Egy győzelemre az álomtól a Washington

A Stanley Kupa-finálé legsimább mérkőzése volt a negyedik, amely a fővárosiak négygólos sikerével zárult. Kuznyecov négy gólpasszt adott.

A találkozó előtt, ahogy azt várni lehetett, a zsinórban két vereséget begyűjtő Knights edzője, Gerard Gallant belenyúlt a felállásba: a playoffban eddig gól nélkül álló David Perron helyett Tomás Tatar kapott lehetőséget. A Vegasnak kulcsfontosságú lett volna a győzelem, hiszen 1-3-ról már szinte lehetetlen visszajönni a történelmi tapasztalatok szerint. A vendégek ennek megfelelően kezdtek: azonnal nekiestek vendéglátójuknak, de Alex Tuch lövése a vasról kifele pattant, Reilly Smith pedig közelről az üres kapu mellé lőtt. A vendégek ritmusát nem tudták felvenni Barry Trotz fiai, akik hátrányba is kerültek, de James Neal a szezon legnagyobb ziccerét sem tudta gólra váltani, a kapuvasra lőtt. A Vegas itt már hárommal, de legalább kettővel mehetett volna, és ahogy az ilyenkor lenni szokott, egyetlen hiba elég volt, hogy a Capitals szerezze meg a vezetést. Miller ült ki a büntetőpadra, és az előnyben eddig is jobban teljesítő hazaiak T. J. Oshie révén eredményesek voltak a harmad derekán. A gól megfogta a vendégeket, a Vegas visszaesett, a Capitals feljavult, így a játék teljesen kiegyenlítődött, majd meg is fordult. A harmad álomszerűen zárult a Capitals szemszögéből, két gólt szereztek a játékrész hajrájában. Először Tom Wilson Jevgenyij Kuznyecov kapu mögül visszatett centerezését húzta be senkitől sem zavartatva, majd ugyanezt tette Devante Smith-Pelly is Matt Niskanen keresztpassza után. A védők teljesen lemaradtak, a két játékosnak nem volt nehéz dolga egy az egy ellen Fleuryvel szemben. Smith-Pelly egyébiránt a playoff egyik legnagyobb pozitív meglepetése: hatodik gólját ütötte a rájátszásban úgy, hogy az alapszakaszban mindössze hétig jutott.

smith pelley

A második harmadra a Washington úgy jött ki a jégre, hogy háromgólos előnyének köszönhetően semmi kockázatot nem kellett vállalnia. Ez meg is látszott a játék képén: a Caps a második húsz percben csak ötször vette célba Fleury kapuját, ennek ellenére növelni tudta az előnyét, miután a 36. percben a második fórját is gólra váltotta John Carlson révén. A hazaiak körbejáratták a korongot, a vendégek nem figyeltek arra, hogy a bekk helyet cserélt Alekszandr Ovecskinnel, majd az orosz szokásos pozíciójából bombázott a kapuba. A találtban előkészítőként természetesen benne volt Kuznyecov, aki ezzel 30. pontját szerezte az idei playoffban. Ebben az évezredben ez csak négy játékosnak sikerült korábban: a Malkin, Briere, Couture, Crosby kvartettnek. És mit csinált az ezt megelőző negyedórában a Vegas? Gyakorlatilag semmit. Erőtlenül támadott, csak a harmad közepén volt egy erősebb két-három perce, amikor McNabb révén kapuvasig jutott. A kísérletek nagy részét magabiztosan fogta Holtby, illetve a blokkban akadtak el a lövések.

A harmadik harmadot két gyors emberelőny vezette fel, először a Caps, majd a Vegas részéről. A piros mezesek hiába járatták a korongot remekül két percen át, a két korábbival ellentétben ezt az előnyt nem sikerült kihasználniuk. A Knights ezzel szemben élt a lehetőséggel, negyedik létszámfölényes helyzetét James Neal közeli emelésével kihasználta, amivel Holtby ellenállását megtörve szépített a 46. percben. A vendégek gólja után Ovecskin szinte azonnal visszaállíthatta volna a négygólos differenciát, de szólóját Fleury szép vetődéssel hárította. A percek pörögtek, a Caps továbbra sem kockáztatott, viszont magára húzta a Vegast, amely góllal büntetett. Reilly Smith hét és fél perccel a befejezés előtt kettőre csökkentette a különbséget, amivel még felcsillant a remény a vendégek előtt. Ez azonban egy percig sem tartott, egy páros kiállítás alatt a Caps sakk-mattig játszott egy ziccert Michal Kempnyre, aki 5-2-re módosította az eredményt. A Vegas ezt már nem tudta elviselni lélektanilag, az utolsó percekben keresték a bunyó lehetőségét is, provokálták a hazaiakat, amiben viszont nem volt partner a Washington. A végére maradt még egy dupla fór, amit Brett Connolly váltott gólra, beállítva a 6-2-es végeredményt.

holtby

A Vegas csak az első harmadban volt partnere a Washingtonnak. Megvoltak a lehetőségei, ezeket azonban nem tudta gólra váltani, hatalmas hibáit ellenben megbüntette a vörös mezes gárda. Akárcsak a második és a harmadik összecsapáson, ismét döntő volt a két kapus közötti különbség, illetve az emberelőnyös játék. Fleury mindössze 74%-kal védett, Holtby ellenben 93%-kal, köszönhetően annak, hogy védői sokkal jobban segítették, mint kollégáját. A Caps játékosai most is háromszor annyit blokkoltak, mint a negyedik meccsen, annyi különbséggel, hogy az arány nem 21:7, hanem 24:8 volt. Ehhez jött még az emberelőnyös játék, amiben a Caps ismét a Knights felé nőtt: amíg a vendégek mind a négy fórt kihagyták, addig a hazaiak ötből hármat értékesítettek.

A felek most visszaköltöznek Vegasba, ahol magyar idő szerint péntek hajnalban játszanak ismét. A tét nem kicsi: a Knightsnak az életben maradás, a Washingtonnak a bajnoki cím.