Kanada?USA 4-2

Az észak-amerikai rangadó megpecsételte az Egyesült Államok sorsát.

Kanada győzelme nyomán ebben a csoportban minden eldőlt, az egyaránt négypontos Kanada és Európa az elődöntőbe jutott, a csehek és az amerikaiak búcsúztak. Ezt nyilván kicsit sem akarta a kék mezes USA, pláne, hogy az utóbbi évek kanadai egyeduralkodása alatt a másik észak-amerikai csapat volt az egyetlen, amely igazán meg tudta szorongatni a legnagyobbakat tétmérkőzésen. A tét Amerikát nyomta tehát, a kanadaiak pedig felszabadultan hokizhattak közel 19 ezer szurkolójuk előtt.

Jay Bouwmeester és Joe Thornton az a két játékos, aki a legutóbbi, 12 évvel ezelőtti Világkupa-győztes kanadai válogatottból megmaradt. 2004-ben ők voltak a fiatalok, ma a veteránok. Thornton 37 évesen is be tudta verekedni magát a világ legjobb csapatába, az első meccsen gólt is lőtt a cseheknek.

Mivel a tornán NHL-szabályok vannak életben, számos érdekesség akad a világbajnokságokhoz, illetve az európai hokihoz képest. Fejvédő nélkül is melegíthetnek a játékosok ? az észak-amerikaiak egy része él is a lehetőséggel ?, és nem kell lerohanni a jégről, ha egy mezőnyjátékosnak leesik a sisakja, lejátszhatja a shiftjét bátran. Ugyancsak meglepő lehet az európai hokihoz szokott szemnek, hogy egy perccel a harmad vége előtt megítélt páros kiállításnál nem a büntetőpadra, az öltözőbe mennek a játékosok, csak a szünet után ülnek ki a padra. Az az esemény sajátossága, hogy az Észak-Amerika U23-as válogatottjának mind a két ország himnuszát eljátsszák, így az ő meccseik előtt három nemzeti fohász csendül fel.

Visszatérve a Kanada?USA-hoz: a meccs elejét az Egyesült Államok vitte el. Benne volt, hogy vezetést szereznek ? és nem is maradt benne. Ryan McDonagh ért oda elsőként a Price mamutjáról kipattanó korongra, átjuttatta. 1-0-ra vezetett az USA, és ezzel kihúzta a gyufát. Kisvártatva 14 másodperc alatt fordított Kanada. Quicket nagyon gyorsan mattolták kétszer is. Előbb Vlasic vette észre zseniálisan, hogy kint áll a kapus ? nem sokkal, csak fél méterrel helyezkedett előrébb az ideálisnál ?, szándékosan mellé bombázta a korongot, ami a hosszú oldalon Duchene elé pattant, aki ügyesen behúzta az üres kapuba. Bedobás után szinte azonnal jött a második találat. A szélről belőtt korongot Quick a botossal Perry testére ütötte, a kapuba pattant. Nem volt irányított korong, így feleslegesnek bizonyult az amerikai pad videóbírózási igénye. 2-1-re vezetett Kanada a 7. percben. Folyamatosan növelte a nyomást a hazai csapat, és az amerikai védekezés ismét beszakadt. Duchene verekedte át magát a szélen, középen nem volt biztosító ember, a 9-es megnyerte a Quickkel szembeni mentális csatát: éppen akkor pöckölte el a világ tán legjobb lábtechnikájú kapusa alatt a korongot, amikor annak már mozdulnia kellett. 3-1 után úgy tűnt, nincs visszaút Amerika számára, és nem is volt. Pedig a lehetőségek megvoltak azon az oldalon is, természetesen kisebb számban, de Kanada nagyot játszott, húsz perc alatt szinte nullára írta a szomszéd önbizalmát.

Szünet után ott folytatódott a gála, ahol húsz perc után átmenetileg véget ért. Kanada élvezte a játékot, a jégen és a lelátón is, az amerikaiak kapaszkodtak. Egy USA-gól jót tehetett volna a meccsnek, de ez nem kívánságműsor, így kanadai találat érkezett, menetrendszerűen. Tavares alkotott egy félperces oktatófilmet, fantasztikusan fűzte át magát két csellel, már ez gólt érdemelt volna, így dőreség azt mondani, hogy ezt követően szerencséjük volt a juharleveleseknek, amikor a centerezésbe három korcsolya ért bele ? egyszer Bergeroné is ?, majd egy amerikai láb sodorta kapuba a korongot. A meccs felére 4-1-re módosult az állás.

canadanhlworldcup

A harmadik harmadban az eredmény határozta meg a játék képét. Kanada visszább vett, hátrébb vonta az agarakat, az amerikaiak kezdeményezhettek és próbálkozhattak az építkezéssel. Sikerrel tették, rendszeresen benyomták az ellenfelet a kapu elé. De ekkor már nem jött össze nekik semmi. Két csilingelő és egy halkabb kapuvas jelezte, ezen a napon minden faktor Kanada sikerét akarja. Pedig akár vissza is jöhetett volna a meccsbe az USA. Nem sikerült, maradt a sima vereség és a búcsú az esélyektől. Akkor is, ha 2,5 perccel a lefújás előtt bepasszíroztak egy korongot Price mögött-alatt. 4-2 lett így a vége.

Kanada uralta a meccset, irányította az eseményeket, ezúttal is jobban játszott ellenfelénél. Felmerül a kérdés, ki és mikor fog tudni hatékonyan hokizni Mike Babcock gárdája ellen, mikor sikerül őket legyőzni.

Ebben a csoportban tehát a kérdőjelek és az izgalmak megszűntek, Kanada és Európa elődöntőbe jutott, Csehország és az Egyesült Államok a csoportkör után hazautazik.