4-0-s Szlovákia-verés után jön hozzánk Svédország

Hetedszer csap össze péntek este a magyar és a svéd válogatott. A világbajnok legutóbb 2017 tavaszán 4-0-ra nyert a Tüskecsarnokban.

A múlt század harmincas éveinek közepén megvívott három meccset követően kimaradt 70 év, 1 hónap és 17 nap ? és mi mással is ünnepelhette volna meg a magyar válogatott, hogy újra a világ egyik legnagyobb hokinemzetével játszik, mint győzelemmel. 2007. március 29-én a dugig telt sportarénában Anton Stralman 15. percben szerzett emberelőnyös góljára a 25. percben Majoross Gergely válaszolt, majd a pontot az i-re a hosszabbítás 4. percének végén Palkovics Krisztián tette fel, aki emberelőnyben szerezte meg a győztes gólt Ladányi Balázs passzából. Másnap Debrecenben, a Főnix-csarnokban 7-1-re kikaptunk (a magyar gólt Fekete Dániel lőtte a 21. percben, 0-3-nál), de ezen nem sokat bánkódtunk akkor. Egy évvel később kiderült: a svédek elleni győzelem egy nagy sikert ? a szapporói csodát és az elitbe jutást ? vetített előre bizonyos értelemben. A magyar?svéd hokihistóriában összesen ezt a három gólt jegyezhettük fel eddig, hiszen az azt megelőző három meccsen és a két évvel ezelőtti hatodik találkozón is nullára nyertek a háromkoronások. Az összesített mérlegünk ilyenformán 1 hosszabbításos győzelem és 5 vereség, a gólkülönbség pedig 3-19. A 2007-es magyar válogatottból ketten ? Benk András és Hetényi Zoltán ? ma is tagjai a válogatottnak. Benk igazi svédspecialistának számít, az eddigi mindhárom újkori magyar?svéden a csapat tagja volt, Hetényi pedig kétszer öltözött be.

A svéd válogatott keretét röviden bemutattuk már. Annyit mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy ez a csapat a világbajnoki felkészülés első keretét jelenti a számukra, így vélhetőleg nagyon kevesen leszek ott közülük Pozsonyban a május 10-ei rajtnál. De hogy innen is el lehet jutni a vb-re, azt például a budapesti küldöttségben ezúttal is helyet kapó Philip Holm bizonyítja, aki két éve a Tüskecsarnoktól a világbajnoki címig jutott. Ő az egyetlen egyébként, aki már játszott a magyar válogatott ellen. Rajta kívül sem kutyaütők alkotják a csapatot, Európa két legerősebb ligájából, az SHL-ből és a KHL-ből nem is lehet gyenge csapatot toborozni. Szinte minden játékosnak hatalmas nemzetközi rutinja van, ha máshonnan nem, akkor korosztályos világversenyekről. Akit mindez részleteiben is érdekel, az a svéd szövetség háttéranyagát tanulmányozhatja erre a linkre kattintva.

A svédek csütörtökön Nagytapolcsányban már megkezdték a felkészülési mérkőzések sorát. A két csapat az alábbi összeállításban lépett jégre:

Szlovákia: J. Hudáček ? Grman, Sersen ? Martin Chovan, Trška ? Štajnoch, M. Rosandič ? Jánošík; Tybor, M. Sukeľ, Puliš ? M. Bakoš, Gríger, Nagy ? Kudrna, Cingel, Liška ? Paulovič, Buc, T. Mikúš
Svédország: Enroth ? Bengtsson, Holm ? Bertilsson, Svedberg ? Arnesson, J. Andersson ? Strömwall, Lander, Boqvist ? Zaar, Brithén, Bristedt ? Sandin, D. Rasmussen, Elvenes ? Brodecki, Kellman, Mastomäki

A sárga-kékek jóval aktívabban kezdtek, már a negyedik percben megszerezték a vezetést Zaar góljával, és bár később a szlovákoknak is sikerült lendületbe jönniük, igazán nagy lhelyzetekig nem jutottak. A 30. percben svéd részről Svedberg talált be, majd a meccs végéig még két emberelőnyös gólt is lőttek, Rasmussen a 37., Bristedt az 58. percben volt eredményes. A szlovákok nem tudtak gólt szerezni, így 4-0-ra nyertek a vendégek. A kapura lövések is a svéd fölényt igazolják vissza, ezt 32-24-re hozták pénteki vendégeink. Ez is igazolja, hogy jó erőkből álló csapat látogat hozzánk, amely ellen már a gólszerzés is komoly fegyvertény lenne.

Cimkék: , , , , , ,