanagan ellen dupláztak, az első meccset hosszabbítást követően 3-2-re megcsípték idegenben, majd másnap 7-2-es vereség lett a vége. Az Újpesti JA két mérkőzést követően nyeretlen, mindkétszer a Klagenfurt jelentett túl nagy falatot idegenben Mihály Jenő tanítványainak. A FEHA19 négy meccset követően szintén nulla pontos: Kari Haakana csapata kétszer a Salzburgnak, kétszer a BJA-nak hajtott fejet.

A februárig tartó alapszakaszban minden együttes két teljes oda-vissza kört játszik riválisaival.