Svédország kitömte Kanadát

Az ifjúsági A csoportos világbajnokság nyitónapján a címvédő nyolcat rámolt be a juharleveleseknek.

Csütörtökön  megkezdődött a 2023-as U18-as A csoportos világbajnokság, a legmagasabb szinten rangsorolt ifjúsági válogatottak a svájci Ajoie és Basel városában küzdenek meg egymással. A címvédő Svédország remekül indította a tornát, első hét lövésükből öt gólt szereztek a skandinávok, végül 8-0-s zakót szabtak ki Kanadára. A kanadai fiatalok rosszul is viselték a megaláztatást, Porter Martone (Mississauga Steelheads / OHL) és Andrew Gibson (Soo Greyhounds / OHL) is véglegest kapott. Axel Sandin Pellikka, a Skelleftea hátvédje 5 pontig jutott, duplázni egyedül Otto Stenberg tudott, a Frölunda csatára 2+2 ponttal járult hozzá Kanada kiütéséhez. A kapuban Noah Erliden 30 védéssel ért el shutoutot.

Az Egyesült Államok négy emberelőnyös góllal 7-1-re verte Lettországot. A tavalyi ezüstérmes remek formában kezdte a világbajnokságot, az amerikaiak 2017 után szeretnének ismét felérni a csúcsra. A gól nélküli első harmadban jól tartották magukat a lettek, sőt a kapura lövéseket is elvitték 11-7-re. A 16 éves Cole Eiserman nyitotta meg a jenki gólcsapot a második harmad elején, Lettország csak 4-0 után tudott szépíteni. Will Smith duplázott, Ryan Leonard és Cole Hutson 3-3 pontig jutott.

Az újonc szlovák válogatott már 2-0-ra is vezetett Csehország ellen, ám riválisuk még a második harmad végén egyenlített. Josef Eichler 5 perces kiállítása alatt ismét megszerezhették volna a vezetést a szlovákok, ám nem sikerült kihasználni a lehetőséget, így a mérkőzés hosszabbításba, majd büntetőpárbajba torkollt. A rávezetésekből végül már északi szomszédaink jöttek ki jobban, a győztes büntetőt Daniel Jencko hajtotta végre. Szlovákia 3-2-es győzelmével fontos két pontot szerzett a bentmaradásért vívott harcban.

A házigazda Svájc is felállt kétgólos hátrányból Finnország ellen, de az északi válogatott a harmadik harmadban meg tudott újulni, és Kasper Halttunen 52. minutumban szerzett győztes, valamint Jesse Nurmi üres kapus góljával 4-2-vel elvitte az összecsapást. A tavalyi bronzérmes Finnország 2018 után szeretne ismét világbajnokságot nyerni, míg Svájc 2002 óta nem tudott érmet szerezni.