Lettország és Norvégia is nagy lépést tehet a továbbjutás felé

Az esti meccsek kulcsfontosságúak lehetnek a középmezőny idei sorrendjének szempontjából, az újoncokra igazi nagyvadak várnak délben, délután a franciák a finnekkel, az USA a dánokkal szemben javíthat.

Nem lesz könnyű napja az idei feljutóknak a vasárnap, az biztos. Szombaton Szlovénia csak hosszabbításban kapott ki Svájctól, amely már 4-0-ra is vezetett az első harmad után. A szlovénok óriási mentális erőről tettek tanúbizonyságot, a világbajnokságok történetében csak háromszor fordult elő, hogy egy csapat négygólos vezetésről veszítsen, Ograjensekék minden tőlük telhetőt megtették azért, hogy Svájc legyen a negyedik ilyen csapat. Olaszország még ennél is közelebb járt a győzelemhez Szlovákia ellen, másfél perccel a rendes játékidő vége előtt még 2-1-re vezettek, északi szomszédunk kapusát lehozva támadott és a kockáztatás ezúttal bejött, 64 másodperccel a lefújás előtt egyenlítettek. Nincs pihenőnapja a két újoncnak, mindketten bombaerős ellenféllel játszanak negyed egykor, Szlovéniára Kanada, Olaszországra Oroszország vár. Ráadásul az olaszok rövidet váltanak, hiszen az ő meccsük valamikor fél hét tájban ért véget szombat este. Kanada győzelemmel kezdett pénteken, amikor ha nem is olyan simán, mint azt az eredmény sugallja, de legyőzte a kiváló dolgokat mutató cseheket. Oroszország is győzelemmel kezdett, még ha egy pontot le is adott a svédeknek, akikkel olyan nyitómeccset produkáltak, aminél kívánni sem lehet jobbat.

2017 IIHF Ice Hockey World Championship

Délután a francia válogatott Finnországgal, Dánia pedig az USA-val mérkőzik. A franciák szombaton vereséggel kezdtek Norvégiával szemben, mivel képtelenek voltak tartani Thoresent és az Olimb testvéreket. Dave Henderson szövetségi kapitány a meccs után azt mondta, hogy a tét kicsit agyonnyomta a játékosait, akik mindent túlságosan is jól akartak csinálni, a görcsösségből pedig szabálytalanságok és hibák keletkeztek. A házigazdáknak sok idejük nem lesz keseregni, viszont erőt adhat nekik, hogy a jobb csapatok ellen hagyományosan jobban megy nekik. Ráadásul a finnek közel sem kezdtek olyan meggyőzően, mint a korábbi években, a csehek ellen 60 perc alatt hét kapura lövésig jutó Fehéroroszország ellen kétgólos győzelmet adtak le és csak nagy nehezen tudtak 3-2-re nyerni. A torna eddigi legnagyobb meglepetését Németország okozta az USA legyőzésével, az igen erős kerettel érkező amerikaiak egyszerűen nem találták az utat Greiss hálójába. A hétmeccses csoportkör alatt persze még bőven lesz idő javítani, de több hiba már nem fér bele, Dánia ellen egyszerűen muszáj lesz megszerezni mind a három pontot. Igen ám, de a dánok is könnyen nehéz helyzetbe kerülhetnek, ha a B csoport két pont nélkül álló csapatának meccsén nem szereznek legalább pontot.

Szlovákiának is a javítás lesz a célja vasárnap este, ám a lettek ellen ez egyáltalán nem ígérkezik könnyű feladatnak. Északi szomszédunk kis híján vereséget szenvedett Olaszországtól a nyitómeccsen, óriási szerencsével mentették hosszabbításra a meccset, amelyet aztán be is húztak. Zdeno Cíger szövetségi kapitány nem is köntörfalazott a meccs után adott interjújában, elmondta, örülhetnek, hogy sikerült ezt a győzelmet megszerezniük. Szerinte a meccs eleje jól alakult, élmény volt nézni a játékukat, de talán fiai már ekkor elhitték, hogy megvan a mérkőzés. Egyben kifejezte abbéli reményét, hogy ez a hosszabbításos győzelem megerősíti csapatát, amely jobb játékra lesz képes vasárnap. Mintha a pontvesztés nem lett volna elég, a szlovákokat még egy kellemetlen incidens érte a meccs után. Amikor felálltak a csapatok, hogy a győztes tiszteletére eljátsszák a himnuszt, akkor nem Szlovákia, hanem Szlovénia nemzeti indulójának dallamai csendültek fel. A szervezőbizottság elnézést kért a malőrért, ez azonban aligha vigasztalja őket. Lettország az egyetlen csapat a világbajnokságon, amely még nem kapott gólt, Merzlikins mind a 27 dán lövést hárította, új értelmet adva az Elvis él!-tézisnek. Egy újabb győzelemmel nagy lépést tennének a legjobb nyolcba kerülésért.

Ugyanez igaz Norvégiára, amely a franciák után a szlovénok ellen könnyelműsködő Svájccal mérkőzik. A házigazdák ellen Patrick Thoresen 2+1-gyel zárt, az Olimb testvérek 2-2 pontot értek el, vagyis elsősorban őket kellene a helvéteknek semlegesíteniük. Azt a norvégok is elismerték, hogy szerencsével győztek, könnyen alakulhatott volna másképp a házigazdákkal történt találkozó. A túloldalon Bellemare olvasatában ez úgy hangzott, hogy a norvégok élesebbek voltak a kapu előtti területeken. Svájc ellen nehezebb dolguk lesz az biztos, a szlovénok ellen elképesztő fölénnyel kezdő helvéteknek jó lecke volt a pontvesztés, Norvégiát pedig amúgy sem becsülnék le annyira, mint Mursakékat, akikkel mindössze két alkalommal kerültek szembe a világbajnokságok eddigi történetében. A B-csoport e meccsén körülbelül ugyanaz a tét, mint az A jelű kvartett esti találkozóján: amelyik csapat nyerni tud, az nagy lépést tesz a továbbjutás felé vezető úton.