Lehtonen a 300. győzelmét szerezte

Az NHL 11. hetének statisztikái és érdekességei.

December 11.

Islanders?Capitals 3-1

John Tavares a 2011/12-es szezon óta 14. gólját ütötte a Washington ellen. Az elmúlt hét évben nem volt eredményesebb játékos a ligában a fővárosiak ellen, a Flyers kapitánya, Claude Giroux szintén 14-szer köszönt be a Washingtonnak.

Rangers?Stars 1-2

Az elmúlt negyven évben csak negyedszer fordult elő, hogy a New York kapusa két egymást követő meccsen 40 lövést védett. Ondrej Pavelec a Dallas ellen 44, a Pittsburgh ellen 41 lövést hárított. Az elmúlt négy évtizedben csak Glen Hanlon (1984/85), Mike Richter (1991/92) és Dan Blackburn (2001/02) tudott ilyen teljesítményt nyújtani.

Penguins?Avalanche 1-2

A Quebec/Colorado-franchise történetében harmadszor fordult elő, hogy a csapat kapusa győztes meccsen legalább 40 lövést kapjon az aktuális címvédő ellen. A Pens ellen Jonathan Bernier kapott ennyit, 1994-ben Stéphane Fiset szintén 40-et a Rangers ellen, Szemjon Varlamov pedig 48-at a Chicago ellen 2014-ben.

Red Wings?Panthers 1-2

A Florida hátvédje, Michael Matheson idei 52. lövéséből szerezte meg az első gólját. Az egész ligában csak öt játékos van, aki többször kísérletezett, mint Matheson és még nem lőtt gólt: Duncan Keith (72), Dustin Byfuglien (69), Rasmus Ristolainen (60), Marco Scandella (59) és Ben Hutton (56).

December 12.

Blue Jackets?Oilers 2-7

Az elmúlt 32 évben mindössze három játékos volt az Edmontonban, aki 21. születésnapja előtt négy pontot tudott szerezni egy idegenbeli meccsen: Connor McDavid a Columbus ellen, Sam Gagner 2009-ben a Colorado otthonában és Ryan Nugent-Hopkins 2013-ban a Calgary csarnokában.

Arizona Coytoes v Edmonton Oilers

Blues?Lightning 0-3

Az NHL történetében először érte elsőként tampai kapus a 20 győzelmet egy szezonban Andrej Vasziljevszkij személyében.

Vasziljevszkij december 12-én szerezte meg a 20. győzelmét, ilyen gyors legutoljára Martin Brodeur volt, aki a 2009/10-es szezonban szintén ezen a napon szerezte meg a 20. sikerét.

Blackhawks?Panthers 3-2

Patrick Kane karrierje 50. győztes gólját lőtte, ezzel az amerikai születésű játékosok listáján a 16., az aktívak között pedig a negyedik Zach Parise (60), Joe Pavelski (54) és Phil Kessel (51) mögött.

Wild?Flames 2-1

Alex Stalock révén négy éve után nyert meccset minnesotai kapus a kispadról beszállva szétlövések után. 2013. november 13-án Josh Harding a Toronto ellen nyert ugyanilyen felvezetés után.

December 13.

Islanders?Stars 2-5

Kari Lehtonen a nyolcadik európai születésű kapus, aki 300 győzelemig jutott az NHL-ben. A finn kapus előtt a rangsor: Henrik Lundqvist (419), Dominik Hasek (389), Jevgenyij Nabokov (353), Nyikolaj Habibulin (333), Miikka Kiprusoff (319), Olaf Kölzig (303) és Tomás Vokoun (300).

lehtonen 300

Canucks?Predators 1-7

Nicklas Lidström után Henrik Sedin a második svéd, aki elérte a 800 gólpasszos határt. Sedin a 800 előkészítéssel az örökranglista 31. helyén áll.

Senators?Rangers 3-2

Henrik Lundqvist a 15. kapus az NHL-ben, aki legalább 20 ezer lövést védett.

December 14.

Flyers?Sabres 2-1

A Philly miután zsinórban tíz meccset elbukott, egymás után ötöt nyert. Legutóbb a San Josénak volt két ilyen szériája egymás után még a 2005/06-os szezonban.

