A svédek ismét kikaptak, a finnekkel csatázhatnak

54 siker után két nap alatt kétszer buktak el a junior-vb csoportkörében.

Az oroszok után az USA is elkapta a svéd válogatottat az év utolsó napján. Ráadásul ez a meccs jóval simább volt, mint az előző. Az amerikaiak 69 másodperc elteltével megszerezték a vezetést, a negyedik perc végén a torna legponterősebb játékosa, Trevor Zegras megduplázta az előnyt. A második harmadban is 4 perc kellett két újabb góljukhoz, Zegras egyformán előkészítő volt. A svédek a továbbiakban próbálkoztak ugyan, de gólt nem sikerült szerezniük, az USA nyert 4-0-ra. Az amerikaiaknak ez volt a harmadik nullára hozott mérkőzésük, Spencer Knightnak a második. Utoljára az oroszok elleni meccs felénél kapott gólt amerikai kapus, az azóta eltelt 208 perc alatt nem. A svédek újoncot avattak az oroszok ellen Jesper Wallstedt személyében, aki első vb-meccsén 31 védést produkált, nem rajta múlt, hogy megszakadt a veretlenségi széria. Az első számú svéd kapusként behívott Hugo Alnefeltet az USA elleni negyedik után le kellett cserélni, az ismét beálló Wallstedt a fennmaradó 36 percben mind a 17 kapujára érkező lövést hárította, érdekes kérdés, hogy a negyeddöntőben kivel számolnak majd a skandinávok.

A nap másik rangadóján is sima észak-amerikai siker született, Kanada 4-1-re verte az eddig hibátlan Finnországot. A juharlevelesek nem hagytak teret és időt a finnek számára, hogy kibontakozzanak, ez látszik a kapura lövések statisztikájából is, amely 40-19-es hazai fölényt mutatott. Az első 20 percben 1, a másodikban 6 alkalommal lőttek kapura az északiak, a góljukat a 46. percben, első és egyetlen emberelőnyükből szerezték, akkorra már hárommal ment Kanada. A meccs hőse a csapatkapitány Dylan Cozens volt, aki már a 4. percben betalált, majd a mérkőzés végén üres kapura is eredményes volt.

A játéknap alsóházi rangadóján a cseheknek nem okozott gondot Ausztria. Az osztrákok 26 percig állták a rohamokat, Simon Kubicek egy kék vonalas bombával törte meg a gólcsendet, amit a következő 13 percben még három találat követett. Ezzel el is dőlt minden, de a biztonság kedvéért a harmadik harmad második percében ötre növelték előnyüket a csehek. Az utolsó percekben még kétszer voltak eredményesek, ezzel lett 7-0 a vége. Ausztria története során 21 meccset játszott a korosztály legfelső divíziójában, és eddig egyszer sem nyert. Most a vb-n összesen 1 gól sikerült összehozniuk szomszédainknak. A 2020-as draft 9. helyén kiválasztott csapatkapitány, Marco Rossi minderről a következőket nyilatkozta: ?Nagyon kemény volt a vb számunkra, hiszen ezen a szinten nincs tapasztalatunk. Minden új volt nekünk, de jövőre jobbak leszünk. Nagyon fiatal csapattal érkeztünk, jövő ilyenkor már tudni fogjuk, mire számíthatunk, és több esélyünk lesz. Ennek ellenére büszke vagyok arra, ahogyan játszottunk.? Az osztrákok értelemszerűen nem estek ki, de ezt most csak a koronavírus-járványnak köszönhetik.

A csoportkör végén kialakult a negyeddöntők párosítása is. Az utolsó helyen két pont nélküli csapat végzett: Svájc és Ausztria. Mivel a járvány miatt idén csak a top divízióban rendeznek tornát, ezért ők nem esnek ki, hanem jövőre is ugyanitt küzdhetnek a bent maradásért. Az A csoportban Kanada végzett az élen, a finnek lettek a másodikok, a németek a harmadik, a szlovákok a negyedik helyen végeztek. A másik ágat az USA nyerte az oroszok, a svédek és a csehek előtt. Január másodikán tehát a svédek a finnek ellen küzdenek, Kanada Csehországgal, az oroszok a németekkel, az amerikaiak Szlovákiával meccselnek a négy közé kerülésért.