Stanley Kupa-győztes a Washington

A Capitals kiélezett és fordulatos mérkőzésen nyerte meg a párharcot. Alekszandr Ovecskin a rájátszás legjobbjának járó Conn Smythe-trófeát is átvehette.

Óriási iramban indult a finálé ötödik mérkőzése, ahol a hazaiaknak az életben maradás, a vendégeknek a végső győzelem volt a tét. Mindkét fél magas fordulatszámon pörgött, de igazán nagy gólhelyzet egyik oldalon sem alakult ki. Főleg a Vegas impotenciája volt feltűnő: mindössze hét kapura lövésre volt képes az első húsz percben, köszönhetően annak, hogy a vendégek minden területet lezártak és már a semleges harmadban megfojtották a Knights támadásait. A harmad közepétől a játék áttolódott a Vegas térfelére, de a Washington csak meddő mezőnyfölényt tudott kiharcolni, óriási scoring chance nem alakult ki Fleury ketrece előtt. A Caps az első emberelőnye alatt járt legközelebb a gólhoz, amikor Ovecskin lövése a kapuvason csattant. A kétperces fór alatt a Capitals nagyon jól járatta a pakkot, de meglepő módon az emberelőnyben remekelő Caps nem tudta befejezni az akcióit.

Ugyanez volt a helyzet a második harmad legelején, amikor a 21. másodpercben Shea Theodore mehetett két percre pihenni. A fővárosiak teljesen eldugták a pakkot, de a befejezés most sem jött össze. A Caps fölénye végül a 27. percben érett góllá, amikor a Knights elcserélte magát, Jakub Vrána kilépett és Fleury lepkés kesztyűje felett kilőtte a hosszú felsőt. A Capitals maximálisan uralta a játékot, a Vegast saját fegyverével tartotta sakkban: azaz nem hagyott helyet a támadások építésének, kapura pedig borzasztóan veszélyes volt a kevés helyzetéből is. Ennek a játéknak a fényében teljesen váratlanul a semmiből jött a Vegas egyenlítő gólja. Nate Schmidt lőtte volna keresztbe a korongot a kapu előtt, ami jó másfél méterrel ment volna mellé, a pakk azonban irányt váltott és védhetetlenül vágódott Braden Holtby kapujába. A találat azonban nem roppantotta meg a vendégeket, akik 34 másodperc múlva visszavették a vezetést, miután a harmadik 5 a 4 elleni helyzetet kihasználták. Nicklas Backström a szezon talán legnagyobb gólpasszát adta előnyben, amit Ovecskin váltott gólra kedvenc pozíciójából. A fővárosiak előnye azonban most sem tartott sokáig, három perc alatt a harmadik gól született, mert a hokiistenek másodszor sem hagyták el a Vegast, ismét a semmiből egyenlítettek, ezúttal David Perron révén. A találat után challenge-et kért Barry Trotz, de a torontói war room nem látott kapus akadályozást. Maradt a jégen hozott döntés és a 2-2. A második góltól vérszemet kapott a Vegas és óriási offenzívába kezdett, ami nemcsak azt jelentette, hogy a statisztikai mutatókban utolérte az ellenfelét, de fél perccel a befejezés előtt megszerezte a vezetést. Emberelőnyben Shea Theodore és Alex Tuch csinálta meg a tökéletes ziccert Reilly Smith-nek, akinek csak az üres kapuba kellett passzolnia.

caps stanley2

A harmadik harmadban a Washington azonnal nekiesett a Vegasnak, érezni lehetett, hogy eszük ágában sincs hazautazni a fővárosba még egy meccsre. Futószalagon jöttek a helyzetek, a harmad közepére 13:4 volt a kapura lövési arány, de ami ettől fontosabb volt, hogy a Caps ezt a fölényt kihasználta és bő két perc alatt megfordított az eredményt. Az 50. percben egy kapu elé belőtt korongot Smith-Pelly szelídített meg és lőtt Fleury mellett a kapuba, ezzel a hetedik gólját ütve a rájátszásban. Két perccel később Burakovsky kapta tisztán a pakkot, lövése megpattant, ami átcsorgott még Fleuryn, azonban nem hátvédek, hanem Lars Eller eszmélt a leghamarabb, aki behúzta a korongot. A gól után semmi kockázatot nem vállalt a Washington, kiválóan húzták az időt és tördelték a játékot. Gallant mester két perccel a befejezés előtt időt kért és lehozta a kapusát, de Backström a kék vonalról jó egy méterről mellé lőtt. Ez azonban nem számított, a Washington nyert és fennállása során először elhódította a Stanley Kupát.

Alekszandr Ovecskin első orosz kapitányként vehette át a trófeát, ami azt jelenti, hogy 1991 után került ismét major bajnoki cím az amerikai fővárosba. Akkor az NFL-ben szereplő Washington Redskins vihette haza a Vince Lombardi-trófeát. Ovecskin emellett elmondhatja magáról, hogy az NHL történetének hatodik játékosa lett, aki pályafutása során legalább egyszer magkapta az Art Ross-, a Conn Smythe- és a Hart-trófeát és ezen kívül még gólkirályi címet is szerzett.