Blue Jackets?Islanders 6-4

Josh Bailey karrierje során 111 gólt lőtt a New Yorkban, de a Columbus elleni meccsig nem volt mesterhármasa. Ez a második leghosszabb sorozat volt az Islandersben, a rekorder Duane Sutter volt, aki 121 találat után lőtte az első tripláját.

Dion Phaneuf, Tyler Myers, Aaron Ekblad és John Klingberg után Zach Werenski az ötödik aktív hátvéd, aki karrierje első két évben legalább tíz gólt ütött. Werenski ráadásul ezt 21. születésnapja előtt tette, amire az elmúlt 30 évben a már említett Ekblad és Scott Niedermayer volt képes.

Wild?Maple Leafs 0-2

Alex Stalock a harmadik minnesotai születésű kapus, aki shutoutot ért el a Minnesota otthonában. Ezt megelőzően ez csak a LoPresti, Jon Casey párosnak sikerült, de még a Minnesota North Stars ellen.

Canadiens?Devils 2-1

Közel nyolc év, 2010. február 10-e után lőtt ismét gólt a hosszabbításban Tomás Plekanec. Ez a második leghosszabb periódus a Montrealban, a rekorder Andrej Markov, aki 2002 novembere után 2013 januárjában talált be a hosszabbításban.

Jets?Blackhawks 1-5

Patrick Kane két pontot szerzett. Amióta az Atlanta Winnipegbe költözött Kane összesen 22 pontot szerzett a Jets ellen, ez a harmadik legtöbb Tyler Seguin (31), Alekszandr Ovecskin (25), és James Neal (25) után.

Blues?Ducks 1-3

Kevin Roy révén több mint három év után szerzett anaheimi újonc két gólt idegenben. A legutolsó duplázó William Karlsson volt 2014. október 13-án a Buffalo otthonában.

Oilers-Predators 0-4

Juuse Saros 46 védéssel ért el shutoutot, ami új franchise-rekord. Korábban senki sem ért el ennyi védéssel hibátlan teljesítményt, a csúcstartó Dan Ellis volt, aki 2008. március 28-án 43 lövést fogott a Columbusban (2-0) megnyert mérkőzésen.

Újonc kapus közel 32 éve nem védett hibátlanul ennyi kísérlet mellett. 1986. január 25-én Darren Jensen (Flyers) 48 lövést fogott a St. Louisban 1-0-ra megnyert mérkőzésen.

saros

December 15.

Sabres?Hurricanes 4-5

Jack Eichel révén több mint hat év után ütött buffalói játékos mesterhármast hazai pályán. Az utolsó tripla Thomas Vanek nevéhez fűződik, aki 2011. április 5-én ütött hármat a Tampa ellen (4-2).

A Buffalo sorozata 244 hazai mérkőzést ölelt fel, amivel megszakította a negatív NHL-rekordot. A korábbi csúcs a Chicago nevéhez fűződött, amely 197 mérkőzésen keresztül tartott 1948 novembere és 1954 márciusa között.

Rangers?Kings 4-2

Marián Gáborík a 18. aktív játékos, aki 1000 mérkőzésen lépett jégre, de csak a hetedik, aki góllal ünnepelte a mérföldkövet. A szlovák szélső előtt ez csak a Jason Chimera, Matt Cullen, Scott Hartnell, Patrick Marleau, Joe Thornton, Henrik Zetterberg hatosnak sikerült.

Rick Nash igazi nyerőember, karrierje 30. gólját ütötte harmadik harmadban döntetlen állásnál. Az aktív játékosok között ezzel a hatodik Jaromír Jágr (50), Marián Hossa (37), Patrick Marleau (35), Marián Gáborík (32) és Alekszandr Ovecskin (31) mögött.

Red Wings?Maple Leafs 3-1

Trevor Daley révén négy év után lőtt detroiti hátvéd emberhátrányos gólt. Az utolsót Danny DeKeyse lőtte 2013. november 4-én a Winnipeg ellen.

December 16.

