Itt az újabb A csoportos junior vb

Kanada nyári U20-as világbajnoki győzelme után 128 nappal ismét összecsapnak a világ legjobb junior válogatottjai.

A Halifaxban és Monctonban rendezett torna favoritja idén is a házigazda Kanada. A juharlevelesek 2022 nyarán drámai mérkőzésen, hosszabbításban 3-2-re győzték le Finnországot a döntőben. A kanadai csapat motorja a 2021-es U18-as világbajnokságon berobbant duó lehet: Shane Wright és Connor Bedard egyaránt 14-14 pontot gyűjtöttek a texasi vb-n. A 18 éves Wright most debütálhat majd junior vb-n, miközben negyedik helyen kelt el az idei NHL-drafton, a 17 éves Bedard már tavaly is ott volt a csapatban, a 2023-as draft első választásának fő várományosa. A keret hemzseg a sztár jelöltektől, ott van például a nyári vb-n 4+6 pontot termelő, Logan Stankoven, valamint a 2023-as draft 1/2-es helyére várt Fantilli. A védelmet az a Olen Zellweger vezeti, aki augusztusban 11 egységet tett a közösbe.

Finnország idén sem érkezik akkora nevekkel a világbajnokságra, mint korábban. Az előző torna ezüstérmese utoljára 2019-ben nyert világbajnokságot, de minden évben esélyesként illik emlegetni őket. Ott van csapatban az a Joakim Kemmell, akit a Nashville az előző drafton a 17. helyen vitt el, valamint 16 ponttal a 2022-es világbajnokság kanadai táblázatának második helyén végzett. Brad Lambert harmadik U20-as világbajnokságán szerepel, 2021-ben bronzot, nyáron ezüstérmet nyert, ha követi a sormintát akkor idén arany következhet. Érdekes lehet a 16 éves Aron Kiviharju U20-as bemutatkozása is, aki idén a Turku csapatával már játszott 6 Liiga mérkőzést is.

Svédország utoljára 2012-ben nyert aranyérmet, legutóbb a bronzérmet szerezték meg. A svéd kaput Carl Lindbom védheti, aki bár nyáron ott volt Edmontonban, meccshez nem jutott. A svéd felnőtt másodosztályban parádésan teljesít, 93,6%-os védési hatékonyságához 1,78 kapott gólátlag párosul. A védelemből csupán Ludvig Jansson volt ott az előző seregszemlén, míg Axel Sadnin-Pellikkát az első körbe várják a 2023-as NHL drafton. A csatársor már ismertebb nevekből áll: Fabian Lysell és Isak Rosen már nyáron is nagyot mentek, de ott van az előző U18-as vb pontkirálya, Jonathan Lekkerimaki is, míg Ostlund és Ohgren első körös választások voltak 2022-ben.

Az előző világbajnokságon a negyeddöntőben az Egyesült Államokat meglepetésre legyőző Csehország 2005 óta nem tudott érmet nyerni. Erre most jó esély nyílik Radim Rulik tanítványainak, hiszen az előző tornán negyedik helyen végző keretből 16-an ismét itt lesznek Kanadában. Tomas Suchanek kapus remek teljesítményére ismét szüksége lesz Csehországnak, míg elől a 18 éves Jiri Kulich kaphatja hátára a csapatot.

Az előző világbajnokságon kudarcot valló, Csehország ellen a negyeddöntőben búcsúzó Egyesült Államok 8 visszatérő játékossal taszítaná le a trónról Kanadát. A csatársorban több első körös támadó onthatja a gólokat, míg a védelmet Luke Hughes (Jack és Quinn Hughes öccse) vezetheti. A nyáron hatodik helyen végző Németország is visszatérő játékosokra építene, 20 darab 2003-as játékossal és 5 2004-essel várja az idei seregszemlét. A hetedik Lettország a nyáron a csoportkörben meglepetésre 5-2-re legyőzte Csehországot, idén három NHL-draftolt csatárukkal borítanák a papírformát. A 2019-ben negyedik helyen végző Svájcnak az 1/2-es Slafkovsky által húzott Szlovákiát vagy Lettországot kellene megelőzni a negyeddöntős szereplésért.

Ausztriának bitang nehéz dolga lesz megőriznie elit tagságát, nyugati szomszédaink 2021-ben és 2022-ben is az utolsó, tizedik helyen végeztek, a kieséses rendszer visszatérésével (előbb a koronavírus, majd Oroszország és Fehéroroszország kizárása miatt nem volt kieső) nagy meglepetésre lenne szükség a bentmaradáshoz. A Rögle nem engedte el sztárcenterüket, az első körös Marco Kaspert, így a harmadik körös Vincent Rohrer játékára támaszkodhatnak az osztrákok.