Az USA elintézte Kanadát a vb-döntőben

Az amerikaiak lenullázták a házigazdát a junior-világbajnokságon, a bronzérem az oroszokat legyőző finneké lett.

A döntő csata eleje nyilván kulcsfontosságú volt, és erre az amerikai válogatott tökéletesen felkészült. Az erős kezdés Kanada egyik első számú fegyvere volt a tornán: a döntő előtti hat meccsükből öt alkalommal már az első 5 percben megszerezték a vezetést, és egyetlen másodpercre sem voltak hátrányban. Az oroszok elleni elődöntőben például már az első percben vezettek. Az USA éppen ebből próbált előnyt kovácsolni, azaz abból, hogy Kanada még nem találta magát szemben komoly ellenállással. Ehhez ki kellett bírni a kezdeti nyomást, a juharlevelesek hatalmas lendülettel kezdtek, de ebben a harcmodorban az USA stílusa sokkal közelebb állt az övékéhez, mint bárki másé. Az első öt perc után egyre több levegőhöz jutottak az amerikaiak, a harmad felénél már két egyenlő erejű csapat küzdelmét látták a nézők. Később az USA úgy szorította be Kanadát, ahogy előző nap Kanada Oroszországot. Mindennek az alapja a minden korábbinál nagyobb sebesség és az elképesztő fizikalitás volt. Egyszerűen nem maradt idő semmire, nem volt könnyű korong, szó szerint minden centiméterért élet-halál harcot vívtak a játékosok.

Az USA a harmad felénél kezdte átvenni a kezdeményezést, és megtörtént az, ami korábban sosem: Kanada hátrányba került. Ettől teljesen meg is zavarodtak a juharlevelesek, nagyon sok időt töltöttek a saját harmadukban, szinte minden párharcot az amerikaiak nyertek, a címvédő csak elvétve tudta kontrollált módon bejuttatni a korongot a túlsó harmadba. Devon Levi bravúrt bravúrra halmozott a kanadai kapuban, lehetett volna nagyobb is a különbség, de az első szünetre 1-0-s amerikai előnnyel vonultak a csapatok. Ez volt Kanada első egyenlő létszám mellett bekapott gólja, és összességében is csak az ötödik, a hetedik meccsén. A második harmadra sem változott a játék képe, maradt az amerikai nyomás, aminek fél perccel a kezdés után meglett az eredménye: egy kapu mögé pattanó korongra Zegras csapott le szemfülesen, és be tudta csúsztatni a hálóba a kiszolgáltatott helyzetben lévő Levi mellett. Kanada még frusztráltabbá vált. A meccs felénél azért kezdtek magukra találni, és bár emberhátrányba kerültek, ekkor adódott a legveszélyesebb helyzetük is: egy villámgyors kontra végén a hátvéd Bowen Byram fektette el Spencer Knight kapust, majd a kapuvasra emelte a korongot. Az utolsó játékrészben mindent egy lapra tett fel a juharleveles válogatott, amely ekkor 15-1-re nyerte a kapura lövéseket, Knight azonban mindent fogott és shutouttal zárt a 2-0-s győzelem során. Ez volt az ötödik észak-amerikai döntő, az utolsó négyet az USA nyerte.

A döntő előtt rendezték a bronzmeccset, amelyet az oroszok kezdtek jobban, az első 7 kapura lövés az övék volt. Vaszilij Podkolzin vasa után Ilja Szafjonov vágott be egy kipattanót a hetedik perc legelején. Hátrányba került Finnország, de az északiak ezen a terepen otthon érezhetik magukat, hiszen a svédek ellen kétgólos hátrányból fordítottak, és az USA ellen is egyenlíteni tudtak. Össze is kapták magukat csapatkapitányuk, Anton Lundell vezetésével, aki a 26. percben ért bele egy lövésbe a kapu közelében, Aszkarov tehetetlen volt. Akárcsak a 42. percben, amikor két finn és két orosz táborozott le előtte, nem látott semmit, Mikko Petman bele is ért a korongba, megvolt a fordítás (2-1). Az oroszok rákapcsoltak, azonban ezen az estén sem ment nekik a góllövés, így a végén Finnország még két üres kapus találattal állította be a 4-1-es végeredményt. A 2010-es években a finneknek más érem nem jutott, ?csak? arany ? igaz, abból három is (2014, 2016, 2019) ?, az idén a szokásosnál ismeretlenebb kerettel érkeztek, de nagyot küzdöttek és helytálltak. Az oroszoknak ez volt a 9. bronzmeccsük, és először kaptak ki. 2018 után másodszor maradtak érem nélkül az elmúlt bő egy évtizedben. Számukra az aranyak hiánya lehet igazán fájó, az elmúlt 18 évben csak egyszer győztek a döntőben, még 2011-ben.

A torna végeztével kiosztották az egyéni díjakat is. A döntő arról is szólt, hogy az MVP a kanadai Dylan Cozens vagy az amerikai Trevor Zegras lesz-e, kettejük küzdelmébe maximum Devon Levi szólhatott volna bele egy shutouttal, ami nem jött össze. A meccs előtt mindkét csatár 16 ponttal vezette a kanadai tabellát, amihez Zegras egy gólt és egy asszisztot tett hozzá a legfontosabb meccsen, így övé lett a cím. A kiváló center két világbajnokságon összesen 27 pontot hozott össze, ezzel utolérte Jordan Schroedert, aki eddig egyedül tartotta az amerikai játékosok között a csúcsot. A nemzetközi szövetség igazgatósága posztonként nevezte meg a torna kiválóságait, eszerint a kapusok közül Levi volt a legjobb, a hátvédek közül a finn Topi Niemala nyert, aki 8 ponttal vittte a pontversenyt is a bekkek között. A csatárok között a német Tim Stützlét találták a legjobbnak, aki 10 pontjával úgy végzett holtversenyben a harmadik helyen, hogy csapata már a negyeddöntőben búcsúzni kényszerült. A média All Star-válogatottja a következőképpen nézett ki: Devon Levi ? Bowen Byram, Ville Heinola ? Trevor Zegras, Dylan Cozens, Tim Stützle.