Capitals?Ducks 3-2

Alekszandr Ovecskin pályafutása 21. gólját lőtte a hosszabbításban, amivel tovább javította a saját maga által tartott NHL-rekordot.

Avalanche?Lightning 5-6

Gabriel Landeskog triplázott és két gólt készített elő, így csapata mindegyik góljából kivette a részét. A Colorado 1995-ös Denverbe költözése óta csak egyszer fordult elő, hogy az Avs öt gólt ütött és egy játékos neve minden találatnál ott szerepelt. 2004. március 3-án a Colorado 5-5-ös döntetlent játszott a Vancouverrel, Alex Tanguay pedig két gólt lőtt és hármat előkészített.

Bruins?Rangers 2-3

Henrik Lundqvist a 27. győzelmét szerezte a Boston ellen. Az elmúlt 50 évben csak Patrick Roy (38) szerzett több győzelmet a Bruins ellem, Ryan Miller pedig éppen annyit, mint Lundqvist.

Coyotes?Penguins 2-4

Olli Maatta 15 másodperccel a befejezés előtt ütötte a győztes gólt döntetlen állásnál. A Pittsburgh 10 éve nem szerzett ilyen késői győztes gólt hasonló körülmények között. 2007. április 5-én Maxime Talbot 10 másodperccel a befejezés előtt ütötte a győztes találatot az Ottawa otthonában.

Wild?Oilers 2-3

Ryan Nugent-Hopkins karrierje 107. gólját szerezte, de az elsőt emberhátrányban. Az Edmonton történetében Nugent-Hopkins mellett csak két játékos volt, akik több mint 100 gólt ütöttek, de emberhátrányban nem találtak be: Craig Simpson (185) és Tyalor Hall (132).

Islanders?Kings 4-3

Anders Lee 20. gólját ütötte a New York 33. mérkőzésén. Az elmúlt 21 évben csak két játékos gyorsabb a brooklyni gárdában: Zigmund Pálffy (1996/97) és John Tavares (2012/13).

Senators?Canadiens 3-0

Craig Anderson karrierje 40. hibátlan mérkőzésén védett, amivel az amerikai kapusok rangsorában feljött a második helyre Ryan Miller mellé. A lista élén Jonathan Quick áll 46 tiszta mérkőzéssel.

Flyers?Stars 2-1

Joni Pitkanen (2005/06) és Michael Del Zotto (2015/16) után Shayne Gostisbehere a Philadelphia történetének harmadik hátvédje, aki egy mérkőzésen betalált a rendes játékidőben és a hosszabbításban is.

Blues?Jets 2-0

Carter Hutton 48 védéssel ért el shutoutot, ami új franchise-rekord. A korábbi csúcsot Chris Mason tartotta, aki 2008. november 25-én 47 lövést védett Nashville-ben az 1-0-ra megnyert mérkőzésen.

hutton

December 17.

Jets?Blues 4-0

A Winnipeg és a St. Louis két nap alatt két mérkőzést játszott, az elsőt a Blues, a másodikat a Jets nyerte nullára. 14 éve nem volt példa hasonlóra, akkor a Boston és a Montreal nullázta le egymást. 2003. október 28-án Felix Potvin ért el shutoutot, a Bruins pedig 2-0-ra nyert, két nappal később Jose Theodore védett hibátlanul, aminek köszönhetően a Habs nyert 1-0-ra.

Blackhawks?Wild 4-1

Patrick Kane pályafutása során 35. alkalommal ütött legalább két gólt. Ezzel az aktív amerikai játékosok sorában az ötödik Joe Pavelski (46), Zach Parise (45), Phil Kessel (44) és Max Pacioretty (39.) mögött.

Canucks?Flames 1-6

Johnny Gaudreau, T.J. Brodie és Sean Monahan után Sam Bennett a negyedik játékos a Calgaryban ebben a szezonban, aki egy meccsen legalább négy pontot szerzett. A 2011/12-es szezonban volt legutóbb ilyen a Flamesben, akkor azonban öt játékosnak (Brendan Morrison, Curtis Glencross, Lee Stempniak, Olli Jokinen, Alex Tanguay) is volt négypontos mérkőzése.