Kanada?Oroszország 6-1

Egy nap alatt két lapáttal rátett a csehek ellen mutatott játékra Kanada és jégbe döngölte ellenfelét. Crosbyék készen álltak az utóbbi évek egyik legjobb meccsére, de partner nélkül maradtak. Atomhokival, tökéletes játékkal söpörték le a pályáról Ovecskinéket.

A várva várt álomdöntőt mindkét csapat hatalmas iramban kezdte. A kanadaiak teljes gázzal mentek előre, hihtetlen iramot diktáltak, az oroszok kénytelenek voltak rombolásra berendezkedni és a kevés ellentámadással igyekeztek élni ebben az időszakban. Bobrovszkijra megint csak főszerep hárult, sok köze volt ahhoz, hogy a 10. percig nem alakult ki 12 gólos hátrány. A kanadai alakulat nagyon összeszokott csapat képét mutatta, mintha évek óta ebben az összeállításban játszó klubcsapatot láttunk volna a jégen. Az oroszok küzdöttek az elemekkel, elsősorban a Hall, Crosby, Eberle trió mutatta meg, hogy erre a higanymozgásra nincs felkészülve az orosz védelem, amely kemény és igyekvő, de javarészt alkalmi hat játékosból állt össze ezen a mérkőzésen. A másik oldalon sok volt a kapkodásból fakadó hiba és pánikreakció. Ezzel együtt a gyors kontrákban nagy veszélyek rejlettek, Mozjakin és Ovecskin akciójánál is közel álltunk az orosz vezetéshez. Ennek ellenére Kanada jobban rászolgált arra, hogy elvigye ezt a harmadot, a 19. percben pedig ezt már az eredményben is érvényesítette. Ennis fordult a bedobópontnál arrafelé, amerre kevesen gondolták, centerezése Eakinről Bobrovszkij lába között a kapuba pattant. Az akció közben egyszer lesgyanús helyzetből hozták vissza a korongot a kanadaiak, de az orosz játékosoknak még lett volna lehetőségük ezt követően kijuttatni a korongot a harmadból, ütőjükön volt a pakk, de beragadtak egy rossz passz után. 1-0-ra vezetett Kanada 20 perc után, alaposan megszolgáltan.

A játék képe nem változott. Kanada nyomott, az oroszok kihozni sem bírták a korongot a saját térfélről, Anyiszimov borzasztó átadása után a szélvészléptű Ennis egyedül verte meg a védelmet, Bobrovszkij pedig megint benne volt a gólban, ezúttal még jobban, nem ért át a hossz oldalra a kapu mögött átkorcsolyázó kanadai csatárral, aki nagyon könnyen behúzhatta a második gólt. A 22. percben 2-0 állt a táblán. Továbbra is kiváló meccset láthattunk, nem változott a tempó, az oroszok pedig nem adták fel egy pillanatra sem. A 28. percben pedig már háromgólosra nőtt a kanadai előny. Ismét csak nem tudtak kijuttatni egy korongot a védő harmadból, a kapu mögé visszalőtt korongot az egyedül maradt Crosby elé játszották, aki onnan halálosan pontosan lövi ki a hosszú felsőt, ezúttal is megtette. Egy percre rá mélyült az orosz válság, késleltetett kiállítás alatt kontrázott Kanada, és a Giroux, Seguin játékkapcsolat újabb vb-gólt hozott, utóbbi az üres kapuba találva biztosította a 4-0-s előnyt csapata javára. Ezzel nagyjából minden elfogyott, ami az orosz csapatban volt. Az első pozitív fejlemény az oroszok oldalán ebben a harmadban egy emberhátrány kivédekezése volt. Aztán már megúszták gól nélkül a folytatást, de a különbség a maradék időben is fájóan nagy volt. Ha nem láttuk volna a mezt az orosz játékoson, minden további nélkül gondolhattuk volna, hogy Ausztriával vagy Olaszországgal játszik Kanada, hogy magunkat ne marcangoljuk teljesen feleslegesen. Mindazonáltal jegyezzük meg, hogy a második harmadban mutatkozó különbség semmivel sem volt kisebb, mint amit Svájcban tapasztaltunk a Kanada?Magyarország meccsen. Hallék egyszerűen olyan játékot mutattak be, amilyen talán már nincs is. De hát van, láttuk, köszönjük az élményt.

A kérdés az volt, hogy a harmadik harmadban visszaáll-e ismét védekezni MacLellan csapata, mint a csehek ellen, vagy nem. Itt kell megjegyezni, hogy Jágrék sokkal hatékonyabban játszottak Kanada ellen az elődöntőben, de az is nyilvánvaló, hogy a juharlevelesek a szombaton látottnál is sokkal jobban mentek a fináléban. Megtisztelték ellenfelüket azzal, hogy mindent kitettek a jégre. És ez valóban minden volt. Az első negyven percben mutatottnál nem lehet jobban jégkorongozni. A folytatás megint egy kicsivel lazább lett, de még így is több helyzetük akadt, mint Malkinéknak. Ez annak is köszönhető, hogy a hátvédek között mg nagyobb minőségi különbség mutatkozott, mint a csatároknál. Barrie-ék tanári módon védekeztek le bárkit egy az egyben. A 49. percben Giroux-ra játszottak ki egy emberelőnyt a juharlevelesek, a befejezés is rendben volt ezúttal, nem a vason csattant a korong, mint korábban már kétszer is, így 5-0-ra vezetett Kanada. Egy nyitott kérdés maradt, miszerint kapott gól nélkül nyeri végig a rájátszást Kanada, vagy sem. Egy percre rá a bab is hússá vált a kanadaiak számára, MacKinnon lőtte el Belov mellett a korongot, Bobrovszkij pedig bevédte, 6-0. Oleg Znarok kiállt kapusa mellett, a sok hiba ellenére sem cserélte le első számú hálóőrét. Az 53. percben aztán megérkezett a többb ezer orosz szurkoló gyógytapasza. A meccs legjobb orosz játékosa, a kanadai védők között egyedüliként megélő Mozjakin egy középről leadott komoly lövéssel szerezte meg a szépítőgólt. 6-1. A maradék időben játszadozás folyt, nem erőltették már a felek, még egy-két keménykedés színezte az eseményeket, de érdemi dolgok nem zajlottak. Kanada leiskolázta a világot ezen a világbajnokságon.

A kapura lövési arányok is beszédesek, harmadonkénti bontásban: 15:5, 14:1, 8:6, összesítésben 37:12.

Oroszország húzóemberei látványosan csődöt mondtak. Kanada 2010 óta sokadszor mutatja meg, hogy pillanatnyilag nincs ellenfele a világon, egymaga önálló osztályt képvisel a többiek felett. Jó lesz velük játszani jövőre, igazi megtiszteltetés a magyar játékosoknak és szurkolóknak egyaránt. Mindezt úgy nyújtotta Kanada, hogy a Szocsiban jégre lépő csapatából mindössze három játékos volt itt, Crosby, Hamhuis és Duchene. Szinte hátborzongató ebbe is belegondolni. Lesz mit emésztenie a világnak és lesz mit feldolgozni Oroszországban. Aztán jövőre új év, új remények.