Észak-amerikai döntő jön a junior-világbajnokságon

Troy Terry rávezetésben elért mesterhármasával mennybe vitte az amerikaiakat, Kaprizov kulcsfontosságú pillanatban hibázott. A svédek 8 perc után kapust cseréltettek Kanadával, de ezt követően esélyük sem volt.

Az USA válogatottja 2007 óta nem nyert Oroszországgal szemben junior világbajnokságon, de tíz év után egy torna alatt kétszer is legyőzte történelmi riválisát. Az elmúlt évek különösen fájdalmas vereségeket hoztak a tengerentúliaknak, hiszen 2014-ben és 2015-ben már a negyeddöntőben búcsúzni kényszerültek az oroszok miatt, míg tavaly ugyanígy az elődöntőben futottak össze velük és kaptak ki. A meccsek mindannyiszor egy gólon múltak, kivéve 2014-et, akkor üres kapura elért találattal lett 5-3. Idén a csoportkörben is szoros volt a meccs, hiszen 3-2-re nyertek az amerikaiak, de az első elődöntőben ezt is felül tudták múlni a csapatok. Az oroszok kezdtek jobban, kétszer is megszerezték a vezetést, de az amerikaiak mindkétszer egyenlítettek. A középső játékrész végén fordult a kocka, először a 37. percben vezetett az USA. A 46. percben rávezetést hibáztak az észak-amerikaiak, amit egy percen belül meg is büntettek az oroszok, Gurjanov duplázott. A 3-3 megmaradt nem csak a rendes játékidő, de a tízperces hosszabbítás végére is. Jöhettek a büntetők, aminek az amerikaiak két kihagyott rávezetéssel futottak neki, hiszen nem csak az elődöntőben, de a csoportmeccsen is védett már egyet Szamszonov kapus.

Terry USARUS U20

Az első öt párból 2-2 játékos talált be, az oroszoktól Gurjanov és Vorobjov, az amerikaiaktól Bracco és Troy volt eredményes. Érdekesség, hogy előtte Kaprizov próbálkozott, ha belövi, Bracco már oda sem állhat a magáéhoz. De nem lőtte be, az amerikaiak pedig innen már nem hibáztak. Ekkor jöttek el ugyanis Troy Terry percei. Az NCAA-ben szereplő University of Denver játékosa már a negyedik körben is eredményes volt, innen azonban már csak ő lőtt és egyszer sem hibázott, míg a hetedik körben Polunyin a felső keresztvasat találta telibe, 4-3-ra nyert az USA. Terry teljesítménye kapcsán nehéz volt nem T.J. Oshie-ra gondolni, aki hasonlóan elképesztő izgalmak közepette ejtette ki az oroszokat az olimpián Szocsiban. De a junior világbajnokságok történetében sem példátlan az ilyesmi, 2007-ben a kanadai Jonathan Toews ért el mesterhármast a szétlövések során, éppen az USA ellen.

A másik elődöntőben Kanada fogadta Svédországot. A hazaiak az elmúlt hét év alatt mindössze egyszer nyertek világbajnokságot, ami messze elmarad a várakozásoktól. A svédek az elmúlt 10 évben mindig éremmel a nyakukban tértek haza, de 2012-ben nyertek utoljára. Hiába nyertek 40 csoportmeccset sorozatban, a végső diadalhoz mindig hiányzott egy kevés. Rémálomszerűen kezdődött a mérkőzés a hazaiak számára, 8 perc alatt három lövésből két gólt kaptak, nem volt mit tenni, kapust cseréltek. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy ez idő alatt azért ők is bevertek egyet, ráadásul még az első szünet előtt sikerült egyenlíteni is. A 33. percben a vezetést is megszerezték, a 48. percben pedig elúszni látszott a meccs, újabb góljukkal már 4-2-re vezettek. Mindeközben sikeresen fojtották meg a háromkoronások minden próbálkozását, akik gólhátrányban sem tudtak nyomást gyakorolni az ellenfél kapujára, a záró húsz percben mindössze négy kaput eltaláló lövésük volt. Tomas Monten szövetségi kapitány a meccs végén el is ismerte, hogy az agresszív kanadai letámadásokkal nem tudtak mit kezdeni: ?Sem a sebességünk, sem a technikánk nem volt elég jó ahhoz, hogy ki tudjunk bújni a letámadásaikból?. hart Az utolsó percekre a svédek még lehozták a kapusukat is, ebből alakult ki az 5-2-es végeredmény. A kanadaiaktól Julien Gauthier duplázott, a csapatkapitány Strome és Cirelli 1+1-et ért el. De nem szabad megfeledkezni Carter Hartról sem, akit a 9. percben küldtek közvetlenül a tűzvonalba, ehhez képest mind a 28 kapujára érkező lövést fogta. Ducharme mester, aki pedig eddig általában szerette titokban tartani a kezdő kapus kilétét, a meccs után azonnal közölte, a döntőben Hart kezd majd a vasak között. A svédektől a Minnesota által draftolt Eriksson Ek gólt lőtt és gólpasszt adott.

A bronzmeccsen Oroszország és Svédország mérkőzik csütörtök este, míg az aranyért Kanada és az USA küzd meg péntek hajnalban.